Domů
Elektrárny v Evropě
Replika nádoby reaktoru pomůže při ověřování bezpečnosti elektrárny
Jaderná elektrárna Beznau. Zdroj: ensi.ch

Replika nádoby reaktoru pomůže při ověřování bezpečnosti elektrárny

Díky nově vyrobené replice části reaktorové nádoby švýcarské jaderné elektrárny Beznau 1 byl učiněn velký pokrok v objasnění materiálových abnormalit nádoby. Neplánovaná odstávka prvního bloku elektrárny trvá již déle než rok. Do konce podzimu letošního roku by měly být výsledky všech měření předány Švýcarské federální inspekci pro jadernou bezpečnost (ENSI).

Během pravidelné odstávky jaderné elektrárny Beznau 1 v květnu minulého roku byly při ultrazvukových zkouškách tlakové nádoby reaktory zjištěny materiálové abnormality. Dle vyjádření provozovatele elektrárny, společnosti Axpo, se jednalo o inkluzi oxidů hliníku.

Následně byla nádoba podrobena sérii ultrazvukových zkoušek, dle jejíchž zjištění abnormality nevznikly během 50 let provozu reaktoru v důsledku vodíkových vloček, ale pocházejí přímo z výroby.

Na vybraném vzorku však dle vyjádření provozovatele nebylo možné provést všechny nutné testy. Společnost se proto rozhodla nechat si vyrobit repliku částí (Ring C) tlakové nádoby. Ta byla zhotovena v Anglii dle původní výrobní dokumentace z 60. let.

Série testů provedených na replice potvrdily původní předpoklad, že materiálové abnormality vznikly již při výrobě.

Vyrobená replika je zcela reprezentativní pro provádění testů: má prakticky stejné mechanické a chemické vlastnosti, jako původní část. Ultrazvukové měření prokázalo, že inkluze na replice, které jsou téměř totožné s těmi na původní části, vznikly v procesu výroby, shrnuje výsledky měření tisková zpráva společnosti Axpo.

V nejbližších měsících je naplánovaná série dalších testů, v nichž bude zkoumána hlavně pevnost a dalších mechanické vlastnosti materiálu.

Axpo předpokládá, že ještě do konce podzimu letošního roku podá Švýcarské federální inspekci pro jadernou bezpečnost (ENSI) výsledky svých měření. Ta poté může na jejich základě případně povolit znovu zprovoznění jednotky.

Beznau 1

Beznau 1 je nejstarší, stále provozovaný komerční jaderný reaktor na světě. 365 MWe blok s technologií Westinghouse byl uveden do provozu již v roce 1969.

Zdroj úvodní fotografie: ensi.ch

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.