Domů
Elektrárny v Evropě
MAAE vyhodnotila předprovozní bezpečnost ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville 3
JE Flamanville. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

MAAE vyhodnotila předprovozní bezpečnost ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville 3

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (Autorité de Sûreté Nucléaire – ASN) zveřejnil zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která analyzovala bezpečnost v jaderné elektrárně Flamanville 3. Agentura identifikovala osm osvědčených postupů, vydala šest doporučení a patnáct návrhů, kterými by se pracovníci nového francouzského jaderného bloku měli řídit. Původně měl být blok Flamanville 3 spuštěn v roce 2012, nyní se jako nejpravděpodobnější jeví rok 2023.

Během června a července loňského roku proběhla v novém jaderném bloku Flamanville 3 na žádost francouzské vlády mise MAAE s cílem zhodnotit a vylepšit provozní bezpečnost elektrárny. V týmu Pre-OSART byli kromě zaměstnanců MAAE zastoupeni také odborníci z Kanady, Finska, Německa, Ruska, Španělska, Švédska a USA. Francouzský úřad ASN nyní zveřejnil výsledky, které mimo jiné obsahují šest doporučení a patnáct návrhů co by měl provozovatel vylepšit.

Tým Pre-OSART se zaměřil na následující oblasti: vedení a řízení bezpečnosti; školení a kvalifikace; provoz; údržba; technická podpora; provozní zkušenosti; radiační ochrana; chemie; pohotovostní připravenost a odezva; řízení nehod; lidské, technologické a organizační interakce a uvedení do provozu.

„Závěry mise týkající se Flamanville 3 EPR jsou v zásadě pozitivní a potvrzují zapojení managementu do zlepšování provozní bezpečnosti a spolehlivosti,“ uvedl ASN.

Doporučení ke zlepšení provozní bezpečnosti zahrnují plnou implementaci FMEP (Foreign Material Exclusion Program). Dále by pak měly být implementovány postupy pro minimalizaci škod na bezpečnostních systémech, které mohou být způsobeny nezajištěným vybavením. Tým také doporučil zlepšit opatření a postupy zaměřené na zajištění integrity protipožárních bariér a rychlé hašení požárů.

Doporučení a návrhy jsou součástí akčního plánu, jehož výsledky budou posouzeny prostřednictvím další mise naplánované na březen příštího roku.

Desetileté zpoždění výstavby

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville typu EPR začala v roce 2007. Během výstavby ovšem došlo ke zjištění problémů se svary, kvůli čemuž se stavba nového bloku nejen prodražila, ale také významně prodloužila. Podle původních plánů měl být třetí blok spuštěn v roce 2012. V současné době se počítá koncem roku 2022 se zavážkou paliva a komerční provoz by měl být zahájen následně v roce 2023. Prvenství ve zprovoznění jaderného bloku EPR si připsala v prosinci 2018 Čína v elektrárně Taishan 1.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(55)
energetik II
22. srpen 2020, 10:40

16 let = 2007-23 je krutá doba. Čína stejný reaktor zprovoznila za 9 let = o 7 let rychleji. Tento čínský EPR vyrobil za rok 2019 - 12 TWh při využití doby provozu 90 %. Pokud by za 1 KWh dostával od zákazníků zaplaceno 2 Kč, tak ročně utrží 24 mld. Kč a za těch 7 roků pak už pěkných 148 mld. Kč, což zhruba odpovídá plánované ceně našeho 1,2 GW reaktoru v Dukovanech. Frantíci tak za těch 7 roků navíc prošustrovali jeden zbrusu nový VVER- 1200 gen. 3 + v Dukovanech. Je to pro nás Evropany smutné, ale Čína dokáže daleko lépe a efektivněji "šlápnout do pedálů" tam, kde to za to opravdu stojí.

Emil
22. srpen 2020, 11:06

Dokonce se stal reaktorem, který vloni vyrobil nejvíc elektřiny ze všech cca 440 reaktorů na světě.

Bizon
22. srpen 2020, 13:09

Pěkně... Je mi ze sebe ideologicky zle že ty polofašistické direktivní komunisto-kapitalisty chválím, ale ve stavbě jaderek nám to objektivně totálně natřeli. Pěkná ilustrace proč zpoždění způsobuje zdražení jako u nás, za 7 let profaří peníze co by zaplatily další reaktor, crazy...

Díky za info o těch Třech Soutěskách. Já o Číně už nic nehledám protože většinu informací zmanipuluje buď jejich nebo naše propaganda, ale ty přítoky/odtoky jsu ochotný věřit. Tvl, 75 kilotun vody za sekundu, to je síla! Ti když se prostě rozhodnou něco postavit tak se s ničím nes.erou... má to svoje pro i proti...

St
23. srpen 2020, 08:04

Pane Bizione. Nemusí být Vám sám ze sebe zle. Prostě Čína umí infrastrukturní projekty. A v mnohém bychom jsme si měli od nich vzít příklad.

Co se týče jejich postoje k lidským právům. Jak by jste chtěl ukočírovat těch 1,4 mld lidí? Dobrým slovem a vírou, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí? Asi ne.

Konec konců i u nás se neustále omezují svobody a demokracie.

Pavel K
23. srpen 2020, 19:33

Chapu spravne, ze nemate problem s porusovanim lidskych prav? Dokazal byste to rici Ujgurum do oci? Co kdyz by treba nekdo porusoval ty Vase, taky by Vam to nevadilo?

