Nová přílivová elektrárna u břehů Francie může mít výkon srovnatelný s JE Temelín

DomůElektrárny v EvropěNová přílivová elektrárna u břehů Francie může mít výkon srovnatelný s JE Temelín

Projekt až 2GW přílivové elektrárny u břehů Francie získává konkrétnější obrysy poté, co společnost SIMEC Atlantic Energy podepsala se zástupci Normandie dohodu o společném podniku Normandie Hydrolienne. Ten nyní zahájí získávání potřebných povolení k výstavbě přílivové elektrárny v Raz Blanchard, jejíž první část by měla být v provozu do konce roku 2021.

Britský průkopník přílivové energie, společnost SIMEC Atlantic Energy (dále jen SIMEC, dříve známá pod názvem Atlantis Resources), podepsala se zástupci veřejného sektoru v Normandii dohodu o společném podniku s názvem Normandie Hydrolienne, v němž bude držet většinový podíl. Veřejný sektor přitom zajistí financování skrz francouzskou agenturu pro hospodářský rozvoj a regionální investiční fond Normandie Participations.

Nově vzniklá společnost Normandie Hydrolienne kromě náboru zaměstnanců v nejbližší době započne se získáváním potřebných povolení a přípravou výstavby přílivové elektrárny v oblasti Raz Blanchard u břehů Normandie.

„Jsem potěšen rychlým pokrokem našich týmů k dosažení této dohody. Těšíme se na vytvoření provozního a výrobního zázemí v Normandii a zajištění tohoto vzrušujícího projektu,“ uvedl Tim Cornelius, ředitel SIMEC.

Zatím největším nepřítelem přílivových elektráren jsou jejich vysoké náklady. Kvůli tomu například skončil projekt přílivové elektrárny SwanseaBay ve Velké Británii, jehož podpora by vládu stála více než alternativní technologie.

Francouzská vláda v současné době podporuje přílivovou energii formou výkupních cen ve výši 150 EUR/MWh, přičemž SIMEC odhaduje, že při dostatečně velkém projektu se s náklady dokáže dostat k 70 EUR/MWh.

V první fázi 40 MW a potenciál až 2 GW

Během první fáze bude u pobřeží vybudován park dvaceti 2MW přílivových turbín typu AR2000, a to do konce roku 2021. Další rozšíření projektu na 200 MW do roku 2023 je pak na odsouhlasení francouzské vlády.

Vývoj turbín AR2000 dokončila SIMEC na podzim tohoto roku a první komerční instalaci očekává na konci roku 2019. Oproti turbínám AR1500, které jsou instalovány u skotského pobřeží, disponují AR2000 vyšším výkonem a účinností a jsou tedy ekonomicky výhodnější.

„Normandie má všechny atributy, které jsou potřebné k dodávce projektů velkých přílivových elektráren – vynikající přírodní zdroje v těsné blízkosti zatížení, dostupnou síťovou kapacitu, systém výkupních cen, rozvinutý offshore energetický dodavatelský řetězec s přístavními zařízeními v Cherbourg a Le Have a přístup k financování EU,“ dodal Cornelius.

Dle studie SIMEC, kterou společnost předložila francouzské vládě v první polovině roku, je možné na pobřeží Normandie vybudovat do roku 2025 1 GW a do roku 2027 2 GW instalovaného výkonu v přílivových elektrárnách.

Zdroj úvodního obrázku: SIMEC Atlantic Energy

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...