Domů
Elektrárny ve světě
Americký regulátor schválil zvýšení výkonu pro jaderné bloky společnosti Exelon

Americký regulátor schválil zvýšení výkonu pro jaderné bloky společnosti Exelon

Americká komise pro jadernou regulaci (NRC) schválila zvýšení výkonu pro druhý a třetí blok elektrárny Peach Bottom, která se nachází v Pensylvánii na půli cesty mezi Washingtonem a Filadelfií. Postupným navyšováním výkonu se od přelomu tisíciletí podařilo zvýšit celkový výkon amerických jaderných elektráren o stovky MW.

Společnost Exelon podle serveru Platts požádala o zvýšení výkonu již 17. února, v současné době je instalovaný výkon každého z bloků 1335 MW. Agentura prohlásila, že přírůstek výkonu bude činit přibližně 20 MW v brutto výrobě pro každý blok oproti nynějšímu stavu. Pracovníci regulátora zjistili, že společnost Exelon může bezpečně zvýšit výkon reaktorů především díky použití přesnějších prostředků pro měření průtoku napájecí vody.

“Exelon plánuje realizovat zvýšení výkonu pro oba reaktory do 90 dní,” uvedla NRC

NRC také uvedla, že se její hodnocení bezpečnosti zaměřovalo na několik oblastí, jako jsou například dodávky páry, přístrojové a řídicí systémy, elektrické systémy, hodnocení nehod, radiologické důsledky, provoz a školení personálu, zkoušky a změny technických specifikací.

Elektrárna Peach Bottom se původně skládala ze tří bloků, do dneška jsou v provozu dva. Elektrárna se stala jednou z prvních komerčních jaderných elektráren, když experimentální blok chlazený héliem zahájil provoz v roce 1966. První blok byl provozován do roku 1974, kdy byly uvedeny do provozu zbylé dva bloky. Tyto reaktory mají licenci pro provoz do roku 2033.

Navýšení výkonu elektráren stálo zlomek ceny nového zdroje

Zvyšování výkonu jaderných bloků skrz tzv. MUR (z angl. measurement uncertainty recapture), tedy snížení nejistoty měření díky zpřesnění měření průtoku napájecí vody je ve Spojených státech v posledních dvou desetiletích hojně využívanou metodou, a to zejména kvůli její nákladové efektivitě. Vůbec první povolení ke zvýšení výkonu touto metodou bylo uděleno druhému bloku texaské jaderné elektrárny Comanche Peak v roce 1999.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) tak byl celkový tepelný výkon jaderných elektráren provozovaných na území USA zvýšen do roku 2011 o 1533,8 MWt, nárůst elektrického výkonu tak dosáhl zhruba 0,5 GW. Tyto investice si vyžádaly přibližně 63 milionů dolarů, což je zlomek ve srovnání s 1-2 miliardami dolarů, které by podle IAEA stála nová elektrárna o srovnatelném výkonu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.