Jak se u nas omezuje demokracie?

Bizon
23. srpen 2020, 21:47

Hele, koncentráky pro Ujgury neobhajuje snad nikdo, ale my jsme se taky moc nepředvedli. Pod honosnou záminkou šíření demokracie jsme vojensky intervenovali v několika zemích které jsme rozvrátili do chaosu na spoustu let dopředu, jen podle oficiálních údajů na následky těchto válek zemřelo přes milion lidí, reálně je to hrubě přes 2 miliony a zničená infrastruktura. Oproti tomu jsou Ujguři jen taková lehoučká zábavná genocidička...

Já Čínu nerad obhajuju, jsou to bastardi, ale ta naše Západní nadřazenost je taky pěkná blbost a kulturní rasismus, ve výsledku si toho nemůžeme až tak moc vyčítat. Navíc souhlasím s panem St že to je uplně jiná země, šíleně velká a různorodá, kdyby si tam vládli tak jako my tady tak by se to za měsíc rozpadlo!!!

Pavel K
23. srpen 2020, 22:45

Sam delam chyby, takze mam docela pochopeni, kdyz nekdo v dobrem umyslu nejakou udela. Netvrdim, ze intervence Zapadu byly vzdy z dobreho umyslu (treba pomoc Kuvajtu, Korey jiste byla), v jinych pripadech se to nepovedlo. Mozna, by daleko tvrdsi a delsi okupace takoveho mista byla prospesnejsi. Kazdopadne je tezke rozhodovat. Kdyz treba vidite, jak lide trpi v KLDR, tak ja osobne bych byl pro jim pomoci, ale co kdyz to dopadne jeste hure? Neumim se divat na nekoho, kdo trpi, to fakt nedavam a snazim se pomoci a vim, ze jsme parkrat nadelal skody, ale zatim me to nepresvedcilo, ze uz bych nikdy pomahat nemel.

Nemyslim si, ze ty genocodicky v Cine maji na svedomi mene jak 2 mil obyvatel. A Cine nikdy neodpustim Tobet a za chvili ani Hongkong. Mimochodem, kdyz jsrte se tu bavili o vyspelosti Ciny, nema nahodou Taiwan vyssi HDP na obyvatele a pritom zacinali vic od nuly?

Tak by se Cina rozpadla a cemu by to vadilo? CEskoslovensko se taky rozpadlo a i kdyz jsem v 1992 byl proti a rikal, ze je to strasna hloupost, je videt, ze jsem se spletl, pomohlo to obema stranam. Ono by se to rozpadle treba sloucilo na jinsich zakaldech - treba ekonomickych. A je jedno, kolik generalnich tajemniku tomu vladne. Z pouceni naseho rozpadu si rikam, zda by neproselo i Spanelsku, kdyz by se oddelilo Katalansko, ono prece jen neco drzet nasilim je kontraproduktivni.

Carlos
24. srpen 2020, 01:01

Bizone,

znáte nějaká bojová umění? Karate, nebo tak? Jde o to že každý souboj vyžaduje todome a je celkem jedno jestli je to že si soupeře znehybníte na zemi, nebo mu rozdrtíte ohryzek úderem, prokopnete koleno, nebo zlomíte vaz (tedy v reálném boji je to jedno na závodech moc ne), je to technika kterou končí boj. Ale to těm intervencím chybí, pod záminkou humanity atd. se tu protestuje a pak končí všechny vojenské akce takovým nemastným neslaným... ostudou. Kdyby politici nechali konat generály, tak to končí obsazením země a okupační správou, nebo vytvořením kolonie. (Celkem by mne zajímalo jestli Francie kolonizuje znovu Libanon) A následným pomalým procesem. Jenže jak máme rozklížený řekněme morální systém, tak to nejde.

Ve všech těch akcích chyběl na konci někdo jako Charles J. Napier, jeho citát ohledně satí asi možná znáte.

A co se týče obětí těch akcí, to je padni komu padni, rozhodně to není systematická genocida, eliminace národů a kultury. Víte my Evropani jsme krvelačné bestie, tak krvelačné že jsme stavu se servat o blbé nádraží, nebo o to čí verze boha je lepší, nebo víte co? Italové se servali o kýblb, opravdu o blbý kýbl a stálo to kolem dvou tisíc životů. A proto jsme si museli vymyslet pravidla, každý z těch kousků mezinárodního práva a pravidel jsme psali krví, doslova. Došli jsme tak k tomu že genocida, nebo likvidace kultury, její mazání, se nesluší a je to něco za co jsme ochotni dodnes udělat výjimky z pravidel o nezabíjení zločinců. Jako jedna z mála civilizací jsme to dotáhli ke zrušení otroctví nevolnictví, poddanství, vytvořili jsme občanská práva...

Jinak kulturní rasismus je z definice blbost.

Samozřejmě, nelze dokázat že je celá kultura nadřazená, nebo zvrácená, ale myslím se dá velmi dobře dovodit který ze základních principů náhledu na člověka je ten lepší, dnes a pro toto to dělat nebudu, je to velmi složitý problém, ale podobně jsem snad i tu před nedávnem odvozoval jestli věci plynou od státu nebo od člověka, už jenom z těch posloupností toho hodně zjistíte. (Mimochodem každý člověk se může prohlásit za absolutního suveréna na rovni států, jenom ten status musí být s to uhájit, eventuálně vynutit si akceptování stavu dostatkem zemí. O ničem jiném to není.)

