Domů
Elektrárny v Evropě
Spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle v USA bude odloženo na začátek roku 2022
Jaderná elektrárna Vogtle
Zdroj: Southern Nuclear

Spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle v USA bude odloženo na začátek roku 2022

Spuštění nového jaderné bloku v americké jaderné elektrárně Vogtle se opět odkládá, přičemž podle současných plánů by třetí blok elektrárny měl zahájit provoz během prvního čtvrtletí příštího roku. Podle developera projektu je nutné odstranit nedostatky, které se objevily během nedávno zahájených zkoušek.

Výstavba nových dvou bloků, která začala v roce 2013, se jako řada dalších projektů ve světě potýká se zpožděním a růstem nákladů. Ještě na začátku loňského roku počítal developer projektu s uvedením třetího bloku do provozu během letošního listopadu. Ke konci loňského roku byl třetí blok dokončen již z více než 94 % a úspěšně prošel studenými zkouškami chladicího systému.

Projekt přitom nedávno zaznamenal dva důležité milníky, když společnost Georgia Power oznámila odstartování horkých funkčních testů na třetím bloku elektrárny. Tyto testy, které prokáží správnou funkčnost tepelného cyklu elektrárny a ověří soulad chování jaderného ostrova s požadavky návrhu zařízení, musí být provedeny ještě před zavezením reaktoru jaderným palivem.
„Náš současný plán prací ukazuje na dokončení třetího bloku v lednu. Sice je v našem rozvrhu nějaká flexibilita, která by mohla tento časový plán urychlit … termín dokončení je očekáván na první čtvrtletí roku 2022,“ sdělil v tomto týdnu developer projektu tamním regulátorům.

Projekt během své realizace nabral již několikaleté zpoždění, stejně jako navýšení původního rozpočtu. V roce 2009, kdy projekt dostal zelenou od regulátorů ve státě Georgia, se dokončení dvou 1117MW bloků plánovalo na roku 2016 a 2017, přičemž náklady na výstavbu obou bloků se měly pohybovat okolo 14 miliard dolarů.

Někteří analytici přitom podle agentury Reuters již před dvěma lety odhadovali, že průtahy v realizaci projektu, na kterých se mimo jiné podepsaly události v japonské jaderné elektrárně Fukušima a posléze i krach americké společnosti Westinghouse, měly za následek růst rozpočtu na více než 25 miliard dolarů, tedy bezmála dvojnásobek původního odhadu.

Dokončení výstavby čtvrtého bloku je stálo plánováno na období mezi srpnem a listopadem roku 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
energetik II
22. květen 2021, 14:08

Vogtle-3 se tedy bude stavět min. 9 let. Původně to měly být 4 roky. Cena za oba bloky "zatím" ! = 25 mld. USD = asi 270 mld. Kč za jeden blok. U nás se počítá pro Dukovany- 5 s cenou 160 mld. Kč a jeho dokončením až 2035. A možná to bude právě americký AP-1000 , který se u nás bude stavět. Z toho je vidět naprostá nereálnost očekávané ceny pro Dukovany-5. Blok AP-1000 ve Vogtle se zahájením stavby 2013 bude stát min. 270 mld. Kč a blok zahájený až 2030 /Dukovany/ bude stát jenom 160 mld. Kč ??? To je k smíchu ! Jenom samotná inflace si za těchto skoro 20 let přihodí nějakých 30 - 40 % ! Nevěřím v možnost dokončit v Dukovanech 1 GW blok roku 2035 pod cenu 300 mld. Kč .

Emil
22. květen 2021, 15:26

Když porovnáváte overnight costs pro Dukovany s celkovými náklady ve Vogtle, tak se nedivte, že Vám vychází pokaždé něco jiného.

Milan Vaněček
22. květen 2021, 16:56

Emile, nepovídejte nesmysly o tom co kdo srovnává. Celkové náklady ve Vogtle včetně ceny peněz uvidíte nejdřív za 20 let, teď vidíte akorát "overnight cost" plus "extra overnight cost" + extra peněžní výdaje za (velké) zpoždění výstavby.

A už je to skutečně hodně dolarů.

U nás to bude obdobně: (plánovaná overnight cost+"nadvýdaje" které se objeví během výstavby+další cena za časové zpoždění výstavby)+samozřejmě cena půjčených peněz (a ty začnete splácet za hodně dlouho a budete splácet hodně dlouho).

A když budete vyrábět nad tržní cenou-tak to se náš stát vůbec nedoplatí. Jaderný tunel.

