Domů
Elektrárny v Evropě
Pracovníci ÚJV Řež vyrobili v Temelíně kabel pro Rovenskou jadernou elektrárnu
Jaderná elektrárna Temelín

Pracovníci ÚJV Řež vyrobili v Temelíně kabel pro Rovenskou jadernou elektrárnu

Pracovníci Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež vyrobili v jaderné elektrárně Temelín speciální kabel pro ukrajinskou Rovenskou jadernou elektrárnu. Jde o 173 metrů dlouhý a 13 tun těžký komponent. Kabel vyztuží ochrannou budovu reaktoru Rovenské jaderné elektrárny. Novinářům to dnes v Temelíně řekli zástupci společnosti ČEZ, ÚJV Řež a ES Group.

Výrobce, jenž kabely do Rovenské jaderné elektrárny dodával, je v oblasti Ukrajiny, která je zasažená ruskými útoky. Proto svůj provoz musel zastavit. „Rovenská elektrárna není ve válečné oblasti. Je ale důležitým zdrojem elektřiny pro severní část země. Její bezpečný provoz je klíčový pro zajištění dodávek elektřiny. A v Temelíně máme předpínací základnu, kde podobné kabely umíme ve spolupráci s ÚJV Řež vyrobit,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Kabel z Temelína doveze na Ukrajinu auto. Náklad tam dorazí v příštích dnech. Technici tam kabel instalují na jaře při pravidelné údržbě jednoho ze čtyř bloků jaderné elektrárny.

Ilustrační foto

Pracovníci z ÚJV Řež kabel vyrobili a připravili za tři měsíce. „Rovenská jaderná elektrárna má dva ze čtyř reaktorů stejného typu, jako jsou v Temelíně. Velmi podobné jsou tak i kabely, které vyztužují ochrannou budovu kolem reaktoru. Liší se v detailech, jako je například počet drátů, tvar, do kterého jsou dráty navíjeny, a jiný je také způsob zavádění kabelů do budovy,“ uvedl ředitel divize Integrita a technický inženýring ÚJV Řež Jan Wandrol.

Temelín i společnost ČEZ už energetickou pomoc na Ukrajinu posílaly, například různá zařízení. „Z Temelína jsme poskytli transformátor pro převod napětí proudu z šesti kilovoltů na 400 voltů. Šlo o nevyužívané, ale plně funkční zařízení. V energetice jsme zvyklí si maximálně pomáhat,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

rek dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se