Domů
Energetika v zahraničí
Francie bude v zimě v případě nedostatečné pomoci ze zahraničí nucena odpojovat spotřebitele
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Francie bude v zimě v případě nedostatečné pomoci ze zahraničí nucena odpojovat spotřebitele

Francie bude na podzim a v zimě závislá na dodávkách elektřiny z okolních zemí. V případě, že by dodávky z okolních zemí nebyly zajištěny, došlo by k odpojování spotřebitelů. Ve středu to dle agentury Montel uvedl francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE.

Ačkoliv v současné energetické krizi nehrozí ve Francii v zimě blackout, nebol-li úplný výpadek elektřiny, nelze vyloučit omezení dodávek elektřiny během špiček, uvedla společnost RTE. Rizika ohrožení dodávek jsou vysoká zejména v období od listopadu do ledna, ale napjaté situace nelze vyloučit ani v říjnu, únoru nebo březnu. Francie bude v tomto období závislá na dodávkách ze zahraničí.

Mezi hlavní nejistoty v energetickém sektoru patří energetická situace v sousedních zemích, růst spotřeby elektřiny v nadcházejících měsících a harmonogram opětovného spouštění francouzských jaderných reaktorů. Polovina francouzských reaktorů je v současné době mimo provoz kvůli problémům s korozí a plánovanou údržbou.

Po kontrolách a opravách provedených francouzským úřadem pro jadernou bezpečnost ASN si je RTE ohledně dostupnosti jaderných reaktorů nyní jistější, ale dodává, že nejistota nyní panuje ohledně rytmu opětovného spouštění jaderných elektráren.

Scénáře možného vývoje

V nejhorším scénáři, tedy při vysokém nedostatku plynu a velmi chladném počasí, by Francie byla nucena zavést mimořádná opatření, jako je například průběžné přerušování dodávek elektřiny a přerušení dodávek pro energeticky náročná průmyslová odvětví. Rovněž by pomocí výstrahy varovala firmy a domácnosti, aby snížily spotřebu energie v době špičky.

"Škrty jsou nevyhnutelné, pokud se během období výstrahy výrazně nesníží poptávka," uvedl šéf RTE Xavier Piechaczyk.

Kromě snížení poptávky a normálního fungování burz s elektřinou v celé Evropě je klíčové i obnovení výroby v jaderných elektrárnách, dodal Piechaczyk.

Ve středním scénáři, tedy nejpravděpodobnějším odhadu vývoje, kdy by měla Francie v lednu k dispozici 45 GW instalovaného výkonu jaderných elektráren, by bylo riziko výpadků elektřiny nejvyšší v době nízkých teplot a slabého větru.

Ve zlepšeném scénáři, kdy by se dostupnost jaderných elektráren v prosinci vyšplhala na 40 GW a na začátku ledna na 50 GW, by se riziko pro síť omezilo na období silně chladného počasí.

RTE uvedla, že snížení národní spotřeby elektřiny o 1 % až 5 % ve většině scénářů a až o 15 % v extrémním scénáři by mohlo pomoci odvrátit výpadky v dodávkách elektřiny. Společnost dodala, že bude v pohotovosti a bude sledovat vývoj na trhu od listopadu, nebo v případě potřeby i dříve. RTE přitom obvykle začíná monitorovat zimní období v lednu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Jimi
19. září 2022, 08:36

Kdyby měli 60GW VTE a 60GW FVE jako Němci tak jsou v pohodě...

Emil
19. září 2022, 08:41

... a 30 GW plynu a 40 GW uhlí jako Němci. Pak by teprve byli "v pohodě" jako Němci.

Milan Bačík
19. září 2022, 12:21

A jak přesně by jim to pomohlo v zimě když nebude foukat, což je podle článku jediné problematické období?

richie
20. září 2022, 01:06

este ste pri nemecku zabudli na tych cca 30 uholnych elektrarni, pre ktore schvalili restart/opatovne zaradenie do prevadzky .. ci tie dve plavajuce elektrarne na mazut ci ropu (ako rozvojova krajina), len aby zufalo zabranili blackoutom .. mozno im to pomoze ..

hlpb
19. září 2022, 09:05

Jaderné francouzské zoufalství nadále pokračuje, už 3/4 roku by bez pomoci Německa, Belgie, UK, a Španělska by Francie byla každý druhý den v blackoutech. Jen se musím usmát, jak zde v nedávné minulosti dávali místní diskutující jadernou Francii za energetický vzor pro ČR. Francie má jednoznačně nejhorší energetickou situaci v EU, má nejdražší EE z celé EU a bez pomoci ostatních by byla úž dávno potmě. Jen Německo už na záchranu letos poslalo celkem 11,5 TWh.