Ano, bude v tom hledání nakonec kousek iracionálna, ale člověk je iracionální, to je to co jej dělí od zvířat, takže tam na konci bude ta úvaha ega.

Dá se sestavit odovozovací posloupnost z premis západních a premis Čínských komunistů a jsem si jistý že odvození z jejich premis bude mít při bližším pohledu tolik nelogičností že se samo ukáže jako špatné. Už jenom to že má být člověk nadán ve sboru nějakou božskou prozřetelností, zatímco sám nikoliv je zcestná. Ano, víc hlav víc ví, ale víc hlav má mnohem víc lidských vad. V momentě kdy někdo začne tvrdit že stát dává svobody a práva, nikoliv že je garantuje, nebo že nějaká skupina má z nějakého nepochopitelného důvodu patent na pravdu a to z definice, tak si buďte jistý že tím jenom zkouší legitimizovat jakýkoliv svůj krok v jakémkoliv směru konající cokoliv a získat tím absolutní moc. Ale to se dostáváme k té posloupnosti dědičnosti.

Další zásadní rozdíl mezi Evropou a zbytkem světa je že zatímco třeba v Japonsku vládne někdo jehož prapředek je synem Amaterasu-ómikami a tedy vládne bůh na zemi, žádný z evropských monarchů si netroufl prohlásit že mu v žilách koluje krev Ježíše Krista a tedy na zemi vládne bůh, takže každý král a císař, kníže, v Evropském prostoru nad sebou měl a má ještě autoritu které se zodpovídá. A od tohoto se táhne rozdíl ve filosofii, která neměla problém v Evropě jít proti králi, protože se mohla opřít o církev a proti církvi, pokud se opřela o krále. Co někde kde to jedno jest?

Bizon
24. srpen 2020, 14:17

Jak píšete, todome je s našem morálním systémem docela pasé, vůči okupaci a kolonizaci už jsme se tak vymezili že to jen tak nepůjde. Podle mně jde ale hodně o to že jsme vojensky řešili politické problémy, a místo todome měl následovat spíš další Marshallův plán. Sice je to drahé, ale v Afgánistánu už jsme profařili víc peněz než stál původní Marshallův plán!

Ten zbytek je složitý, je to prostě střet kultur. Jiná kultura, jiná legitimizace moci, osobně myslím že každá kultura má právo si vládnout podle sebe. Jasně, nějaký kulturní rasismus je všude, jen ten náš znám prostě nejvíc. Stejně mně ale prudí ten náš Evropský přístup "nejen že víme nejlíp jak řešit cizí problémy, ale máme i právo se jim do toho montovat". Naše kultura má taky svoje problémy, a nevšiml jsem si že by se písečňáci nebo žluťáci srali do toho jak je máme řešit...

Jan Veselý
24. srpen 2020, 15:38

ad Carlos a Bizon) S tím "todome" si dovolím nesouhlasit. Mě v téhle problematice velmi inspirovaly ideje jednoho skalního Republikána. Ačkoliv je mi tahle partaj převážně odporná, dobrými nápady neopovrhnu.

Bizon
24. srpen 2020, 17:01

Ta přednáška je skvělá! Zároveň vtipná i mega pravdivá. A říká to samé co si myslím já, že je dost nerealistické pomáhat s budováním funkčního státu tím že to tam celé rozbombardujeme na sračky...

Jan Veselý
24. srpen 2020, 19:48

Mě hlavně zaujala ta idea "taťkovy" a "mamčiny" armády. Je to fakticky jen dovedení do důsledků a systematizace věcí, které se stejně dělají a jsou s nimi bohaté zkušenosti.

Je jen škoda, že se na tom doopravdy nepracuje.

Carlos
24. srpen 2020, 20:58

Honzo,

já jsem tu přednášku viděl už před nějakou dobou, ale ta neschopnost to dokončit, je přesně to o čem mluvím. To co se teď udělá že chybí ten poslední kousek, máte jej na zemi a opravdu zbývá jenom ten poslední úder, ale v ten moment se stáhnete, tak to nejde dělat. To co se udělá dnes je asi na stejné úrovni jako člověka dostat na zem, třeba mu i prokopnout koleno, ale pak začít běhat s vítězným křikem kolem a mezi tím vytáhne pistoli a střelí vás do zad. V případě státu to znamená že jej definitivně porazíte a obsadíte, stejně jako Německo nebo Japonsko a pak jej budete mít X let obsazený. A právě ta okupace je ten konec kdy ten stát "dorazíte", todome.

Ale schopnost okupovat dané území a nastolit na něm svá pravidla by měla být schopností každé armády, která se do toho pustí. To není o žádném sysadmin force, nebo mamkovské a taťkovské armádě. Taková schopnost by měla být integrální součástí armády. Problém bych spíš viděl v tom že se 50 let žilo v MAD, takže se na to zapomenulo.

Bizon
25. srpen 2020, 10:51

Ale jaký má smysl celý stát dorazit?! Aby tam všichni další dekády živořili a nenáviděli nás? Přesně tak se dělají další teroristi. Okupace jsou vždycky nepříjemné pro obě strany, a je na ně potřeba HAFO vojáků aby byly úspěšné.

V tomto souhlasím s panem Veselým. V první fázi "taťkovy armády" musíte být brutální a bezohledný, taková je válka. Určitě udělat "todome" na vojenských složkách protivníka.

