EPH koupil většinový podíl v irské elektrárně Tynagh Energy

DomůElektrárny v EvropěEPH koupil většinový podíl v irské elektrárně Tynagh Energy

EP Power Europe, firma patřící českému gigantu EPH, dokončila nákup 80% podílu v irské elektrárně Tynagh Energy. Tato paroplynová elektrárna o výkonu 400 MW se vyznačuje nabídkou flexibilní dodávky elektřiny na trh. Jedná se o první akvizici EPH v Irsku a další akvizici na ostrovních státech.

Český gigant EPH v úterý oznámil, že úspěšně dokončil nákup 80% podílu v irské elektrárně, informoval zpravodajský portál Montel. Místní antimonopolní úřad vyjádřil svůj souhlas již na začátku měsíce. Koupě se týká elektrárny v Irsku o výkonu 400 MW. Finanční detaily transakce nebyly oznámeny.

„Toto je první akvizice společnosti EPH v Irsku a doplňuje současné portfolio ve Spojeném Království,“ sdělila společnost v úterním prohlášení.

„Získání podílu v elektrárně je v souladu s naší strategií na rozšiřování našeho vlivu v sektoru evropských elektráren. Tato elektrárna je důležitým zdrojem flexibilní, spolehlivé a levné elektřiny na irském trhu s elektřinou,“ uvedl k transakci Jan Špringl, generální ředitel firmy EP Power Europe.

80 % podíl v elektrárně koupila společnost miliardáře Daniela Křetínského od EFS tynagh Holding a GAMA Energy international. Zbývajících 20 % si ponechala společnost Mountainside Partners Limited, kterou vlastní zakladatel elektrárny Tynagh Energy Bran Keogh. Paroplynová elektrárna je především zdrojem flexibilní dodávky. Dle různých předpovědí by měla poptávka po flexibilních zdrojích elektřiny v Irsku zůstat vysoká ve střednědobém horizontu.

Další akvizice

Ačkoliv se jedná o první akvizici společnost na území Irska, zdaleka se nejedná o první akvizice na ostrovních státech. EPH v nedávné době koupil v Severním Irsku dvě elektrárny – uhelnou elektrárnu Kilroot a plynovou elektrárnu Ballylumford – od americké společnosti AES. Kromě dvou elektráren EPH koupil i jedno bateriové úložiště.