Domů
Elektřina
Francouzské JE ožívají, výkon dodávaný do sítě přesáhl poprvé od února 50 GW
Zdroj: EDF

Francouzské JE ožívají, výkon dodávaný do sítě přesáhl poprvé od února 50 GW

Celkový výkon dodávaný do sítě z francouzských jaderných elektráren přesáhl v pondělí po téměř 10 měsících hodnotu 50 GW. Zvýšení výkonu francouzských JE umožnilo obnovení provozu na 915MW bloku Bugey 3 a 905MW bloku Chinon 3. Od tohoto do příštího pondělí by mělo dojít k restartu dalších sedmi reaktorů. 

Provozovatel francouzských jaderných elektráren, společnost EDF, obnovil v minulém týdnu provoz dvou jaderných bloků s celkovým instalovaným výkonem 1820 MW, díky čemuž v pondělí po téměř deseti měsících přesáhl celkový výkon dodávaný do sítě z francouzských JE hodnotu 50 GW.

Všech 12 reaktorů neplánovaně odstavených kvůli prověrce komponentů vyrobených v závodě Le Creusot, kterou si v září vyžádal francouzský jaderný regulátor ASN, by mělo být podle mluvčí EDF znovu uvedeno do provozu v roce 2017.

Zahraniční server Platts uvedl, že od tohoto do příštího pondělí by mělo dojít k restartu dalších sedmi jaderných reaktorů. EDF dále čeká na povolení k restartu čtyř bloků 3,7GW jaderné elektrárny Tricastin, které musely být taktéž neplánovaně odstaveny v září.

Splnění cíle výroby se jeví nereálné

Prodlužování neplánovaných odstávek jaderných reaktorů má negativní dopad na plnění cíle pro výrobu elektřiny z francouzských jaderných elektráren v roce 2017. Zatímco původní cíl byl v rozmezí 390 až 400 TWh, nyní se jako nereálná jeví i spodní hranice nového intervalu, tedy hodnota 383 TWh.

Průměrný výkon dodávaný do sítě z francouzských JE v listopadu byl 42 GW. Aby bylo dosaženo celkové výroby 383 TWh, musel by průměrný výkon v prosinci činit 57 GW.

Za prvních 5 dní v prosinci přitom dodaly francouzské JE do sítě 5,864 TWh a průměrný dodávaný výkon tedy dosáhl 48,9 GW.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Robert Malecký: ČEZ se musí rozdělit a částečně zestátnit
23. květen 2022, 06:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se