Ale to co nám většinou chybí je ta druhá fáze! Ať se to jmenuje Mashallův plán, Nation buildind nebo "mamčina armáda", to je podle mně ta složka která chybí. Když lidem v těch zemích pak nepostavíte infrastrukturu pro provoz solidní společnosti tak to není úspěšná intervence. Trump doslova řekl o Afgánu: "we are not nation-building again, we are killing terrorists" což je přesně ta naše blbost, bez 2. fáze zabíjením teroristů jen vyrábíte další teroristy, to se radši stáhněme tak jak je už naplánováno.

Josef
25. srpen 2020, 14:07

Schopnosti Číňanů ještě porostou, Čína má už 25 let eugenické programy to vede na vylepšení zdraví i schopností jednotlivců a genofondu celé populace u nás máme jen vyšetření plodu na těžké poruchy a asistovanou reprodukci pro neplodné páry jenže s tím se nedá do budoucna obstát...

Carlos
25. srpen 2020, 14:41

Bizone,

ve většině těch států se kterými se bojovalo byl aparát takového ražení že tam nic jiného než jeho rozbití a kompletní předělání pod okupační/koloniální správou nezbývá.

Problém je právě to že tam nenásledovala, jak v případě Iráku, tak Afghánistánu dostatečně dlouhá okupace nebo vznik kolonie s čímž by byl spojen příchod průmyslu a vybudování základní infrastruktury. Ale celá ta industrializace by pak už měla být záležitostí soukromých firem.

Josefe,

to že někdo něco dělá neznamená že to musí dělat ostatní, lidová Čína je dost hovadský systém, který nikdo soudný nechce kopírovat. Mimochodem Eugenika je tak nějak zakázaná v Evropě a USA protože po posledním pokusu jsme došli k závěru že se jedná o věc nelidskou.

Bizon
25. srpen 2020, 16:43

Sice se neshodujeme v tom jestli měla být druhá fáze drsná nebo měkká, ale každopádně se shodnem že chyběla. Tím že nebyl plán/peníze/odhodlání to dotáhnout do konce se z toho staly kontraproduktivní černé díry na peníze a líhně teroristů. Buď jsme tam prostě měli jít se vším všudy, nebo vůbec.

S tou Čínou jsu sám zvědavý... Jako objektivní vědec jsu objektivně zvědavý na tu jejich eugeniku, osobně bych to ale nikdy nechtěl a ten systém je každopádně hovadský. Ve stavbě infrastruktury jsou teď frajeři a mají můj respekt, ale každý systém má svoje problémy a někdy narazí. I kdyby nenarazili, jen to že zbohatnou a zpohodlní je nakonec omezí tak jako zbytek rozvinutého světa :D

energetik II
22. srpen 2020, 11:01

Ještě doplním aktuální situaci na přehradě Tři soutěsky v Číně. Gigapřehrada včera pomocí 11 propustí odpouštěla povodňovou vodu tempem 49 200 kubíků za sekundu. Do přehrady voda přitékala tempem 75 000 kubíků za vteřinu , tedy přehrada se dál plní. Důvodem je pomoc přehrady lidem žijícím v rovinách pod přehradou postižených velkými záplavami. Přehrada má ve výši 90 metrů betonové hráze vybudováno 23 výpustí a 22 přelivných polí se stavidlovými uzávěry , které by v případě jejich kompletního otevření dokázaly upouštět tisíciletou vodu o rychlosti 110 000 kubíků za vteřinu. Do přehrady tak nyní přitéká pouze 70 % vody , kterou je přehrada schopná v případě potřeby upouštět. Do součinnosti se Třemi soutěskami již vešly tři gigaelekrárny proti proudu řeky a to : Xianjiaba, Xiluodu a Wudongde.

energetik II
22. srpen 2020, 11:36

Dnes je na Idnes.cz vyvěšen článek nějakých propagandistických českých pomatenců s názvem : " Čína se třese. Obří přehrada Tři soutěsky je vodou narvaná k prasknutí". Idnes není Blesk a tak bych tam čekal méně politické propagandy i nesmyslného žvanění.

Pokud tedy někdo chce na Idnes napsat o Třech soutěskách, měl by článek znít takto :" Přehrada Tři soutěsky opět ukázala své opodstatnění a obří pomoc stovkám milionů lidí při velkých záplavách." A v článku by mělo také být vysvětleno proč. Do přehrady přitéká 75 000 kubíků/sec, přehrada ale upouští 49 000 kubíků/sec, tedy obyvatelstvo měst pod přehradou bylo "ochuzeno" díky přehradě o 26 000 kubíků vody/sec. Je to přesně 5 krát více vody, než protékalo v srpnu 2002 Vltavou v Praze v rámci 1000 leté vody. Já tam 13.srpna 2002 přes Vltavu jel v rychlíku, bylo to impozantní. Tři soutěsky mají nyní kapacitu pro odpouštění vody 110 000 kubíků, přitéká 75 000 kubíků = inženýři obsluhy regulují odtok dle potřeby a s ohledem na záplavy dole po proudu. O své přehradě nepochybují ani v nejmenším. V roce 1992 se o její výstavbě hlasoval o v čínském komunistickém parlamentu.Třetina přítomných poslanců tehdá hlasovala proti výstavě a nebo se zdržela hlasování. Dvě třetiny tak rozhodly o stavbě. A já myslím, že správně.

