Elia: Belgie musí naléhavě řešit chybějící výkon. Po roce 2025 budou chybět 4 GW výkonu
Politickými kroky urychlené uzavírání uhelných elektráren v západní Evropě, zejména v Německu, bude pro Belgii v letech 2020-2025 znamenat požadavek více než 1 GW dodatečného instalovaného výkonu v zimním období. Uzavření belgických jaderných elektráren v zimě 2025-2026 si vyžádá 3,9 GW nového instalovaného výkonu, uvedl v pátek belgický provozovatel přenosové soustavy, Elia.
Belgie odstaví své jaderné zdroje do roku 2025, přičemž v říjnu 2022 bude ukončen provoz 1GW reaktoru Doel 3 a v únoru 2023 1GW reaktoru Tihange 2, celkem třetiny instalovaného výkonu jaderných elektráren v zemi. Kompletní ukončení provozu jaderných elektráren je plánováno na zimu 2025-2026.
„I v případě, že by jaderný odklon byl částečně zvrácen, například tím, že by se dva reaktory (2 GW) provozovaly déle, bude stále existovat potřeba nového instalovaného výkonu,“ tvrdí ve své zprávě Elia.
Belgie o postupném vyřazování jaderných elektráren z provozu s kompletním ukončením jejich provozu v roce 2025 rozhodla v roce 2003 . Země však prozatím nebyla schopna přijít s plánem, jak chybějící výkon nahradit.
„Nejsme připraveni čelit této výzvě,“ uvedl tento týden generální ředitel Elia Chris Peeters v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Montel.
Naléhavost situace narůstá
Společnost Elia zdůraznila „rostoucí naléhavost situace“ a vyzvala vládu, aby se nahrazením chybějícího instalovaného výkonu zabývala s nejvyšší prioritou a pokračovala v rozvoji plánovaného CRM mechanismu (Capacity Renumeration Mechanism), který má zajistit pokrytí fixních nákladů elektráren.
„Chceme-li systematicky zajistit bezpečnost dodávek v Belgii po jaderném odklonu, stále se domníváme, že mechanismus CRM, doplňující trh s energií (Energy-Only market) o kapacitní trh, by byl efektivním řešením,“ uvádí Elia.
Elia ve zprávě z roku 2017 odhadovala, že Belgie bude z důvodu uzavření jaderných elektráren v zemi potřebovat 3,6 GW nového instalovaného výkonu, Ve své současné zprávě tuto hodnotu revidovala na 3,9 GW z důvodu urychlených uzavírání uhelných elektráren v sousedních zemích, především v Německu .
V příštích deseti letech budou v Evropě odstaveny uhelné a jaderné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu okolo 100 GW, především v západní Evropě. Od vydání předchozí studie Elii z roku 2016 o adekvátnosti výrobních zdrojů přinášejí nově oznámené politické kroky snížení instalovaného výkonu o dalších 26 GW.
„Urychlené odstavování uhelných elektráren v sousedních zemích (Nizozemsku, Spojeném království, Itálii, Francii a zejména Německu) bude mít negativní vliv na naši schopnost dovážet elektřinu v zimních měsících,“ uvádí Elia.
Mohlo by vás zajímat:
Pamatuji si kdysi za totáče fórek.
Na VŠE při písemné práci ze socialistické ekonomiky a její analýzy se zeptá mladá studentka soudruha docenta. Soudruhu docente prosím jaké iy se píše ve slově v prdeli....
Tak tam asi bude Belgie v těch letech až odpojí jaderky....
Hezký den všem
Ano, s tím i y bývá problém. Třeba hříčka : Drozd si postavil své bydlo na vysokém dřevěném bidle .Náhle zafoukal silný vítr a obě b i ? y ? dla spadla na zem. Dle jakého pravidla se asi píše i y, když obě bidla /bydla ?/ spadla na zem ? No nechám to taky Belgičanům, ať se zapotí.
Je totiž zcela nesmyslná ta druhá věta. Možné řešení je: Náhle zafoukal silný vítr a bidlo s drozdovým bydlem spadlo na zem. To je klasický chyták pro ty s omezenou slovní a pojmovou zásobou a pod., kteří nemají tušení že bydlo není věc ale nehmotný pojem který se nedá postavit a pochopitelně tudíž nemůže spadnout. Drozd ovšem po pádu bidla na kterém si své bydlo užíval o něj bohužel přišel. Je s podivem, že někdo nad takovým nesmyslem může hloubat a snažit se o určení správného i/y.
