Domů
Jaderné elektrárny
Spuštění JE Flamanville bude kvůli problémům se svary opět odloženo, pravděpodobně až za rok 2022
JE Flamanville. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Spuštění JE Flamanville bude kvůli problémům se svary opět odloženo, pravděpodobně až za rok 2022

Uvedení francouzského jaderného reaktoru Flamanville 3 do provozu bude kvůli problémům s kvalitou svarů na sekundárním okruhu odloženo. EDF předpokládá jejich opravu na konci roku 2022, informaci upřesní v následujících týdnech. Dle analytiků by se tak projekt mohl prodražit o 1 mld. euro.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) ve čtvrtek uvedl, že před uvedením JE Flamanville do provozu je nezbytné provést opravu osmi svarů, v opačném případě by mohla být ohrožena bezpečnost elektrárny.

Provozovatel elektrárny, francouzská státní energetická společnost EDF předpokládá, že opravy by mohly být dokončeny na konci roku 2022, řekl prezident ASN Bernard Doroszczuk ve čtvrtek na tiskové konferenci .

Po odhalení vadných svarů na sekundárním okruhu v dubnu 2018 navrhla státem vlastněná společnost EDF svary udržovat a opravy provést až kolem roku 2024, tedy 4 roky po zahájení provozu elektrárny.

Pokud by společnost trvala na tomto plánu, měla by provést studie, které by to odůvodnily, ale to by trvalo „několik let“ a jednalo by se o „promarněný čas“, uvedl ASN. ASN také poukázal na to, že tento postup by představoval riziko ovlivňující „bezpečnost reaktoru“.

EDF ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá dopad rozhodnutí na harmonogram uvádění do provozu a stavební náklady a v následujících týdnech poskytne podrobnější informace.

Analytik BNP Paribas James Sparrow prohlásil, že zpoždění a další práce by mohly zvýšit současný rozpočet projektu ve výši 10,9 miliardy EUR (279 mld. CZK) o další 1 miliardu EUR (25,6 miliard CZK).

Výstavba se protáhne na 15 let

Nový jaderný blok EPR (generace III+) s výkonem 1650 MW se ve Flamanville začal stavět již v roce 2007. Kvůli mnohým problémům se ovšem očekávané spuštění posunulo na konec roku 2018, původně bylo spuštění plánováno na rok 2012. Vzhledem k problémům s kvalitou oceli reaktorové nádoby přitom musí EDF ve Flamanville vyměnit její víko nejpozději v roce 2024. EDF ještě na začátku letošního roku očekávala, že ve 4. čtvrtletí 2019 začne se zavážkou paliva uvedením do provozu na začátku roku 2020.

Do technologie EPR se vkládaly velké naděje. Tato vylepšená třetí generace jaderných reaktorů měla přinést vyšší bezpečnost a efektivitu, stejně jako to, že se EDF společně s Arevou stanou nespornými vůdci ve světě jaderného průmyslu. Výstavbu EPR reaktorů však bez výjimek provází průtahy a mnohonásobné převýšení plánovaných nákladů.

Další roky provozu pro nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu

Odsouvání termínu zahájení provozu jaderné elektrárny Flamanville 3 přináší prodlužování provozu nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim. Vládní vyhláška publikovaná v dubnu 2017 totiž uvádí, že oprávnění EDF na provozování dvou reaktorů v jaderné elektrárně Fessenheim bude odebráno toho dne, kdy Flamanville 3 „vstoupí do provozu“.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
energetik
22. červen 2019, 09:31

Oprava 8 svarů za 10,9 miliardy EUR a odložení spuštění? Hmm, to jsem se mohl hůře učit a jít na svářeče a já blbec studoval vysoké školy. Jeden svár za 1,3 miliardy EUR kdo to má?

A proč to neudělají jako v Temelíně a nekontrolují pouze ty dobré svary? Rentgenové snímky potom zkopírují jako v Dukovanech a je to vyřešené.

Asi tam chudáci nemají paní Drábovou která by udělila "kontrolorům" doživotní mlčenlivost.

Nebo také by ty provozní ztráty byly ještě vyšší než kdyby to spustili, tak je lepší to neustále odkládat a vyrábět v té staré elektrárně.

