Domů
Elektrárny v Evropě
Nová přílivová elektrárna u břehů Francie může mít výkon srovnatelný s JE Temelín
přílivová turbína, tidal turbine, Zdroj: simec atlantis energy

Nová přílivová elektrárna u břehů Francie může mít výkon srovnatelný s JE Temelín

Projekt až 2GW přílivové elektrárny u břehů Francie získává konkrétnější obrysy poté, co společnost SIMEC Atlantic Energy podepsala se zástupci Normandie dohodu o společném podniku Normandie Hydrolienne. Ten nyní zahájí získávání potřebných povolení k výstavbě přílivové elektrárny v Raz Blanchard, jejíž první část by měla být v provozu do konce roku 2021.

Britský průkopník přílivové energie, společnost SIMEC Atlantic Energy (dále jen SIMEC, dříve známá pod názvem Atlantis Resources), podepsala se zástupci veřejného sektoru v Normandii dohodu o společném podniku s názvem Normandie Hydrolienne, v němž bude držet většinový podíl. Veřejný sektor přitom zajistí financování skrz francouzskou agenturu pro hospodářský rozvoj a regionální investiční fond Normandie Participations.

Nově vzniklá společnost Normandie Hydrolienne kromě náboru zaměstnanců v nejbližší době započne se získáváním potřebných povolení a přípravou výstavby přílivové elektrárny v oblasti Raz Blanchard u břehů Normandie.

„Jsem potěšen rychlým pokrokem našich týmů k dosažení této dohody. Těšíme se na vytvoření provozního a výrobního zázemí v Normandii a zajištění tohoto vzrušujícího projektu,“ uvedl Tim Cornelius, ředitel SIMEC.

Zatím největším nepřítelem přílivových elektráren jsou jejich vysoké náklady. Kvůli tomu například skončil projekt přílivové elektrárny SwanseaBay ve Velké Británii, jehož podpora by vládu stála více než alternativní technologie.

Francouzská vláda v současné době podporuje přílivovou energii formou výkupních cen ve výši 150 EUR/MWh, přičemž SIMEC odhaduje, že při dostatečně velkém projektu se s náklady dokáže dostat k 70 EUR/MWh.

V první fázi 40 MW a potenciál až 2 GW

Během první fáze bude u pobřeží vybudován park dvaceti 2MW přílivových turbín typu AR2000, a to do konce roku 2021. Další rozšíření projektu na 200 MW do roku 2023 je pak na odsouhlasení francouzské vlády.

Vývoj turbín AR2000 dokončila SIMEC na podzim tohoto roku a první komerční instalaci očekává na konci roku 2019. Oproti turbínám AR1500, které jsou instalovány u skotského pobřeží, disponují AR2000 vyšším výkonem a účinností a jsou tedy ekonomicky výhodnější.

„Normandie má všechny atributy, které jsou potřebné k dodávce projektů velkých přílivových elektráren – vynikající přírodní zdroje v těsné blízkosti zatížení, dostupnou síťovou kapacitu, systém výkupních cen, rozvinutý offshore energetický dodavatelský řetězec s přístavními zařízeními v Cherbourg a Le Have a přístup k financování EU,“ dodal Cornelius.

Dle studie SIMEC, kterou společnost předložila francouzské vládě v první polovině roku, je možné na pobřeží Normandie vybudovat do roku 2025 1 GW a do roku 2027 2 GW instalovaného výkonu v přílivových elektrárnách.

Zdroj úvodního obrázku: SIMEC Atlantic Energy

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
27. listopad 2018, 11:51

Díky modularitě projektu to může mít šanci na úspěch(=snižování ceny).

Petr Závodský
27. listopad 2018, 18:49

Instalovaný výkon ... ale jaká je předpokládaná výroba? Co ochránci přírody?

AP
27. listopad 2018, 20:46

Je to zajímavá technologie. Jen škoda, že ekonomika tohoto zdroje nevychází (150 euro).

Carlos
27. listopad 2018, 21:05

Záleží na přesných podmínkách a tom kdo ten projekt staví, komu má sloužit atd. Těch 150€ může pak klidně může dávat smysl. Nevím jestli zrovna u Normandie to má smysl, ale umím si to živě představit v oblastech různých ostrovů a nebo odlehlých platforem, byť to je skoro na úrovni Julese Vernea. jestli to pracuje s proudící vodou, tak to může snadno sloužit i v oblastech mořských proudů.

AP
28. listopad 2018, 05:41

150 euro nedává smysl, protože každý občan chce mít cenově dostupnou elektřinu.

Lubos Vozar
28. listopad 2018, 13:42

Normandie je perfektna lokalita vzhladom na velke rozdiely medzi Prilivom a Odlivom.. Toto je prilivova elektraren s absolutne predikovatelnou vyrobou pozas 6 hodinovych cyklov. A 150€/MWh je na demonstracny projekt nadhera, Myslim ziadna demonstracna elektraren sa nedostala nizsie.

Masák
28. listopad 2018, 06:26

Co takhle přidat před vrtule navádějící kužel ( něco podobného jako větrný pytel ) pro urychlení proudu vody a tím zvýšení jejího množství a výkonu.Nebo obráceně pro možnost zmenšit průměr při stejném výkonu.

Petr Poruban
28. listopad 2018, 08:50

Tyhle technologie se testují. Zajímavý přehled podobných projektů se objevil před nedávnem zde:

https://www.theguardian.com/environment/2018/jul/04/does-the-moon-hold-the-key-to-the-earths-energy-needs

Zdeněk Juříček
28. listopad 2018, 06:40

Velmi chytré,doufám že bude fungovat i při odlivu,vidím také problém s životností,agresivní voda,písek a nečistoty můžou mít vliv na tak citlivé zařízení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se