A to přitom nové 1,2 GW v Dukovanech nic nevyřeší.

Fiktivní cena "overnight cost" je jen menší část ceny která bude investorem zaplacena.

Emil
22. květen 2021, 19:45

Nesmysly povídáte vy, těch 25 miliard USD, o kterých píše Loudil, je celková cena včetně financování, žádné "extra overnight cost": "The total project cost to all owners, including financing, was increased to more than $25 billion"

taxpayer. net/energy-natural-resources/doe-loan-guarantee-program-vogtle-reactors-3-4-2/

Milan Vaněček
23. květen 2021, 10:05

Ta vaše citace je velmi poučná, doporučuji každému k přečtení

1) je to z 2019

cituji titulek "DOE Loan Guarantee Program: Vogtle Reactors 3 & 4

Background on the risky nuclear construction project and the billions of taxpayer dollars hanging in the balance.

Energy & Natural Resources | Analysis

Mar 21, 2019 | 25 min read | Print Article

2) již v 2019, před 2 lety, než se to nyní vše zase zpozdilo, píší, opět cituji:

"Now, updated estimates put the total project cost at roughly $28 billion and the completion dates for the two reactors in November 2021 and November 2022"

tedy "více než 25 miliard USD" již tehdy, před dalším zpožděním

3) jak jsem napsal: tak za 20 let se dozvíme, co to stálo

ale hlavní problém, v USA i v ČR:

4)jak drahý bude ten elektrický proud z nové JE, kolik bude muset majitel či stát doplácet za každou vyrobenou MWhodinu.

To vše by patřilo též pod diskusi k mému nedávnému příspěvku (Rozhovor: odpovědi na otázky z MUNI) o rizikách jaderné energetiky, ilustrovaném v praxi v USA.

Emil
23. květen 2021, 11:40

Citace je poučná, protože jasně ukazuje, že se nás Vaněček opět snaží přesvědčit o kulatosti čtverce. Je úplně jedno, jestli jsou celkové náklady 25, 28 nebo 26 milard dolarů, což je aktuální odhad z dubna: "The additional month will add another $48 million to the cost of the two nuclear units being built alongside two existing units near Augusta. The project is now projected to cost more than $26 billion for all its owners, including Georgia Power, electric cooperatives and municipal utilities. "

apnews. com/article/georgia-government-and-politics-business-af08e2b3402785febe3c7bf24c65cf2cJak

Každý další měsíc zpoždění se na celkových nákladech projeví 48 miliony dolarů, takže z pohledu celkové ceny je pár měsíců zpoždění celkem nepodstatných. Podstatné je to, že vždy jde o celkové náklady a žádné overnight costs, natož nějaký vaněčkovský výmysl "extra overnight cost". Overnights costs z doby, kdy byly celkové náklady odhadované na 25 miliard dolarů a spuštění v listopadu 2021, jsou 17,5 miliardy dolarů, posunutí spuštění o pár měsíců na nich nic zásadního nemění.

oenergetice. cz/jaderne-elektrarny/vlastnici-americke-vogtle-veri-vcasnemu-zprovozneni-elektrarny-i-pres-zpozdeni-praci

Milan Vaněček
23. květen 2021, 11:58

Emile, začněte konečně přemýšlet PROČ ty náklady se navyšují. Ptám se tedy proč a já odpovídám: jsou "vícenáklady" plynoucí z komplikovanosti stavby, nedostatku zkušenosti, neexistující modularity která by projekt třeba malých JE mohla zjednodušit + zpřísňují se nároky(=náklady) na bezpečnost + platíte neustále úroky z vyšší a vyšší částky ale NIC nevyděláváte a ještě dlouho nebudete.

Vy odpovědět neumíte nebo spíš před skutečností utíkáte.

Nekličkujte, postavte se k realitě čelem, čeká Vás to taky s Vaší stavbou Dukovany 2 (pokud u nás nezvítězí rozum a nové technologie).

Znovu přikládám citát z této zprávy z roku 2019:

TO JE PŘED 2 LETY

"Now, updated estimates put the total project cost at roughly $28 billion and the completion dates for the two reactors in November 2021 and November 2022".

A 2021 realita: bude to víc a bude to trvat déle....

Emi
23. květen 2021, 12:23

Takže nastupuje tradiční snaha zakrýt vlastní omyly a dezinformace sprškou dalších dezinformací a whataboutismů. Účastnit se toho nebudu.