Bizon
22. srpen 2020, 13:18

Už jako PR to stálo za to. Ve PC hře Civilization byl předtím jako jeden ze zázraků světa Hooverova přehrada, ale teď už jsou tam 3 Soutěsky:D A jak se s Itaipu předhání kdo vyrobí víc elektřiny je taky dobré promo. Ty zaplavené vesnice a vystěhované lidi kašle pes, v Číně se na to tolik nehraje:D

energetik II
22. srpen 2020, 13:38

TO : Bizon

Ano, asijské národy mají jednu velkou odlišnost od nás Evropanů i Američanů. Mají potlačenou individualitu a naopak maximalizován smysl pro - "obětování se v zájmu celku". Číňan, Korejec, Vietnamec ,Japonec..... více připomínají mravence v mraveništi a nebo včely dělnice v úlu. Tolik jim nesejde na tom, zda já sám se musím nějak nebo v něčem omezit, když vím, že to prospěje celku. A proto jsou v mnoha ohledech úspěšnější jak my. Jak by asi vypadal stav mraveniště, kdyby každý z několika set tisíc mravenců v mraveništi si plnil jen své individuální cíle a kašlal na zájmy celku ?? Asi jako dnes vypadají USA pod šéfováním pana Trumpa.

Jan Veselý
22. srpen 2020, 14:30

A teď si představte, že tihle mravenečci poslouchají svou variantu "jeblého" Trumpa. Vlastně ne, stačí si vzpomenout na bláznivé nápady Mao-Ce-Tunga.

Já chápu, že technokratům nejde přes pysky to, že lidi musí přesvědčovat, ukecávat, pořádně zaplatit, ...

I pan Medvídek Pú, když se u vesla udrží dostatečně dlouho, začne mít bláznivé nápady.

Carlos
24. srpen 2020, 01:03

Myslím že už má...

Bizon
24. srpen 2020, 14:20

Jo, už to že zakázal původního Medvídka Pů je docela bláznivé...

Carlos
24. srpen 2020, 17:39

Původního? Já jsem myslel že zakázal toho od Disneyho.

Carlos
22. srpen 2020, 13:53

Uvědomujete si že obavy o stabilitu té hráze jsou už pár let? Hráz je dlouhá a skládá se ze 3 hlavních celků, dvou elektráren a středu s přelivy, podle některých snímků to vypadá že se hráz deformuje. Problém je také že nikdo neví jestli tam opravdu do betonu šlo to co tam jít mělo, stavělo se to v 90 a na počátku tisíciletí... takže bůh ví jestli nejsou náhodou oprávněné.

energetik II
22. srpen 2020, 15:04

TO :Carlos

Ano "Bůh ví" a také ještě ti na Západě, kteří Číně nepřejí a rádi by, aby přehrada rupla a aby měli nakonec pravdu oni, kteří stavbu od začátku kritizovali a ne ti "blbí komouši na Východě". Je zajímavé, že složení betonu této stavby jak to vypadá neznají sami čínští inženýři, kteří na stavbu přímo na místě léta dohlíželi ,ale právě ti pisálkové různých českých protičínských pamfletů ze vzdálenosti dobrých 10 000 Km. Mnoho takovýchto "pamfletářů na objednávku" v Evropě i v ČR v příštích letech "pořádně vyhnije do základů" - totálně zdecimovaných čínskou realitou, kterou už nelze utajit milionům obyvatel ani soustavným slepičím kdákáním redaktorů ČT a ČRo. U nás se kecá, tam se maká. Mně tohle naše ubohé žvanění silně připomíná osudy Žida - Němce, Einsteina , objevitele Obecné teorie relativity. Když na něj ve Třetí říši někde přišla řeč, že dosáhl obdivuhodných věcí ve vědě, tak byl řečník ihned utřen slovy :"No a co jako?? To ho snad máme obdivovat ? Vždyť je to prachsprostý Žid !!" Uběhlo pár let a naše společnost má měřítka stejná jako Třetí říše 1933-45. Já říkám třeba : "Číně stačilo jen 10 let, aby postavila 20 000 Km vysokorychlostní železnice a jaderný reaktor je dnes schopna postavit nejrychleji na světě." A dostane se mi stejné odpovědi jako za časů Hitlera :"No a co chcete ! Vždyť jsou to prachsprostí komouši ! To je snad jako máme obdivovat ?

P.S. Pokud uběhne 100 m za 9 sec. černoch nebo Žid, je to stále platný rekord , i když k němu pár přihlouplých figurek může mít výhrady kvůli jejich původu. Mně původ čínských rekordů nezajímá , já hodnotím jen suchá čísla. A ta mluví jasně.

Jan Veselý
23. srpen 2020, 15:34

Slovní spojení "mně původ čínských rekordů nezajímá" vypovídá o všem. Když jsme u sportovních analogií, čínský sport (i když není sám) je názornou ukázkou jak lze při honbě za rekordy a prvenstvími naprosto popřít prvotní účel sportu. Za úspěchy se jde cestou zničených dětství, zničených zdraví a podvádění. Nic hodného následování.

S tímhle přístupem, typickým pro ambiciozní diktatury, se nedivím obavám o kvalitu oné přehrady. Hlavně v kultuře, která netoleruje posly špatných zpráv.