Milan Vaněček
19. září 2022, 10:16

Už konečně i oficielní zdroje (CNN Prima news) to řekly natvrdo: za nesmyslně vysoké ceny elektřiny může i Francie, šéf pražské burzy to jasně říká: "odstavilo se celkem 32 z 56 francouzských /jaderných/ bloků, to v Evropě samozřejmě muselo chybět."

další citace: "Byl jsem vyděšen z toho, co se dělo po odstavení francouzských jaderných elektráren"

další citace: "kdyby se zítra všechny francouzské jaderky rozjely, ceny na spotovém trhu elektřiny spadnou na třetinu".

To by mohla být realita, záleží to především na Francii.....

hlpb
19. září 2022, 10:32

Přesně tak, jaderná situace ve Francii = výpadek - 70 TWh za prvních 8 měsíců proti běžné výrobě a cena plynu způsobená ruskem jsou viníky cen EE v EU. Od pátku můžeme krásně sledovat pozitivní vliv větrnějšího počasí v Evropě, díky zvýšené výrobě VTE = výrazný pokles cen plynu a EE.

richie
20. září 2022, 08:42

co je to bezna vyroba ? .. este pred tyzdnom si tu hovoril nieco o 80TWh a sme ti to vyvratili, myslis ze ked trochu uberies, tak uz to bude pravda? .. to sa musis snazit trochu viac

trochu opravime cisla .. za uvedene obdobie 1-8/2022 vyrobili francuzske JE:

o 48TWh menej ako v roku 2021 ~3% vyrobu EU za 1-8/2022

o 28TWh menej ako v roku 2020 ~2% vyrobu EU za 1-8/2022

richie
20. září 2022, 15:43

este jedna reakcia na nezmysly vseznalka hlpb (naraba s cislami a netusi o com su)

ad hlpb 19. září 2022, 10:32

Přesně tak, jaderná situace ve Francii = výpadek - 70 TWh za prvních 8 měsíců proti běžné výrobě ...

tych cca 70TWH (ok akceptujem zaokruhlenie na desiatky) moze byt oproti rokom 2018~2019 ? .. teda v case, ked francuzsko bolo cisty exporter EE a drzalo nad hladinou Nemecko/Spanielsko/Taliansko ci Anglickov ? Hlavne v case vcernych rannych spiciek, ked OZE nestihalo? .. a len pre tieto krajiny tvoril export ~60TWh?

ja chapem nemcov, ze maju obavu, lebo im budu tie TWh pocas spiciek teraz chybat ..

Od pátku můžeme krásně sledovat pozitivní vliv větrnějšího počasí v Evropě, díky zvýšené výrobě VTE = výrazný pokles cen plynu a EE.

ano, videli sme .. konecne trochu viac zafukal vietor .. skoda len ze cez vikend .. hned bolo totiz vidno aky je to problem ..nemecko totiz aj napriek drastickemu znizeniu vykonu fosilnych zdrojov (cca na jednu tretinu az stvrtinu) nevedelo spotrebovat/preniest/akumulovat vsetok vyrobeny vykon a odusu tlacilo vsetko kam to len slo k susedom .. takto "exportovali" cca 30% vyrobenej EE z OZE .. vdaka takym prebytkom isla dole aj cena - ano rakusania si lacno naplnili precerpavacky asi vrchovato - ale nemecko na doplatkoch za vyrobenu EE doplatilo odhadom cez pol miliardy korun (rozdiel trhovej a dotovanej ceny) .. len za jeden veterny vikend ..

no skoncil vikend a prestalo aj fukat a co sa stalo? .. v rannej spicke im zrazu chybal vykon a dali to len vdaka dodavkam z holandska a belgicka , ale uz za dramaticky vyssie ceny ak cez vikend exportovali (najnizsia vikednova bola ~2EUR/MWh a v spicke ked boli v *** tak bola cez 400) .. tak prerobili druhy krat ..

takze takto vyzera pozitivny vplyv vetra ..

Emil
19. září 2022, 10:57

"Kdyby se zítra všechny francouzské jaderky rozjely" je pěkný nesmysl, francouzské jaderky nikdy nebyly stavěny s tím že mají běžet všechny najednou, v odstávkách se střídají, takže nikdy všechny neběží. Stejně tak bychom mohli třeba fantazírovat co kdyby se zítra všechny německé větrníky rozjely...

Milan Vaněček
19. září 2022, 11:06

Tak Emile, francouzské jaderky opravdu nebyly stavěny na to, aby jich byla většina odstavena. To určitě v plánu nebylo. A plánované odstávky na výměnu paliva mají být především v letním období.

Zkrátka, Francie už asi není náš vzor v energetice, spíš je to odstrašující příklad. Doufám, že nebudeme Francouze následovat v kvalitě údržby JE.

Když se rozjedou naplno všechny německé větrníky, tak víme co následuje: cena elektřiny se blíží nule. Ale na to se nedá spoléhat, počasí neporučíš, toho (levné elektřiny) se musí pouze využívat.

Emil
19. září 2022, 11:17

Vaněčku, nepsal jsem že byly stavěny aby většina byla odstavna ale že nebyly stavěny aby všechny běžely najednou. Plánované odstávky na výměnu paliva jsou především v letním období, však se také postupně začínají opět spouštět. Odstrašující příklad jsou úplně jiné země, především ty co na energetickou soběstačnost rezignovaly plánovitě a trvale a také ty, které zvlášť v současné situaci plánovitě odstavují stabilní nízkoemisní zdroje elektřiny a nahrazují je tím nejšpinavějším co vůbec existuje.

hellokitty
19. září 2022, 12:46

"mimo provoz kvůli problémům s korozí a plánovanou údržbou" - ale problemy s korozi nie su planovana udrzba, to je zanedbana udrzba ne?

Emil
19. září 2022, 19:10

Problémy s korozí nejsou plánovaná údržba ale nejsou ani zanedbaná údržba, je to spíš konstrukční vada.

Jiří Syn
20. září 2022, 06:34

Tak to je snad troškaření, jistě že se při jejich množství bloků statisticky musí počítat že jich 2-3 budou odstavené pro refuel případně údržbu/menší opravy, ale to se nedá srovnávat s odstávkou nadpolovičního počtu???

Tady někdo něco pos...l a vyplavalo to na povrch naráz všude...

Emil
20. září 2022, 07:00

Statisticky při ročním koeficientu využití kolem 80 % to není 2-3 ale 11-12, v létě ještě pochopitelně víc než v zimě. K tomu je potřeba přidat prodloužené odstávky kvůli tomu, že se Francie rozhodla zrušit původní snižování podílu jádra a tím pádem prodloužit provoz životnost některých bloků, u kterých s tím nepočítala a k tomu je potřeba přidat covid, kvůli kterému se některé prodloužené odstávky z minulých let přesunuly do letošního roku, jsme už zhruba na 20 reaktorech. Reaktorů postižených napěťovou korozí je dalších 10. A jsme na těch 32 odstavených, resp. momentálně 27, protože u pěti z nich odstávka již skončila.

Petr Poruban
19. září 2022, 13:44

Proto je potřeba do jaderných elektráren investovat.

Stárnutí současných bloků, bez přirozeného omlazování jejich flotily stavěním nových a neochota posílat peníze na průběžné modernizace je jasný viník. Čí je to politika?

Tak to vypadá, když se všechny postavili cca v 70. letech a od té doby nic.

Jak by asi za podobných okolností vypadaly solární a větrné elektrárny, kdyby byly všechny staré 50 let?

Milan Vaněček
19. září 2022, 14:43

ad Petr Poruban: co se týče náhrady FVE a VtE, ty jsou a budou stále nahrazovány LEVNĚJŠÍMI a VÝKONNĚJŠÍMI fotovoltaickými a větrnými elektrárnami, s využitím RECYKLACE materiálů.

Nic z toho jaderná energetika nedokáže. Nové JE jsou neustále dražší, zvyšování výkonu JE se ukázalo jako slepá ulička a o recyklaci mohou jen snít.

To je pravý důvod změn v energetice - energetického přechodu. Jen se musí tento přechod provádět rozumně, pozvolna, ne tak jak si to "usmyslela Greta".

Petr
19. září 2022, 16:36

Aby VTE a FVE takto fungovalo, potřebujete uložiště v řádu desítek TWh. Máte ho?

Petr Poruban
19. září 2022, 18:06

Neumím si představit jak by mohly FVE a VtE být stále levnější a výkonnější. To jsou představy jak z pohádek, jdou proti známé fyzice i ekonomii.

Já vím, že v 90-tých letech se mnohým zdálo, že počítače budou stále levnější a výkonnější. To bylo možná i co dva roky dvakrát vyšší výkon a poloviční cena. Dnes už to tak rychle nejde, že? A časem to bude drhnout ještě víc. Znáte to rčení o stromech, který nerostou do nebe?

Jak by mohly při současných cenách materiálů a pozemků být tak materiálově a prostorově náročné záležitosti jako FVE a VtE stále levnější?