Milan Vaněček
23. květen 2021, 14:34

Nejlepší ze všeho je shrnutí, které je na konci Emilovy reference, cituji v plném znění:

"Putting the full faith and credit of the U.S. government

behind this costly, high-risk project is fiscally irresponsible."

Pro němčináře co neumí anglicky ještě překládám a (naprostý souhlas):

vložit plnou důvěru vlády USA do tohoto nákladného a vysoce rizikového projektu je rozpočtově nezodpovědné.

To samé platí i v České republice.

energetik
23. květen 2021, 09:30

A to ještě nové silnice a mosty, protože po železnici už tam ty části nelze dopravit.

Těch 160 mld. Kč bude pouze oficiální cena, aby to vypadalo hezky. Minimálně druhá polovina už budou skryté neveřejné náklady, tak jak je zde standardem.

energetik II
22. květen 2021, 14:13

Ještě k jádru. Předevčírem měli ruský prezident Putin a čínský prezident Xi telemost se slavnostním zahájením výstavby projektu čtyř kusů ruských VVER - 1200 bloků v Číně.Stavba prvních dvou začne letos, druhých dvou příští rok. A věřím ,že v Číně půjde výstavba dle schválených harmonogramů prací, tedy jeden blok za 6 let.

Karel
22. květen 2021, 15:46

Sice to není k tématu, ale přijde mi to hustý. Právě teď je cena silovky v Německu mínus 60 eur a u nás plus 50 eur. Do letoška ty rozdíly nebyly takové, ale letos je to masakr. A to ještě vypadá podle Electricity map že naškádlili odstavený blok v Temelíně…..

Milan Vaněček
22. květen 2021, 16:59

V tržním hospodářství bez oligopolů by z toho spotřebitelé elektřiny měli užitek.

Karel
22. květen 2021, 18:02

V tržním hospodářství by ale asi nikdo nechtěl vyrábět za zápornou cenu a radši by to vypnul ?

Milan Vaněček
22. květen 2021, 18:18

Tady nejde o to "chtít", stačí když trochu zafouká, svítí sluníčko a je sobota či neděle.

Ideální dobít si elektromobil a ještě za to dostat zaplaceno.

Ale i v tržním hospodářství to k něčemu slouží: slouží to k ničení konkurence (která běží nepřetržitě a má mnohem větší provozní náklady-víte asi kdo to je).

Bob
22. květen 2021, 19:26

Třeba plynové a uhelné elektrárny navíc zatížené emisními povolenkami.

A v době topného období, kdy je potřeba elektrické energie asi 1,3 násobek té letní budeme mít k dispozici asi tak 50% potřeby. Po větším přechodu na elektrické topení bude potřeba EE asi tak 1,5 násobek letní.

Běžně pak bude docházet k podobným situacím, jako letos v zimě v Texasu, kde kvůli nedostatku výroby způsobenému extrémním počasím byla cena EE někde mezi 200-1 000 €/MWh. Akorát k tomu nebude potřeba ani extrémní počasí. Tedy alespoň pokud nepovažujete za extrémní v našich podmínkách v zimě pozdní východ a brzký západ slunce, časté zataženo a teploty pod nulou.

Milan Vaněček
22. květen 2021, 19:33

Bobe, nepřišel jste na to. Skuste to znovu.

Omega
22. květen 2021, 23:14

Nechápu to - proč by mě někdo chtěl dávat elektřinu a ještě mi za to platit?

To už nastal komunismus?

PS: prodávat za podnákladovou cenu je u nás nelegální - o tom už se přesvědčil regiojet, ČD a další.

Atom
23. květen 2021, 02:07

Proč by někdo v tržním prostředí prodával EE za zápornou cenu, to už je lepší nevyrábět.

Chtít zničit konkurenci? to je asi to poslední co by solárníci a větrníci chtěli, určitě touží po tom mít povinnost dodávat stálý výkon :)

Jan Stehlik
23. květen 2021, 10:19

Smiřte se s tím , že cena na burze není reálná . Díky externím dotacím a ruzným platbám bokem . Pak tyto neregulovatelné zdroje opticky snižují cenu . Nemá to nic společného s celkovou koncepcí . Je to jen vymyšleno proto , aby byly podporovány obnovitelné neregulovatelné zdroje .

Milan Vaněček
23. květen 2021, 10:37

Cena na burze v Lipsku bude reálná tak někdy po roce 2040-45.

To už skončí (doběhnou) dotace, státní záruky i CO2 povolenky. A bude zasíťováno a vše propojeno (v EU).