Carlos
22. červen 2019, 11:10

Paní Drábová se myslím na místní poměry při kauze svary zachovala celkem profesionálně, kdy nechala elektrárnu skoro vypnout. Jestli měl být následný postup tvrdší a jestli by byl účelný nevím.

energetik
22. červen 2019, 11:50

Ano na místní poměry to bylo v souladu i s tou záhadnou mlčenlivostí. A francouzi asi budou muset "přejít" na naše poměry, jinak to elektrárnu asi do provozu neuvedou.

loupak
22. červen 2019, 11:45

Z toho studia vysokých škol Ti hrabe, ...ještě dodám když něco děláš pořádně, nemusíš to pořád opakovat. Nebo je to jako v autoškole, testy má našprtaný a v provozu je mimo a na první křižovatce neví kdo má přednost??? Proto to opakované studium, hledal jsi něco co bys zvládnul v praxi? ptám se jen kvůli Tvým příspěvkům, dost o Tobě vypovídají.

energetik
22. červen 2019, 15:48

Jaké opakované studium? Absolvovat více škol (oborů) není opakování.

V energetické praxi jsem přes 10 let bez změny zaměstnání a pozice, protože mne to baví a zvládám to. Jen na rozdíl většiny tady jsem se neupsal žádné lobbistické organizaci ani ČEZu a mé názory jsou zde nezávislé a svobodné.

Spirit
22. červen 2019, 20:53

Jenom jedná technická. 10,9 miliardy je rozpočet celého projektu. 1 miliardu bude stát oprava oněch svárů.

energetik
23. červen 2019, 13:08

Pravdu máš, dík za opravu.

Spirit
22. červen 2019, 23:46

Jenom jedna technická. Rozpočet celého projektu je 10,9 miliardy. Oprava je vyjde na 1 miliardu.

Ivan Novák
22. červen 2019, 12:14

Problém je, že podobně "95%kvalitně" pracují v moderní době téměř všichni, včetně třeba architektů a výrobců kritické infrastruktury. Prostě, chybička se vloudí, na zkracování střední doby mezi poruchami všeho, co používáme, jsme si zvykli. Doktoři mají účinnější léky a postupy, ale nešikovnější ruce.

V jaderné oblasti je zdatnější dozor, protože několik desítek let (vlivem občasných globálních havárií pečlivě) praktikuje na provozovaném substrátu, který se skoro nemění, na rozdíl od katastrofální přetržky systému pro výstavbu JE v USA a v EU.

Jirka
22. červen 2019, 17:31

Hm, nebylo.by lepší dřív než ty armatury nemontují ty sváry zkontrolovat pořádně? Nebo se to sváří na místě a už žádná kontrola není? Špatný materiál na víku, to na to přišli až když bylo to víko usazeno? Řekl bych že tam je něco špatně a je to dobrý tunel na prachy.

Ale jinak výkon jako hrom, osm svárů za ty prachy a dobu, to asi cely ten reaktor musí rozebrat.

Petr
23. červen 2019, 10:24

Prostě ve Francii nafoukaní a nešikovní učitelé vychovávají přebytek manažerů, úředníků a naopak nedostatek svářečů. A vyrovnat to přirozeným nárůstem platů nedostatkových nejde, protože sluníčkářstí kancelářníci dlouhodobě prosazují dovoz pologramotných svářečů z Afriky v rámci neomarxistického snižování platů tradičních bílých řemestníků až za hranici jejich vymírání.

Jan Veselý
23. červen 2019, 14:37

Na podobné situace se skvěle hodí jedno slovo přejaté z francouzštiny - blamáž.

Martin Pácalt
24. červen 2019, 09:16

Já si spíš říkám " sacrebleu". A Francouzům přeju, aby si ty dvě akce ve Flamanville a Oikiluoto už nezopakovali v jiných lokalitách. Ovšem ne za cenu, že by nestavěli vůbec, naopak.

Milan Vaněček
23. červen 2019, 20:52

Souhrně: výstavby jaderného reaktoru v EU=přes 15 let a cena přes 300 miliard Kč. Může být v budoucnu něco ještě dražší, s ještě delší dobou realizace?

energetik
24. červen 2019, 09:14

možná tokamak DEMO?

Loudil
24. červen 2019, 16:31

V EU jen těžko. Čína je pružnější, tam trvá výstavba EPR - 9 roků a cena je ani ne poloviční /kolem 5 mld. USD = 120 mld. Kč/. Během několika dní Čína oznámí připojení na síť druhého svého EPR , kde byla první řetězová reakce 28. května. Během 14 dní by tak Čína měla mít na síti oba EPR, každý se stavěl 9 roků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se