Domů
Elektrárny v Evropě
Pařížský geotermální boom přináší hlubinné vrty na zalidněná předměstí

Pařížský geotermální boom přináší hlubinné vrty na zalidněná předměstí

Mezi dálničním nadjezdem a obchodním centrem na východě Paříže je nyní dokončován druhý z geotermálních vrtů, jehož cílem bude dodávka přírodního tepla pro místní domácnosti a kanceláře.

Dva 1800 metrů hluboké vrty v městečku Rony-sous-Bois vznikají i díky státní podpoře ve výši 6,5 milionů euro, jež pokrývá téměř 20 % investičních nákladů projektu.

Jedná se o jeden z pěti projektů společnosti Engie (nové jméno společnosti GDF Suez SA), které jsou nyní ve výstavbě kolem Paříže. Již nyní se Paříž může pyšnit nejvyšší koncentrací geotermálních vrtů připojených přímo do soustavy centrálního zásobování teplem na světě.

„Toto je nejaktivnější období pro geotermální energii za posledních dvacet let,“ říká Damien Terouanne ze společnosti Engie. „Geologické podmínky Paříže jsou velmi příznivé a tyto projekty stojí za to i díky místní hustotě zalidnění,“ dodává.

Geotermální boom kolem Paříže

Současný geotermální boom v okolí Paříže navazuje na velký rozvoj využívání geotermální energie v 80. letech, kdy bylo v této oblasti vybudováno kolem 30 geotermálních výroben.

Další francouzský gigant EDF také buduje nový projekt v městečku Bagneux v jižní části metropolitní oblasti Paříže. Nedaleko provozuje společnost Semhach geotermální tepelnou soustavu se dvěma novými vrty. Všechny tyto nové projekty posunou do konce letošního roku počet geotermálních výroben v okolí Paříže na 40.

Co se týče společnosti Engie, ta plánuje do konce roku 2016 navýšit instalovaný výkon svých geotermálních elektráren v okolí Paříže až na 100 MW.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.bloomberg.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Emanuel Svoboda
27. říjen 2015, 19:51

Zaujal mě článek o názvu: Pařížský geotermální boom přináší hlubinné vrty na zalidněná předměstí. Také například v metropoli Praze a v jiných větších městech v České republice by také bylo možno vybudovat geotermální teplárny. Například v Praze -Holešovicích na místě bývalé teplárny, by bylo možno vybudovat také několik velkých a hlubokých studen do kterých by se prosakovala přes stěrkopísky přefiltrovaná vyčištěná voda,která by se vháněla výkonými čerpadly do soustavy hlubinných vrtů a z dalších těchto hlubinných vrtů by vytékala horká minerální voda,která by sloužila k předohřevu neminerální užitkové vody. Tato předehřívaná voda by potom sloužila k ohřevu budov a i jako levný zdroj teplé užitkové vody. Vlažná minerální voda by potom mohla sloužit k vyhnívání čistírenských kalů a biologicky rozložitelného domovního odpadu v centrální čistírně odpadních vod na Císařském ostrově.

Jan Budín
28. říjen 2015, 11:31

Zdravím Vás, Emanueli,

jsme rádi, že se článek líbil. Vámi popisovaný návrh je také velmi zajímavý. Jedná se o hypotetickou úvahu nebo jsou někde dostupné bližsí informace k tomuto projektu? Dle mého názoru je to skvělý námět na další článek zaměřený na tuto problematiku.

Přeji pěkný den.

Jan Budín

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se