Velká Británie a Skotská vláda se rozhodly podpořit vývoj CCS (Carbon Capture and Storage) technologie částkou 4,2 milionu liber. Nová elektrárna vybavena CCS technologií má být vybudována v Grangemouthu, který leží na západ od Edinburgu.

CCS technologie zachycuje oxid uhličitý vypouštěný z elektráren a následně ho uskladňuje, především v podzemních prostorech. Vlády se rozhodly podpořit variantu CCS projektu od Americké výzkumné společnosti Summit Power Group a jejich Caledonia Clean Energy Project. Ten právě navrhl výstavbu elektrárny o výkonu 570 MW ve Skotsku. Pokud se elektrárna postaví, bude první svého druhu s CCS technologií. Technologie by měla zachytit až 90 % oxidu uhličitého a následně ho potrubím dopravit do podzemních prostorů pod Severním mořem.

CCS technologie je zářným příkladem, jak dlouhodobě omezit množství vypouštěného CO2 do atmosféry. Bohužel tato technologie se ukázala být velice drahou a také složitou. Nicméně se jedná o důležitý projekt, protože se nepředpokládá odpoutání se od uhelných elektráren v blízké době.

Caledonia Clean Energy Project není ovšem jediným projektem s technologií CCS na severních ostrovech. Další projekt využívající CCS technologii se vyvíjí u Yorkshiru a ve Skotsku. Oba dva projekty jsou také částečně podporovány místní vládou. Velká Británie a Skotsko tímto krokem potvrzují svoji vůdčí roli v boji za snížení emisí skleníkových plynů a uznávají CCS technologii jako možnou budoucí naději v dosažení ekologických uhelných elektráren.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *