Spuštění JE Flamanville bude kvůli problémům se svary opět odloženo, pravděpodobně až za rok 2022

DomůJaderné elektrárnySpuštění JE Flamanville bude kvůli problémům se svary opět odloženo, pravděpodobně až za rok 2022

Uvedení francouzského jaderného reaktoru Flamanville 3 do provozu bude kvůli problémům s kvalitou svarů na sekundárním okruhu odloženo. EDF předpokládá jejich opravu na konci roku 2022, informaci upřesní v následujících týdnech. Dle analytiků by se tak projekt mohl prodražit o 1 mld. euro.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) ve čtvrtek uvedl, že před uvedením JE Flamanville do provozu je nezbytné provést opravu osmi svarů, v opačném případě by mohla být ohrožena bezpečnost elektrárny.

Provozovatel elektrárny, francouzská státní energetická společnost EDF předpokládá, že opravy by mohly být dokončeny na konci roku 2022, řekl prezident ASN Bernard Doroszczuk ve čtvrtek na tiskové konferenci .

Po odhalení vadných svarů na sekundárním okruhu v dubnu 2018 navrhla státem vlastněná společnost EDF svary udržovat a opravy provést až kolem roku 2024, tedy 4 roky po zahájení provozu elektrárny.

Pokud by společnost trvala na tomto plánu, měla by provést studie, které by to odůvodnily, ale to by trvalo „několik let“ a jednalo by se o „promarněný čas“, uvedl ASN. ASN také poukázal na to, že tento postup by představoval riziko ovlivňující „bezpečnost reaktoru“.

EDF ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá dopad rozhodnutí na harmonogram uvádění do provozu a stavební náklady a v následujících týdnech poskytne podrobnější informace.

Analytik BNP Paribas James Sparrow prohlásil, že zpoždění a další práce by mohly zvýšit současný rozpočet projektu ve výši 10,9 miliardy EUR (279 mld. CZK) o další 1 miliardu EUR (25,6 miliard CZK).

Výstavba se protáhne na 15 let

Nový jaderný blok EPR (generace III+) s výkonem 1650 MW se ve Flamanville začal stavět již v roce 2007. Kvůli mnohým problémům se ovšem očekávané spuštění posunulo na konec roku 2018, původně bylo spuštění plánováno na rok 2012. Vzhledem k problémům s kvalitou oceli reaktorové nádoby přitom musí EDF ve Flamanville vyměnit její víko nejpozději v roce 2024. EDF ještě na začátku letošního roku očekávala, že ve 4. čtvrtletí 2019 začne se zavážkou paliva uvedením do provozu na začátku roku 2020.

Do technologie EPR se vkládaly velké naděje. Tato vylepšená třetí generace jaderných reaktorů měla přinést vyšší bezpečnost a efektivitu, stejně jako to, že se EDF společně s Arevou stanou nespornými vůdci ve světě jaderného průmyslu. Výstavbu EPR reaktorů však bez výjimek provází průtahy a mnohonásobné převýšení plánovaných nákladů.

Další roky provozu pro nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu

Odsouvání termínu zahájení provozu jaderné elektrárny Flamanville 3 přináší prodlužování provozu nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim. Vládní vyhláška publikovaná v dubnu 2017 totiž uvádí, že oprávnění EDF na provozování dvou reaktorů v jaderné elektrárně Fessenheim bude odebráno toho dne, kdy Flamanville 3 „vstoupí do provozu“.

Zdroj úvodní fotografie: EDF