Domů
Elektrárny v Evropě
Macron: Francie podíl výroby elektřiny z jádra sníží na 50 % až v roce 2035
Jaderná elektrárna Francie

Macron: Francie podíl výroby elektřiny z jádra sníží na 50 % až v roce 2035

Francie sníží podíl energie, kterou získává z jádra, pomaleji, než bylo v plánu. Na 50 procent klesne do roku 2035, původně se tak mělo stát do roku 2025. Oznámil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, a prodloužil tak uprostřed pouličních nepokojů vyvolaných mimo jiné chystanými vysokými cenami energie lhůtu stanovenou svým předchůdcem Françoisem Hollandem. V současnosti Francie získává z atomu 75 procent své spotřeby elektrické energie.

Během Macronova mandátu, tedy do roku 2022, vláda neuzavře žádný další atomový reaktor kromě již plánovaných dvou reaktorů ve Fessenheimu. Do roku 2035 by mělo ukončit provoz 14 jaderných reaktorů z 58, které jsou nyní činné.

Jako první by na řadu měly přijít ty nejstarší – Tricastin, Bugey, Gravelines, Dampierre, Blayais, Cruas, Chinon a Saint-Laurent, oznámil Macron.

Paříž zesílí boj proti globálnímu oteplování a hodlá se soustředit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2022 by chtěla ukončit výrobu energie z uhlí.

Flamanville
Ilustrační foto

Macron zdůraznil, že cílem Francie není kompletní opuštění jádra jako v sousedním Německu, ale energetický mix. Jádro bude hrát i nadále klíčovou roli – vláda nevylučuje výstavbou nových jaderných reaktorů, rozhodnutí ale nepadne dříve než v polovině roku 2021.

Macron během své volební kampaně sliboval, že závazek snížení podílu jaderné energie na 50 procent do roku 2025 bude respektovat.

Ale už několik měsíců po svém zvolení od něj upustil a přivolal na sebe hněv ochránců životního prostředí. Kvůli neplnění ekologických cílů podal koncem srpna demisi populární francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot.

Podle zdrojů agentury Reuters blízkých Elysejskému paláci kabinet zvažuje, že navýší svůj podíl v energetické společnosti EDF. V té nyní vlastní 83,7 procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
27. listopad 2018, 15:41

Myslím že je rozumné nechat JE dosloužit a nepospíchat s jejich uzavřením. Jen tu svoji starou elektrárnu na hraniční řece Rýn by měli urychleně uzavřít. Ale oni čekají na dokončení Flamanville 3 a to se neustále protahuje.

Martin Hájek
27. listopad 2018, 16:43

Tak určitě :-). Francouzská vláda vypráví cosi o roku 2035... Plnění cíle OZE do roku 2020 je ovšem mnohem zajímavější a také těžší disciplína.

Petr
28. listopad 2018, 09:38

Francie má zámořská území u rovníku, kde může do roku 2020 nastavět dostatek čínských solárů na splnění závazků.

Na rok 2030 už budou levnější mořské větrníky, takže hraniční pro ně bude teprve 2040 a až tam si musí začít skutečně dávat bacha, aby v aktivismu nepokračovali, ale mám pocit, že těch 50% jádra pro ně bude spíš oproti představám místních zelených naopak dlouhodobá minimální hranice.

MilanVaněček
28. listopad 2018, 09:58

Jaderná energetika ve Francii záleží především na tom, zda Flamanville 3 bude úspěch nebo debakl francouzské jaderné energetiky. Politici mohou říkat cokoliv, jeden den tak druhý naopak.

Petr
29. listopad 2018, 15:34

Není pravda.

Při nejhorším se neschopní Frantíci začnou v jádru spojovat s Čínou, ale nové jaderné elektrárny budou stavět v každém případě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se