Domů
Elektrárny ve světě
Argentina vypisuje další aukci na OZE, soutěžit se bude o 1,5 GW výkonu
zdroj: Solek Group

Argentina vypisuje další aukci na OZE, soutěžit se bude o 1,5 GW výkonu

V rámci programu RenovAR vypisuje argentinská vláda již třetí kolo aukcí pro obnovitelné zdroje, a to v objemu 1,2 GW. V prvním kole aukcí, které proběhlo na přelomu roku byl soutěžen podobný výkon, celkově 1100 MW, z čehož bylo vysoutěženo 818 MW.

Většinu projektů, které byly úspěšné v prvním kole aukcí, tvořily větrné a solární zdroje. Pouze jeden o instalovaném výkonu 1,2 MW byl založen na technologii použití bioplynu. Následně proběhla druhá aukce Ronda 1.5 a v obou kolech se setkalo 123 nabídek, z čehož bylo vybráno 59 vítězných projektů. Za první dvě aukce bylo vysoutěženo celkem 2 424 MW instalovaného výkonu a průměrná vysoutěžená cena těchto projektů byla 57,4 USD/MWh.

Pro třetí kolo aukcí byly již vydány podrobnější podmínky v oběžníku argentinské vlády. Tentokrát je soutěžený výkon rozdělen následovně: 550 MW větrné elektrárny, 450 MW fotovoltaika, 100 MW biomasa a 35 MW bioplyn. Dle harmonogramu budou výsledky aukce zveřejněny na konci října.

20% podíl OZE do roku 2025

Na základě vysoutěžených cen v minulých aukcích, byly stanoveny následující maximální ceny: 56,25 USD/MWh pro větrné zdroje, solární musí být levnější než 57,04 USD/MWh. Oproti tomu je více podporován vznik výroben na bioplyn a biomasu, kde jsou maximální ceny stanoveny na 110 USD/MWh pro biomasu a 160 USD/MWh pro bioplyn.

Cílem Argentiny je do konce letošního roku dosáhnout na podíl z OZE ve výši 8 % z celkové spotřeby elektřiny a do roku 2025 je tento cíl nastaven na úroveň 20 %.  Pro srovnání, EU si dala za cíl dosáhnout podílu 20 % energie z OZE do roku 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se