Elia: Belgie musí naléhavě řešit chybějící výkon. Po roce 2025 budou chybět 4 GW výkonu

DomůElektrárny v EvropěElia: Belgie musí naléhavě řešit chybějící výkon. Po roce 2025 budou chybět 4 GW výkonu

Politickými kroky urychlené uzavírání uhelných elektráren v západní Evropě, zejména v Německu, bude pro Belgii v letech 2020-2025 znamenat požadavek více než 1 GW dodatečného instalovaného výkonu v zimním období. Uzavření belgických jaderných elektráren v zimě 2025-2026 si vyžádá 3,9 GW nového instalovaného výkonu, uvedl v pátek belgický provozovatel přenosové soustavy, Elia.

Belgie odstaví své jaderné zdroje do roku 2025, přičemž v říjnu 2022 bude ukončen provoz 1GW reaktoru Doel 3 a v únoru 2023 1GW reaktoru Tihange 2, celkem třetiny instalovaného výkonu jaderných elektráren v zemi. Kompletní ukončení provozu jaderných elektráren je plánováno na zimu 2025-2026.

„I v případě, že by jaderný odklon byl částečně zvrácen, například tím, že by se dva reaktory (2 GW) provozovaly déle, bude stále existovat potřeba nového instalovaného výkonu,“ tvrdí ve své zprávě Elia.

Belgie o postupném vyřazování jaderných elektráren z provozu s kompletním ukončením jejich provozu v roce 2025 rozhodla v roce 2003 . Země však prozatím nebyla schopna přijít s plánem, jak chybějící výkon nahradit.

„Nejsme připraveni čelit této výzvě,“ uvedl tento týden generální ředitel Elia Chris Peeters v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Montel.

Naléhavost situace narůstá

Společnost Elia zdůraznila „rostoucí naléhavost situace“ a vyzvala vládu, aby se nahrazením chybějícího instalovaného výkonu zabývala s nejvyšší prioritou a pokračovala v rozvoji plánovaného CRM mechanismu (Capacity Renumeration Mechanism), který má zajistit pokrytí fixních nákladů elektráren.

„Chceme-li systematicky zajistit bezpečnost dodávek v Belgii po jaderném odklonu, stále se domníváme, že mechanismus CRM, doplňující trh s energií (Energy-Only market) o kapacitní trh, by byl efektivním řešením,“ uvádí Elia.

Elia ve zprávě z roku 2017 odhadovala, že Belgie bude z důvodu uzavření jaderných elektráren v zemi potřebovat 3,6 GW nového instalovaného výkonu, Ve své současné zprávě tuto hodnotu revidovala na 3,9 GW z důvodu urychlených uzavírání uhelných elektráren v sousedních zemích, především v Německu .

V příštích deseti letech budou v Evropě odstaveny uhelné a jaderné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu okolo 100 GW, především v západní Evropě. Od vydání předchozí studie Elii z roku 2016 o adekvátnosti výrobních zdrojů přinášejí nově oznámené politické kroky snížení instalovaného výkonu o dalších 26 GW.

„Urychlené odstavování uhelných elektráren v sousedních zemích (Nizozemsku, Spojeném království, Itálii, Francii a zejména Německu) bude mít negativní vliv na naši schopnost dovážet elektřinu v zimních měsících,“ uvádí Elia.