A na to by měli myslet stavitelé nových JE. Ty už budou operovat v tržním prostředí, stejně jako OZE.

A bude platit základní axiom: FVE a VtE jsou intermitentní, čili musí se vybudovat v "nadbytečné" kapacitě. Celá západní část EU, USA i Čína a okolí i Indie chtějí především navyšovat FVE a VtE. To, v kapitalizmu, bude vždy dělat tlak na snížení ceny.

Jan Stehlik
23. květen 2021, 10:52

Obavám se pane Vaněček , že žijete zatím v cenách fosilní energie . Oni ty soláry a větrníky potřebují značnou energii na výrobu a to je díky fosilu v číně značně levná . Tudíž jak bude rust cena povolenky , tak se stane fosil nekonkurenceschopný a začne se projevovat skutečná cena obnovitelné energie v prumyslu (ocel , cement , tavba křemíku , chemie , doprava atd.) . Ceny produktu pujdou raketově vzhuru vzhledem k platum . Bude to velmi zajímavé . Samozřejmě rozvojové země jako čína budou mít vyjímky a tak zde vidím velké nebezpečí pro celní války. Dnes třeba se vyrábí přes polovinu ocele v číně a to jen díky dovozním omezení jinak by jsme naše ocelárny zavřeli . Nerez se uplně vyrábí v číně.

Miloslav Černý
23. květen 2021, 11:18

Málo v podstatě vůbec se na těchto stránkách neuvažuje o možné dlouhodobé akumulaci tepelné energie (nikoli elektrické) do podzemí či jiného adekvátního způsobu v příhodných tepelných podmínkách. Tu lze potom čerpat v těch nejméně příhodných mrazivých dnech na vytápění pro ušetření právě nedostatku plynu či elektřiny třeba i za podpory vysokoteplotních tepelných čerpadel v případě potřebné vyšší teploty. Takové projekty byli realizované ve světě již před 40 lety severněji od nás a to nebylo zateplení budov zdaleka na takové úrovni jako dnes.

Milan Vaněček
23. květen 2021, 11:45

ad pan Stehlík: u fotovoltaiky je energeticky nejnáročnější výroba polykrystalického křemíku a pak křemíkových desek.

Už nyní se velká část této výroby děje u vodních elektráren.

A do budoucna bude stoprocentní recyklace křemíkových desek.

Beton nepotřebujete, oceli jen minimálně...

ad Pan Černý: dlouhodobá akumulace do kamene pod barákem se používá již dlouho (aspoň ve Švýcarsku, kde jsem to viděl v domku u spolupracovníků). Ale u nás jsme ještě chudí, pro mladé je nejlevnější betonová deska pod barák. Zatím ta akumulace tepla není tak účinná (vztaženo na potřebný objem), zkouší se materiály které mohou akumulovat hodně tepla při svém fázovém přechodu.

Miloslav Černý
23. květen 2021, 12:37

Souhlasím s Vámi, že je to otázka návratnosti. Při snižování energetické náročnosti do budoucna to bude vyznívat stále ekonomicky příznivěji. Jedna vhodná látka pro akumulaci by se jevila octan vodný sodný. Bohužel není jeho hromadná výroba pro jeho cenovou vhodnost.

Bob
23. květen 2021, 20:28

Ale přišel p. Vaněček.

První jsou uhelné, které končí kvůli nákladům (včetně povolenek) už nyní.

Hned za nimi budou následovat plynové, protože CO2 a povolenky.

Jestli jste myslel JE, tak u nich to v případě, že budou vysoké letní přebytky výroby ve FVE to nejspíše dopadne podobně jako v Německu nyní u vybraných uhelných a plynových elektráren:

Budou naplno vyrábět v zimě a tedy prodávat za několikanásobek dnešní ceny EE. V létě budou odstaveny a bude se na nich provádět údržba a výměna paliva. Pokud by si na sebe tímto způsobem nevydělali, budou placeny za to, že jsou v záloze připraveny na dobu nedostatku (na zimu). Místo těch dnešních plynových a uhelných jako nyní v Německu. S tím, že i plynové budou už v té době nepřijatelné kvůli emisím CO2, což bude také ohodnoceno patřičně velkými povolenkami na CO2.

I takto provozované a nově postavené JE budou vyrábět pořád levněji, než cyklus FVE - vodík - skladování vodíku - výroba EE z vodíku. Bude to nejen levnější, ale také s nižší uhlíkovou stopou, když se uvažuje i výroba všech zařízení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se