Domů
Elektrárny v Evropě
EDF žádá o odklad spuštění JE Flamanville do roku 2020
EPR Flamanville

EDF žádá o odklad spuštění JE Flamanville do roku 2020

Společnost EDF oficiálně požádala francouzskou vládu o prodloužení legislativní lhůty, ve které musí být uvedena do provozu jaderná elektrárna ve Flamanville. EDF požádala o dalších 36 měsíců, tedy až do roku 2020. Důvodem může být stále probíhající přezkum tlakové nádoby reaktoru.

Jaderná elektrárna Flamanville je nadále sužována problémy ve výstavbě. Přitom na počátku září bylo oznámeno, že jaderná elektrárna nebude spuštěna v roce 2017, jak bylo v té době plánováno, ale až v roce 2018. Necelé dva měsíce od posledního prodloužení termínu dostavby přichází odložení konečného termínu dostavby, který stanoví francouzská legislativa.

Oficiální žádost podala společnost EDF na ministerstvo energetiky dne 9. října 2015 a žádá o prodloužení posledního termínu pro umístění paliva do JE na 11. dubna 2020.

Žádost o prodloužení přichází v období, kdy se očekává finální investiční rozhodnutí o jaderné elektrárně Hinkley Point C.

Termín pro zavezení paliva pro reaktor EPR je stanoven vyhláškou z 11. dubna 2007. Tato vyhláška mimo jiné stanoví, že jaderné palivo musí být umístěno do JE v následujících 10 letech. Až v důsledku problémů při výstavbě bylo spuštění elektrárny odloženo na rok 2018, což je po termínu stanoveném zmíněnou vyhláškou.

Podle slov generálního ředitele EDF de Rivaze se jedná o preventivní krok a nevylučuje, že Flamanville bude spuštěna mnohem dříve. Vzhledem k prodloužení termínu dostavby na rok 2018 se změna vyhlášky stala nepostradatelnou.

Tlaková nádoba JE Flamanville
Tlaková nádoba JE Flamanville Zdroj: EDF

Hlavním problémem pro JE Flamanville je v současné době přezkum nádoby reaktoru, ve které byla odhalena nízká kvalita použitého materiálu a která patří mezi nejdůležitější části elektrárny. Přezkum zatím nemá žádný výsledek, mohl by však znamenat prodloužení dostavby o několik let.

Jaderná elektrárna Flamanville má obsahovat reaktor EPR francouzského výrobce Arevy. Stavba byla zahájena již v roce 2007 a nyní se přepokládá dokončení v roce 2018. Celkový účet za stavbu je nyní odhadován na 10,5 mld. euro. Další projekt EPR ve Finsku (JE Olkiluoto) je stejně jako Flamanville pronásledován problémydodatečnými náklady na stavbu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se