No tak využijte 1 kWh 9 x https://www.youtube.com/watch?v=oMtX4XqnvsE
Konecne si uvedomime,jak s elektrinou hospodarit ale i s vodou.....
Tak vzhledem k tomu, že to tamní židozednáři načasovali na rok 2022 stejně jako v Německu, tak je logicky myslícím jasné, jak to musí dopadnout.
Alespoň se budeme mít z čeho poučit za pár let.
Dukovanům před 5 lety ukončily plánovanou životnost. Pro její zvýšení se v podstatě nic udělal nedá reaktor, hlavní čerpadlo, parogenerátor vyměnit nejde.
Před rokem 1989 trvala doba výstavby 5 let, dnes 15?.....
Pro navýšení životnosti Dukovan samozřejmě lze udělat hodně. A taky se udělalo.
Reaktor vyměnit nejde, ale jinak vše ostatní vyměnit prakticky jde - hlavní cirkulační čerpadla i parogenerátory... a další technologie taky.
PG vyměnit nejde.
Hlavní cirkulační čerpadla vyměnit jdou, běžně se opravují, revidují. PG jdou teoreticky vyměnit také, otázkou je, jestli by to bylo ekonomicky smysluplný.
Nu, tak ať to postaví v plynu, to jsou přibližně 4 bloky ala PPC-EPC, to by za 4 roky stihli, přičemž je to za babku (1G EUR / blok) a je to teď moderní. Plynu je dost, koupí si tím čas a předejdou chaosu, který nutně přijde až to klekne. A nejen v Belgii.
Před pár lety bych tomu nevěřil, mám rád plynové turbíny, ale měl jsem je spojené spíš s vrtulníky nebo se strojovnou válečné lodě=). Ale těch nových plynových turbín/paroplynů co se začaly stavět za posledních pár let mně přesvědčilo že je to přesně jak píšete.
V našich podmínkách to vlastně dává smysl: docela nízké pořizovací náklady, měrný výkon skvělý, prostě ideální rychlé zaplácnutí našich problémů s odpojováním JE, kolísáním OZE, atd.
Plynu je jak píšete na planetě ještě zásoba, a Rusko, USA, Katar se ještě poperou/uvalí na sebe sankce o to kdo nám ten plyn bude moct prodat :D
Já osobně nejsu velkým příznivcem plynu v een, ale na stavbě EPC jsem měl možnost se osobně účastnit a proti jádru je to samozřejmě pohoda, proto jsou investice ca desetina. Hlavní dodavatel svou roli sice plnil velmi mizerně, ale přesto se stavba dokončila během 4 let. Když jsme tam končili, přecházelo se plynule do konzervace, tj. že se zatím provozovat nebude. Situace se otočila o 180 v okamžiku, kdy začaly svarové problémy a dlouhé odstávky bloků EDU a dneska jedou a vydělávají, využívá se nízká cena plynu. Nicméně jako na jedniný nebo převažující zdroj bych na to nesázel. Jako špičkový vyrovnávací zdroj se spíš hodí klasické plynovky bez parního okruhu, které ale mají výrazně nižší účinnost. PPC je spíš taková pološpička.
Takhle dopadnou všechny státy s "jadernou monokulturou"=nad 50% elektřiny z jádra (Belgie, později i Francie). Jaderky doslouží, nové nechce nikdo stavět protože to je už v současnosti naprosto nejdražší způsob výroby elektřiny.
Takže Belgie nové JE stavět nebude (ani by je nestihla postavit do roku 2025 ani 2030) ale má spoustu jiných, levných, rychlých řešení (třeba vítr a plyn).
A to samé bude ve Francii až jim začnou JE v třicátých letech hromadně dosluhovat. Zchudlá Francie už nebude mít peníze na to aby nahradila jádro jádrem. Už si ve Flamanville vyzkoušeli, že je to nejdražší a nejdelší řešení, jen hlupák opakuje stále stejnou chybu.
Škoda že v Belgii nemají žádného takového odborníka jako máme my tady. Mohli už spokojeně 20 let vyrábět levně elektřinu z plynu místo toho přešlapování.