Bizon
23. srpen 2020, 17:29

No, zrovna v tomto (jak sám naznačujete) jim nemáme co vyčítat. 90% západního profi sportu je huntování těla pro pobavení davů. Kdybyste tušil jaký podíl sportovců ve většině sportů dopuje, to byste čuměl. Rádi z toho obviňujeme ambiciózní diktatury, ale např. když se začalo v cyklistice pořádně testovat tak veškerá Americká cyklistická špička během roku zmizela!

Oni to dělají z ideologických důvodů, my z komerčních, když je výsledek podobný tak myslím že fakt nemáme právo se nad ně v tomto povyšovat...

A o kvalitě přehrady nevíme reálně NIC. Těžko říct jestli ví pravdu oni sami, i kdyby jo tak nám ji neřeknou, a i kdyby řekli tak jim nemůžeme věřit:D

Milan Vaněček
23. srpen 2020, 17:55

O kvalitu přehrady bych se tak nebál, určitě si na stavbu a její přípravu najali nejlepší švýcarské, německé a italské inženýry.

Tak to dělají zcela běžně.

Carlos
24. srpen 2020, 01:06

Bizone,

je rozdíl když to člověk dělá sám a když uděláte celý zvrácený institucionalizovaný systém kolem toho.

Milan Vaněček
22. srpen 2020, 13:26

Když bych se vrátil zase k tématu: Flamanville, tak je vidět že i rok 2023 je utopie a že bezpečnostní pravidla v EU budou stále přísnější. Ale vůbec se nedivím: stačí v EU jedna havarie 7. stupně a veškerá jaderná energetika v EU se zastaví.

Bizon
22. srpen 2020, 13:35

Máte pravdu, jsme banda přizdisráčů.

energetik II
22. srpen 2020, 13:59

TO : Bizon

Ano, Evropa i USA se už dlouho utápějí v řešení těch nejbizarnějších a nepodstatných pitomostí , které zabírají čas politikům, novinářům, aktivistům,....atd. a nezbývá pak vůbec čas na vyřešení skutečně bolavých problémů. Jako třeba u nás důchodová reforma, kterou se snažíme schválit již 30 let od roku 1989 a pořád nic ! Ve Švédsku třeba již zrušili WC s panáčkem pro pány a WC s panenkou na dveřích pro dámy a chodí se tam na společné hajzly. V rámci genderové rovnosti byly obě pohlaví tímto rozdělením prý dosud poškozovány. Ono je jednodušší diskutovat o zrušení panáčků na dveřích hajzlů, než sestavit funkční důchodovou reformu ! Nyní jsem četl možná úsměvný návrh na zrušení názvu Ombutsman , protože část slova Mann jednoznačně upřednostňuje Ombutsmany mužského pohlaví. I když se řekne "Ombutsmanka", jak vidíte to "Mann" se tam sále ale vyskytuje !! Tedy chyba je na světě !

Bohužel ,toto je dnešní realita Západu. Chybí odvaha k přijímání nepopulárních věcí, věcí, které i bolí. V rámci boje se změnou klimatu navrhli v ČR odborníci vybudování pár nových přehrad. Pár domů má být kvůli tomu zbouráno. Nastal ihned obří povyk ,rezoluce, hlasování, podpisové akce, protesty,....atd. , že my své domy přehradě neobětujeme. V Číně přestěhovali kvůli Třem soutěskám 1 300 000 lidí, tedy přesně naši Velkou Prahu . V Evropě ?? Nemyslitelné ! Řeší se , kam dát trvalé úložiště jaderného odpadu. Všechny vytipované obce jsou zásadně proti a opět : Demonstrace, petice, schůze, .... Nikdo nic nehodlá obětovat v zájmu celku.

Milan Vaněček
22. srpen 2020, 14:08

Vůbec se nedivím, EU je totiž přelidněno (i když nám stále hrozí že prý vymřeme). Oproti tomu, Čína, USA i Rusko mají na svém území obrovské řídce osídlené prostory.

To je realita.

Jan Veselý
22. srpen 2020, 14:25

To je tada "slovní průjem", matláte páté přes deváté, záchodky ve Švédsku, přehrady v ČR a "Západ".

Já jen odpovím tím, že zákony, které tuhle výstavbu brzdí vznikly jako reakce na prasárny technokratů (jedno slovo - Magistrála, stačí?) a pošlapávání majetkových práv lidí, v době před ~50 lety, kde si "Západ" taky užíval svoje budovatelské období.

Znám se s jednou paní, která škrtem pera technokrata přišla o rodný dům, který si s manželem čerstvě zrekonstruovali a kde chtěli vychovávat své malé děti. Ještě dnes, o více než 30 let později, brečí, když o tom vypráví. Dálniční přivaděč měl přednost. Obětoval byste vy svůj majetek?

BTW.: Jak je možné, že dálnice Vídeň-Brno končí na hranici, zatímco česká část mezi Pohořelicemi a hranicí stále chybí? Zákony máme skoro stejné.

energetik II
22. srpen 2020, 15:12

TO : Veselý

Já bych svůj majetek obětoval výstavbě dálnice samozřejmě, ovšem jen za "regulérních podmínek". = pokud bych měl dům, tak by byl stanoven nezávislý odhad ceny a k němu bych chtěl něco navíc, jako odměnu za "nedobrovolný " prodej =dům byl odhadnut na 5 milionů - já chci 5 a půl. Budu mít náklady se stěhováním a pořízením nového nábytku, který mi bude vyhovovat do nového bydliště.