Zrovna nedávno jsem se bavil s člověkem, který uvažuje, že si pořídí FVE na střechu. První co mě řekl bylo, že už to za tu cenu, co to mohl mít před rokem nejde pořídit. Vše zdražuje. Střídače, panely, konstrukce, práce. Ale pan Vaněček ví, že to bude čím dál levnější...

Ta doba zlevňování pro FVE již skončila.

Milan Vaněček
19. září 2022, 18:41

Ceny musíte korigovat na inflaci. Pak máte více než dvacetiletou historii poklesu cen fotovoltaiky, popsanou pomocí ekonomického pojmu "learning curve".

Jo inflace, já taky pamatuji benzin za 2 Kčs za litr a teď stojí přes 40 Kč. Ale tenkrat byl průměrný výdělek zhruba 20 krát nižší než teď, Petře.

Petr Poruban
19. září 2022, 19:51

Dovolím si tvrdit, že tuším, co je inflace.

V těch devadesátých letech u nás byla inflace poměrně vysoká a přesto šly i nominální ceny počítačů dolů.

Ten efekt, který popisuji platí ať už počítáme ve stálých cenách nebo inflačních.

Celkem často padají ceny nových technologií po nějakou dobu dolů. Typicky když se rozšiřuje sériová produkce, třeba i těch dvacet let. Například procesory zlevňovaly desítky let. Není v nich moc materiálu ani lidské práce. Dokonale opracovaný malý kousek hmoty. Je to přece jenom výpočetní technika. Nic na co by si mohla někdy sáhnou silová elektronika včetně solárních panelů.

Ti co se vyznají ve frekvenčních měničích ví, že před dvaceti lety stál malý 3kW měnič klidně 100 000 Kč. Pak šel dolů někam k 10 000Kč podle typu, navzdory inflaci. Dnes už se pohybuje někde mezi a ceny rostou. Dokonce i ceny těch procesorů už roky rostou. Opravdu to není tím že by tenkrát když šly i jejich nominální ceny dolů nebyla inflace. Věřím, že každý chápe, že tohle není o inflaci.

Milan Vaněček
19. září 2022, 20:18

ad Petr Poruban: můžete věřit v to co chcete věřit. Ale existují určité ekonomické zákonitosti,

třeba ta "learning curve", které nejsou záležitostí víry ale opírají se o empirii hromadné velkoprůmyslové výroby a technický pokrok.

Podívejte se na dnešní článek zde na serveru a na ten obrázek vývoje fotovoltaiky....

richie
19. září 2022, 23:17

ad Milan Vaněček 19. září 2022, 14:43

ad Petr Poruban: co se týče náhrady FVE a VtE, ty jsou a budou stále nahrazovány LEVNĚJŠÍMI a VÝKONNĚJŠÍMI fotovoltaickými a větrnými elektrárnami, s využitím RECYKLACE materiálů.

az bude recyklacia FVE/VTE skutocne fungovat, tak potom to znova vytiahnite, spievate tu o nej uz roky, ale stale nefunguje (teraz nemyslim demo projekty a podobne) ..

co sa tyka LACNEJSICH FVE a VTE .. myslite tie lacne VTE, kde uz rok nevedia naplnit aukcie pri ~20 rocnej dotacii s cenou ~50~80EUR/MWh ?

alebo tie lacne FVE, kde maju ten isty problem s aukciami na dotovanu dodavku 80~90EUR/MWh ?

a to este stale len rezim nahodnej vyroby, kde len cca h4 akumulacia prida dalsich minimalne 40EUR/MWh ?

Nic z toho jaderná energetika nedokáže. Nové JE jsou neustále dražší, zvyšování výkonu JE se ukázalo jako slepá ulička a o recyklaci mohou jen snít.

FVE aj VTE o recyklacii tiez zatial stale len snivaju a klamu verejnost .. a co sa tyka JE, stale maju z pohladu cena/vykon najlepsi pomer - ak sa im umelo neznizi zivotnost a su to STABILNE zdroje na rozdiel od obcasnych

Petr prochaska
19. září 2022, 16:29

Jaderná energetika nemůže za neschopnost franzouzů.

richie
19. září 2022, 22:58

ad Milan Vaněček 19. září 2022, 10:16

Už konečně i oficielní zdroje (CNN Prima news) to řekly natvrdo: za nesmyslně vysoké ceny elektřiny může i Francie, šéf pražské burzy to jasně říká: "odstavilo se celkem 32 z 56 francouzských /jaderných/ bloků, to v Evropě samozřejmě muselo chybět."

další citace: "Byl jsem vyděšen z toho, co se dělo po odstavení francouzských jaderných elektráren"

další citace: "kdyby se zítra všechny francouzské jaderky rozjely, ceny na spotovém trhu elektřiny spadnou na třetinu".