Momentálně se v Evropě bez státních subvencí nevyplatí postavit ani paroplyn.
Evropa si nastavila tržní podmínky tak že dle nich se nevyplatí postavit žádný zdroj energie.
Kupříkladu OZE jsou zvýhodňovány už jenom tím že se jejich odběr musí vykupovat první, bez ohledu na cenu, a navíc formálně dodávají i ve chvílích kdy fyzicky nevyrábí.
tudíž sice někdo zaplatí za energie ze solární farmy, ale v noci stejně bere energii z atomové elektrárny které ovšem nedá ani cent.
A náklady na "síťové služby" které celý tenhle cirkus umožňují se neúčtují elektránám ale prostě se naúčtují spotřebiteli a to každému stejně bez ohledu na to jakou elektrárnu používá.
Tohle "zlevňuje" oze na úkor jádra.
Belgie už brzy zjistí, že nejdražší je ta energie, kterou nemáte, když jí potřebujete. Na druhou stranu jeden či dva summity EU při svíčkách by mohly ledacos změnit i v evropské politice. Když se kvůli nedostatku elektřiny přestane scházet Evropský parlament, žádná škoda nevznikne.
Jen aby si to první zasedání vlády při svíčkách nevyzkoušela Praha.
Na to stačí 3 družstva Specnaz. Každé rozstřílí nebo jinak zničí všechny 3 velké trafostanice pro zásobování Prahy v Řeporyjích, Chodově a Malešicích, případně vedení k nim směřující.
A dost by mě překvapilo, kdyby ve Strakovce neměli záložní agregát.
Prý Sepcnaz... Stačí 3x Honza Jelen a opít pár traktoristů
idnes. cz/praha/zpravy/nehoda-traktor-rakovnik-elektrina-skoda.A180730_111659_praha-zpravy_rsr
A to je pro energetiku založenou zejména na velkých zdrojích - JE - konstantní nebezpečí.
Praha si to už vyzkoušela za povodní 2002.
Podle mého názoru, se západní Evropa chystá na totální válku s Ruskem a bojí se mít na svém území jaderné elektrárny, protože ty jsou plným a účinným prostředkem nukleární miny pro nepřítele (např. Rusko), kterou lze jimi napadnout přímou dobře mířenou hlubinnou klasickou municí! Čili, do blízké budoucnosti je potřeba počítat s tím, že na území útočného válčícího státu klasickými zbraněmi s konvenčními výbušninami, NESMÍ být ani jeden jaderný reaktor!
To je velmi progresívní teorie :) Skutečnost je bohužel taková, že při jakékoli válce s Ruskem přestane většina Evropy existovat během 20ti minut. Na letní měsíce doporučuji knížku R. Merleho Mallevil.
Mimoto, Evropa může už dávno válčit tak akorát s domorodci ozbrojenými Winchestrovkami a na to musí nasadit techniku za stovky mld. EUR bez vážnějších úspěchů.
Důvody jsou vždycky prozaické, jaderné elektrárny se nestaví prostě proto, že to nikdo už moc neumí a větrníkově slunečníková lobby se stává silnější než ta jaderná, tak to bývá. Za čas, až začne větrníkový bussines stagnovat přijde zas jiná lobby... bussiness se prostě musí hýbat a majetky se musí přeskupovat a aby se tak dělo, je třeba patřičné love nalít do píárka, to je nejdůležitější. To je koloběh života.
Díky za velice rozumný a maximálně realistický názor. Je to tak, lobby, propaganda a politická situace se mění, ale business je business, peníze prostě musí proudit!
Co se týče války, v dnešní době není skoro žádná země připravená vést "klasickou" válku delší dobu. Dnešní zbraně jsou tak drahé že počty provozuschopné techniky jsou skoro směšné, většina evropských letectev má munici tak na týden operací. Eskalaci ke scénáři jaderné apokalypsy si nepřeje nikdo, takže dle mého názoru další dekáda válčení bude podobná jako dneska: konflikty nízké intenzity, bombardování pasáčků koz, hackerské útoky, politický nátlak, podpora teroristů(vzbouřenců,opozice,...), okupace ve jménu lidských práv atd. :D
Belgání si postaví pár větrníků a budou cajk. Za to u nás bude ještě větší sucho, protože atlantické vlhké proudění se k nám už vůbec nedostane...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se