Domů
Elektrárny v Evropě
Kachovská vodní elektrárna byla zničena a podle Kyjeva nepůjde obnovit
Dies werde umso dringlicher, wenn das Atomkraftwerk Grafenrheinfeld im Mai dieses Jahres abgeschaltet wird. Deshalb habe Tennet unmittelbar nach dem Erteilen des Genehmigung für die 380-kV-Leitung mit den Bauarbeiten an der Trasse zwischen der bayerisch-thüringischen Landesgrenze und Redwitz an der Rodach begonnen. Die knapp 31 Kilometer lange Leitung mit ihren insgesamt 83 Masten kostet rund 48 Millionen Euro. Sie soll Ende 2015 in Betrieb gehen. Das sei ein sportlicher Zeitplan, aber machbar, so der Tennet-Geschäftsführer. Gleichzeitig wird das neue Trägersystem zwischen Dörfles-Esbach im Kreis Coburg und Redwitz 110-kV-Leiterseile aufnehmen. Damit wird eine alte Stromleitung überflüssig. Sie wird abgebaut, 79 Gittermasten verschwinden aus der Landschaft.

Kachovská vodní elektrárna byla zničena a podle Kyjeva nepůjde obnovit

Kachovská vodní elektrárna byla zcela zničena a nebude možné uvést ji do původního stavu, uvedla dnes v prohlášení na sociální síti telegram společnost Ukrhidroenerho. Výbuch podle ní nastal přímo ve strojovně elektrárny. O úplném zničení v ruské státní televizi podle médií hovořil i šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev. Podle zdrojů agentury TASS dál kolabuje přehradní hráz.

„V důsledku detonace uvnitř strojovny byla Kachovská vodní elektrárna úplně zničena. Zařízení nemůže být obnoveno,“ píše Ukrhidroenerho.

Ukrajinská armáda dnes brzy ráno informovala, že Kachovskou přehradu, která leží v okupované části jižní Ukrajiny, do povětří vyhodily ruské síly. Ruští činitelé z činu naopak obvinili Ukrajince. Ukrajinská vojenská rozvědka dnes podle agentury Reuters uvedla, že ruské síly přehradu odpálily „v panice“. „Jde o jasný teroristický čin a válečný zločin,“ uvedla rozvědka.

Ilustrační foto

Je „očividné“, že oprava vodní elektrárny není možná, řekl Leonťjev. Záplavy podle Moskvou dosazeného starosty Nové Kachovky postihnou až 300 domů a problémy podle něj mohou nastat i na okupovaném ukrajinském poloostrovu Krymu, který zásobuje voda z přehradní nádrže.

Elektrárna se podle agentury TASS s odvoláním na zdroje ze záchranných složek pod náporem vody dál hroutí, zkolabovala více než její polovina.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karásek
6. červen 2023, 11:36

Tady vidíme, co dokážou teroristi. A co když někdo někdy vyhodí do povětří nějakou jadernou elektrárnu a to třeba i v ČR? Proto radši upusťme od toho nesmyslného tendru na Dukovany který by byl navíc tunelem tisíciletí. Mimochodem u nás v ČR je nedoceněna větrná energetika.

Sledujte odkaz. https://youtu.be/ZBmWqcY_51U

Karásek
6. červen 2023, 14:21

Ä co když někdo vyhodí do povětří jadernou elektrárnu? A co když to někdo udělá v ČR? Nebylo by lepší vzdát s e toho tendru na Dukovany který by byl navíc tunelem tisíciletí?

Richard Vacek
7. červen 2023, 05:39

Asi bychom měli preventivně zrušit naše přehrady.

I když jsou takoví, kteří si myslí, že je lepší budovat takové vztahy mezi zeměmi, aby jim teroristé nevyhazovali ani plynovody a ani přehrady.

Dpetr
7. červen 2023, 08:56

Jistě je nejlepší mít přátelské vztahy se všemi zeměmi, ale pak jsou tady takové země, které si tu snahu vykládají jako slabost.

Kurz
7. červen 2023, 10:27

Prostě typicky Ruské. Mají z přehrady sucho vodu na Krymu, levnou elektřinu z vodní elektrárny a přesto ji vyhodí do vzduchu a ještě si zaplaví obranné pozice. :-)

Dpetr
7. červen 2023, 12:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
Nu, obranné pozice mají zaplavené obě strany, ale v tuto chvíli již Dněpr ještě dlouho nikdo nepřekročí.

Jen Rusové ale střílejí na evakuující se civilisty. A také ruská vládní média tvrdí, že tam nebyla žádná ZOO. Jejich level lhaní a chování je prostě neuvěřitelný, dávno už nepatří do civilizovaného světa. Jestli do něj kdy patřili, viz:

Přehrady nebyly v historii tabu. Stalinovi lidi vyhodili jednu na Dněpru: 1500 mrtvých Němců a až 120 tisíc Sovětů...

Zdeves Pavel
9. červen 2023, 00:07

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kdyby hloupost nadnášela, litate jak holubička. Západní žurnalistika již hodila zpátečku co se týká kdo to udělal. A Evakuace probíhá především na východním břehu, kde zatopení je nesrovnatelně větší a do to Ukacka střílejí aby zabili co nejvíce civilistů. Taková je realita. ČT a Nemcova se na vás podepsala.
.

Skeptik
7. červen 2023, 14:11

Mají to v krvi. Za druhé světové války si vystříleli důstojnický sbor a do poslední chvíle materiálně podporovali Německo, aby jich ve válce zemřelo co nejvíc.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se