To by mohla být realita, záleží to především na Francii.....

ze tomu nerozumie blaha to este pochopim, ale ze aj vam je potrebne vysvetlovat co je pricina a co nasledok ..

asi ani neviete aku pravdu ste napisal v poslednej vete .. zakladny problem je totiz, ze prave vdaka francuzsku nebol dopad toho nezmysleneho nemeckeho experimentu az doteraz tak vazny a prejavil sa az ked maju nemci problem odkial zobrat v case nedostatku niekedy az 20% chybajuceho vykonu, kedze Francusko im to uz nevie zabezpecit a zvysok susedov to ledva stiha nejak zastupit ..

Emil
19. září 2022, 10:53

Na to jste přišel jak, Bláho, že Francie "má nejdražší EE z celé EU"? Itálie má průměrné spotové ceny letos vyšší než Francie, a to je jen spotový trh, díky předprodanému baseloadu mají Francouzi daleko levnější elektřinu i třeba než Německo. Itálie importuje mnohem víc než Francie jak v absolutních číslech tak relativně ke spotřebě, je chronicky deficitní, ale to stále úspěšně ignorujete.

Blackouty ve Francii jste neúspěšně strašil už minulou zimu, ale že jsou dlouhodobě deficitní jiné země než ta nenáviděná Francie vám vůbec nevadí, a tvrdíte "v energetice na příkladu např. Rakouska, vidíme, že nedostatek vlastní energie rozhodně nevede k ekonomickému úpadku".

"Jen Německo už na záchranu letos poslalo celkem 11,5 TWh", ale jaksi vám nedochází, že podstatná část z těch 11,5 TWh Francií jen protekla dál na jih do té Itálie.

hlpb
19. září 2022, 11:20

Emile, jsi mimo, kdyby tvoje vnitřní mylné představy byly pravda nevaroval by RTE o možných omezeních. Francie se bez výpomoci sousedních států neobejde a už 3/4 roku je skoro pořad deficitní co se týče EE. Například aktuální deficitní stav:

Itálie právě importuje:

4,2% potřebné EE ze Španělska

3,5% potřebné EE z Belgie

3,3% potřebné EE z UK

0,5% potřebné EE z Německa

a exportuje 4% do severní Itálie

Sečteno a podtrženo aktuálně Francii chybí 7,5% potřebné EE pro svojí spotřebu, tento deficit je způsoben jaderným zoufalstvím.

Jen pro doplnění tvých znalostí, běžně Francie, před energetickým jaderným zoufalstvím, v tomto období bývala velkým exportérem EE

richie
19. září 2022, 23:39

zaujimave, ze z toho zoznamu vypadlo nemecko, ktore pravidelne takmer pocas kazdej rannej a vecernej spicky zachranuju susedia s dodavkou 10~20% potrebnej EE ..

Jiří Syn
20. září 2022, 06:49

Cožeto exportuje Itálie do severní Itálie??

hlpb
19. září 2022, 11:21

Oprava:

samozřejmě Francie právě importuje : )

Emil
19. září 2022, 11:37

Aha, jsem mimo protože Itálie právě teď exportuje 4 % do severní Itálie... :-D

Těžko k takovému "argumentu" cokoliv dodávat.

richie
19. září 2022, 23:05

ano, uz dlhu dobu tu prezentujete, ze absolutne nerozmiete problematike a ani cislam, ktorymi narabate bez pochopenia suvislosti .. tak to skusim povedat jednoducho ako skolakovi ..

problem je ze prave Nemecko by bez pomoci Belgicka, Svedska, Danska, Polska a niekedy aj toho Francuzska by uz pol roka malo pravidelne blackouty 2x denne, kedy im chyba nezriedka az 20% vykonu .. a to co prezentujete ako pomoc Francuzsku, je len nasledok nezvladnutej nadvyroby Nemeckeho OZE a ich neschopnosti to rozumne distribuovat (kedze desatrocia riesia prepojenei sever juh) alebo to aspon u seba akumulovat, tak su radi, ked to maju vobec kde poslat bez toho aby to draho marili alebo odsatvovali vyrobu ..

Ivan Švančara
19. září 2022, 13:14

Hovori sa tomu skuska spravnosti. Ak kvoli jadru je Francuzsko v energetickej pr…deli, kde je potom Slovensko s jeho jadrom? Ono tam nie je Francuzsko, ale Blahova logika.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se