Domů
Elektrárny v Evropě
EPH se ekonomicky daří, v Anglii však může dojít k uzavření uhelné elektrárny Eggborough

EPH se ekonomicky daří, v Anglii však může dojít k uzavření uhelné elektrárny Eggborough

Energetický a průmyslový holding zveřejnil své hospodářské výsledky za minulý rok, ze kterých vyplývají rostoucí tržby i zisk. Prodejem obchodníka s plynem SPP, a.s. došlo k mírnému poklesu aktiv společnosti. Anglická dceřiná společnost Eggborough Power Limited (EPL) zahájila proces jednání se zaměstnanci, který může vést až k ukončení výroby černouhelné elektrárny Eggborough ke konci března 2016.

O společnosti EPH se v posledních dnech hovoří především v souvislosti s prodejem části podílu od italského giganta Enel ve společnosti Slovenské elektrárně. Holding dále začátkem letošního roku odkoupil od E.ONu šest plynových a jednu černouhelnou elektrárnu v Itálii, čímž se přiblížil ČEZu v celkovém instalovaném výkonu, kterým disponuje. Zveřejněná tisková zpráva nasvědčuje, že akvizic bude přibývat.

Zisk i Tržby EPH v loňském roce rostly

Konsolidované tržby dosáhly výše 3,665 mld. eur, což je nárůst o 477 mil. eur oproti předchozímu roku. Ukazatel EBITDA společnosti (zisk před započtením odpisů, daní a úroků) dosáhl 1,394 mld. eur a meziročně tak narostl o téměř 200 mil. eur. Výše aktiv EPH meziročně klesla o 2,1 mld. eur na 10,3 mld. eur ke konci roku 2014, což bylo způsobeno prodejem podílu ve společnosti SPP, a.s. Konsolidovaný volný peněžní tok z provozní činnosti vzrostl meziročně o 285 mil. eur.

„Výsledky za rok 2014 potvrzují stabilitu hospodaření EPH a správnost naší rozvojové strategie v posledních pěti letech, kdy jsme se zaměřili na růst v oblasti regulovaných a kontrahovaných činností. Ty dnes tvoří drtivou většinu provozního zisku EPH. Právě proto jsme na rozdíl od ostatních energetických společností zcela minimálně zasaženi globálním poklesem cen komodit, včetně cen elektrické energie.“

Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH

A dále také dodal informace o pohledu na budoucí vývoj společnosti v oblasti evropské energetiky.

„Na základě našeho dlouhodobého hodnocení a pohledu na evropský energetický trh jsme přesvědčeni, že v současné době je naopak vhodný moment k posílení naší přítomnosti v oblasti výroby elektrické energie z klasických zdrojů. Náš přístup však bude selektivní a zaměřen pouze na některé státy.“

Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH

Tato informace je zajímavá i z pohledu na další zprávu, kterou EPH vydal rovněž před několika dny. Konkrétně jde o zahájení procesu jednání se zaměstnanci v anglické elektrárně Eggborough.

Černouhelné elektrárně Eggborough hrozí ukončení výroby

Společnost Eggborough Power Limited (EPL), patřící do holdingu EPH, která je provozovatelem uhelné elektrárny v anglickém Eggborough, zahájila proces jednání se zaměstnanci, což by v nejhorším případě mohlo vést až k ukončení výroby této elektrárny. Provoz je zatím jistý do konce března 2016. K možným dopadům na EPH se vyjádřil člen představenstva Jan Špringl.

„I pokud by byl tento scénář naplněn a elektrárna ukončila provoz, nejde z pohledu naší vstupní rozvahy o negativní zprávu pro EPH. Na druhou stranu jsme hluboce přesvědčeni, že elektrárna Eggborough hraje významnou pozitivní úlohu v zajištění stability dodávek elektřiny na britském trhu, který trpí nedostatkem výrobních kapacit, a ukončení její činnosti by mělo negativní energetické, fiskální i sociální dopady. Kombinace tržních podmínek a stávající regulace však vede k tomu, že provozování elektrárny v dalších letech by bez změny regulačního rámce bylo neekonomické.“ 

Jan Špringl, člen představenstva společnosti EPH.

Anglický energetický trh je specifickou ukázkou kombinace klesajících cen elektřiny a vysoké uhlíkové daně, uvalené vládou na uhelné elektrárny. Pokud se situace nezmění, Eggborough nebude schopna pokrýt ani své budoucí provozní náklady.

Možností jak situaci změnit, by mohlo být zařazení elektrárny do systému kapacitních plateb, nebo její přestavba na částečné spalování biomasy. Systém kapacitních plateb, stejně jako dotační politika pro biomasu ovšem v současnosti nenabízí ekonomicky výhodné řešení. V současnosti v elektrárně pracuje zhruba 300 zaměstnanců, jejichž pracovní místa budou záviset na vývoji situace.

Podle názoru analytiků může být ohlášení o možném uzavření elektrárny vyjednávající strategií EPH, ta se v minulém roce neúspěšně pokoušela zajistit financování elektrárny v rámci britského vládního programu.

Úvodní fotografie: Christine Matthews

Štítky:

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.