Modernizace jaderných elektráren vyjde EDF na 100 miliard EUR

DomůElektrárny v EvropěModernizace jaderných elektráren vyjde EDF na 100 miliard EUR

Francouzský kontrolní úřad ve svém středečním prohlášení oznámil, že energetická společnost EDF bude muset do roku 2030 vynaložit na modernizaci svých 58 jaderných reaktorů okolo 100 miliard EUR. Tyto investice mají za cíl splnit nové bezpečnostní požadavky pro provoz jaderných elektráren a zároveň prodloužit jejich životnost na 40 a více let.

EDF oznámila svůj plán na prodloužení provozu ve svých jaderných elektrárnách už v roce 2011. Plán EDF počítá s investicemi ve výši 55 miliard, jeho cílem je zvýšit výkon jaderných elektráren a umožnit jejich další provoz. Zároveň tento plán počítal s potřebnými modernizacemi bezpečnostních prvků v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukushima.

Francouzský kontrolní úřad nicméně ve své zprávě pro rok 2016 vydané ve středu prohlásil, že pro splnění těchto cílů by bylo potřeba do roku 2030 investovat téměř dvojnásobek. Podle úřadu jsou ale oba tyto odhady v souladu. Odhad úřadu totiž počítá s dodatečnými pěti lety provozu a na rozdíl od odhadu EDF, který se zabývá pouze plánovanými investicemi, počítá i s náklady na provoz. Úřad odhaduje, že mezi lety 2014 a 2030 je nutné investovat 74,73 miliard EUR, a že provozní náklady během této doby budou činit celkem 25,16 miliard EUR.

Snížení podílu elektřiny z jádra na 50 %

Úřad dále poznamenal, že implementace francouzského zákona o transformaci energetiky, který požaduje, aby Francie do roku 2025 snížila podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie na 50 %, pravděpodobně společnost donutí zavřít třetinu svých reaktorů. To by mohlo mít významné důsledky na trhu práce a mohlo by vyústit ve státní kompenzace.

Pouze velmi významný nárůst spotřeby elektrické energie, nebo jejího vývozu by mohl omezit celkový počet odstávek, tento scénář ale není experty předpovídaný,“ prohlásil úřad.

Již v lednu roku 2012 Úřad prohlásil, že investovat do nových jaderných reaktorů by bylo příliš drahé a tyto zdroje by byly uvedeny do provozu příliš pozdě, a že prodlužování životnosti již existujících reaktorů je nejlepší volbou.

Francouzské jaderné reaktory měly původně být v provozu 30 let. Momentálně jsou ale předmětem desetiletého přezkoumávání s cílem povolit jejich další provoz. Francouzské úřady pro jadernou regulaci již prohlásily, že nenarazily na žádné prvky, které by ohrozily bezpečnost francouzských reaktorů i po 40 letech provozu.

Autor úvodní fotografie: IAEA Imagebank