Carlos
22. srpen 2020, 15:18

Asi tak.

Obrovský problém je u nás i absolutní neschopnost "agilního" řízení projektů, třeba modernizace Brno-Přerov by mohla mít snadno vyčleněné dva podprojekty které mohly být už rozpracované a zvedly by kapacitu směrem na Brno, zlepšily bezpečnost cestujících, ale neudělá se to, ani se nepředělá pořadí etap, teď se jim sekla etapa u Přerova, pokud vím a asi na tom zhavaroval i zbytek.

Dálnice u Mikulova je nekonečný příběh a ukazuje se na něm všechno, od neschopnosti rozdělování a přehazování priorit etap dle proveditelnosti až po aroganci technokratů.

A mimochodem ani ti technokrati už nejsou co bývali. Teď vymýšlí jak zadržet na závlahy více vody, že by PMO začalo přečerpávat do Nesytu, to ne, nebo že by si vzali staré mapy a zjistili že Horní nádrž Nových Mlýnů má teoretickou rezervu další 1-2 m, to taky ne.

Myslím že tu trpíme technogerontokracií, kdy tam sedí parta technokratů, která nemá sílu na nic jiného než na brzdění rozvoje a urputně se drží toho co se kdysi neučili a nejsou schopni se nikam posunout, zavést nové postupy. To ostatně bylo vidět i při koronakrizi kdy nebyli s to používat na hygieně ani jednoduchý systém a jeli na papíře. Netvrdím že papír někdy není rychlejší (i když jsem programátor, tak poznámky na meetingách si dělám spíš na papír, ve wordu se mizerně kreslí GUIčka ;) ), ale na sledování pohybu a kontaktů to fakt není ideální. Myslím že celý jaderný projekt u nás třeba skončí právě na tom že to táhnou lidi, kteří na to nemají sílu, při vší úctě k panu Mílovi, JE jsou akce na 10-15 let, v té době mu bude přes 70, možná k osmdesátce. Nevím jestli by takový projekt neměl mít na starosti někdo o půl až jednu generaci mladší.

Je celkem zajímavé jak velký rozdíl udělá v uvažování a vystupování třeba i jenom půlgenerace, eventuálně celá jedna generace. Můžeme si to srovnat mezi Babišem, Hamáčkem a Nečasem, Fialou, Filipem... To není snad ani o ideologii ale čistě o generačních rozdílech.

Carlos
22. srpen 2020, 15:25

Jo, Loudile, jenže technokrati nechtějí ani to, jak je možno se přesvědčit na nejednom případě.

Bizon
22. srpen 2020, 15:19

Já ten "slovní průjem" docela chápu a s většinou docela souhlasím. Proto mám trochu strach o obnovitelnou budoucnost, lidi totiž neradi mění svoje zvyky, nedejbože aby se přitom jestě snížil jejich životní standart. Napoučuju, sám jsem pomáhal s peticí aby v mojem rodném městě nebyla spalovna olejů. Na druhou stranu jadernou elektrárnu za barákem bych toleroval bez problémů, a vyhořelé palivo si klidně nechám dát do sklepa (ušetřím za topení, v létě bych to převezl na zahradu=)

S tím způsobem vlády to ale není prdel. Diktatura nemá v Evropě tradici, režimy které tu naučily lidi držet hubu a krok vstoupily do dějin hodně negativně... Demonstrace jsou rozhodně projev svobody, a "žvanírna" mně taky nebaví, ale má to i svoje plusy...

energetik II
22. srpen 2020, 17:46

Ano, totalitu v Evropě by chtěl jen blázen. Zdá se, že se nyní drolí i ta poslední Lukašenkova. Ovšem totalitu nelze zavrhovat vždy a všude. Lidské společenství na Zeměkouli se nachází v různých etapách vývoje , jistě je značný rozdíl mezi amazonskými indiány /prvobytně pospolná společnost/ a třeba Dánskem či Švédskem /pokročilá liberální demokracie/. A mezi těmito dvěma vývojovými extrémy se nyní nalézá zbytek světa = feudální státy, diktatury, čínský model, atd. atd. Odstínů je spousta. Bylo by velmi zajímavé nechat si třeba definovat politický systém v Maďarsku ,Polsku a Rusku. Je to skutečná liberální demokracie ? ,je to totalita ? Ani jedno, ani druhé ! - jsou prostě někde mezi. Jsem dalek toho, abych zavrhoval totalitu Marie Terezie a Josefa II 1740 - 1790. Naopak, zažili jsme během této totality obrovský skok vpřed ve všech oblastech. Podobně se nyní vyvíjí totalita v Číně , lidé jsou tam nadšeni z neuvěřitelného tempa růstu bohatství a z národního obrození Číny , které dělá jejich zemi opět významnou a velkou. Totalita třeba v Egyptě je přínosem tamním lidem, to samé v Číně. Klady převažují nad zápory, 100 % čistě prospěšný režim nikde neexistuje.

Bizon
22. srpen 2020, 19:15

Přesně kvůli tomu co píšete zavrhuju ty naše západní intervence (nejen) na blízkém východě. Každá společnost se vyvijí jinak dlouho v jiných podmínkách, i lokální optimální způsob vlády se bude lišit. Proto uznávám že každý národ má právo si vládnout podle svojich zvyklostí. Já osobně subjektivně mám k totalitě docela kladný postoj, ale u nás by to prostě nefungovalo.

S tou "liberální demokracií" je to dobře vidět v USA. Samotný význam slova liberál tam za poslední dekádu oddriftoval k nepoznání. Kdysi to znamenalo "žij a nechej žít", dnes samozvaní neo-liberálové zkouší vynucovat svoje názory nařízeními, a lidi s jiným názorem mediálně perzekuují...

Odstínů je opravdu hodně. A vidět to objektivně skoro nejde. Každá strana má svoji propagandu. My obhajujeme demokracii jako vrchol vývoje společnosti, ale kdybychom se narodili v Saudské Arábii tak bychom stejně vehementně obhajovali fašistickou náboženskou diktaturu...

Jaroslav Novák
23. srpen 2020, 07:02

proto stavme ETE12=ETE34 a EDU56 shodné technologie získáme náskok 4-6let a řadu synergií, byrokrati MAAE a EU budou bez práce a obstrukcí

Jan Veselý
23. srpen 2020, 11:35

Budete kopat základy nebo u míchačky na beton. A vaši kámoši už to vědí?

St
23. srpen 2020, 08:06

Tak to dopadá, když si Evropa sama sobě hází klacky pod nohy. Pokud by se tam nevymýšleli brikule, tak by ta elektrárna mohla už dávno stát a produkovat EE.

Tak to dopadá, když kde jaký jouda může kecat do věcí, kterým nerozumím. To samé i s našimi dálnicemi. Škoda mluvit.

Milan Vaněček
23. srpen 2020, 11:23

V EU jde především o bezpečnost. Stačí jedna havarie 7. stupně a všechny JE v EU se zavřou, jako v Japonsku.

Bezpečnost JE je nejdůležitější věc. Už jsme se o tom mohli přesvědčit.

Jan Veselý
23. srpen 2020, 11:37

Když ručíte za škody, a ne málo, máte právo si vymýšlet.

Jaroslav Novák
23. srpen 2020, 12:11

každý stát má tolik byrokratů, než zničí stát a požerou se navzájem, v ČR je těsně před zhroucením, COVID 19 je jenom zástěra, BABIŠ vládne s podvodem (covid19) v klídku dál, opozice přicmrdává také, spiknutí proti voličům a zadlužení státu = cíl elit. Po staru už vládnout NELZE! A trolů mají v zásobě vždy dostatek!!!

Jan Veselý
23. srpen 2020, 12:17

Fajn, navrhují ušetřit, zrušíme spolu jeden úřad, jo? Bude to SÚJB a s ním se sveze i "atomový zákon".

Od toho okamžiku budou jaderné elektrárny plně zodpovědné za škody způsobené provozem a za vyprodukované odpady.

Jo, a žádní byrokrati nebudou jaderkám umetat cestičky.

Emil
23. srpen 2020, 12:36

To jste zase vymyslel pěknou hloupost. Dozor nad jadernými elektrárnami tvoří jen asi třetinu činnosti úřadu, ty ovšem na jeho činnost přispívají nemalé částky.

Jaroslav Studnička
23. srpen 2020, 13:05

No to teda, to je hloupý vtip k nedělní odpolední kávě...

Jan Veselý
23. srpen 2020, 15:27

Pánové, já tady jen jednomu naivkovi předváděl sokratovskou metodu. Ukazoval jsem mu důsledky jeho vlastních hloupých nápadů. Vážně jsem to nemyslel ani na vteřinu.

Ivan Novák
23. srpen 2020, 15:35

Odpovědnost za jaderné škody je na samostatnou rozsáhlou debatu, existuje k tomu několik mezinárodních smluv, v USA mají extra zákon mimo ně. V kostce jde o to si uvědomit, že žádný podnik není a nikdy nebude společností s ručením neomezeným. Pak je nutné vyjasnit, kdo za by případnou škodu odpovídal (podle našeho zákona apriori provozovatel, a to objektivně a výlučně, tzn., poškozený nemusí hledat, jestli jadernou škodu nezavinil někdo další), a zařídit rychlost odškodnění (= povinné pojištění provozovatele). Odškodňování při extrémně neobvyklé a přitom velké a komplexní škodní události, jako např. v okolí Fukušimy po Tohoku, bude ve hvězdách vždy.

Milan Vaněček
23. srpen 2020, 16:01

Odškodnění za jadernou havarii je obrovský výdaj pro firmu i stát. Ale ještě větší dopad má umrtvení výrobních kapacit (v Japonsku cca 30% výroby elektřiny, v EU cca 20% ?).

A obrovská hodnota znehodnoceného výrobního kapitálu při trvalém či mnohaletém odstavení JE od výroby.

I proto je přísnost jaderného dozoru důležitá.

Josef
27. srpen 2020, 01:11

To Carlos.

Ať se Vám to líbí nebo ne Čína má jeden z nejfunkčnějších společenských systémů na světě. A co se eugeniky týče ona není zakázaná jen ten termín nepoužíváme (pro jistotu), eugenika není nelidská, je to nauka o tom, že jablko nepadá daleko od stromu a že koukol zrna neplodí. Lidskost nebo nelidskost je jen v tom, jaké nástroje použijeme na základě informací, které eugenika přináší. Jestli sterilizaci, eutanazii a vyhlazovací tábory a nebo třeba programy, které umožní i nemocnému člověku s nízkým IQ mít zdravé chytré dítě....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se