Domů
Elektrárny ve světě
EIA: V USA byly odstávky jaderných elektráren v létě 2020 o polovinu vyšší než v roce 2019
Jaderná elektrárna Millstone. Zdroj: Nuclear Regulatory Commission

EIA: V USA byly odstávky jaderných elektráren v létě 2020 o polovinu vyšší než v roce 2019

Dle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) byly v loňském roce odstávky amerických jaderných elektráren během června až srpna o třetinu nižší než v létě 2020, kdy dosáhly průměru 4,2 GW. V létě 2019 odstávky dosáhly průměrné hodnoty 2,7 GW. Důvodem jsou zpoždění plánovaných odstávek na některých elektrárnách mj. i z důvodu koronaviru, nebo předčasné ukončení provozu elektrárny Duane Arnold. 

Odstávky amerických jaderných elektráren během června až srpna 2020 dosáhly průměru 4,2 GW. To je o více než polovinu více než v loňském roce, kdy byl letní průměr 2,7 GW. Nejnižší byly odstávky od konce června do poloviny července, kdy dosahovaly průměru 2,3 GW. Naopak nejvyšší byly odstávky v druhé polovině července. Nejvíce bylo odstaveno 6,5 GW výkonu jaderných elektráren právě na konci července a 6,2 GW v srpnu.

Denní průměrné odstávky výkonu jaderných elektráren v USA od 1. ledna 2015 do 31. srpna 2020. Zdroj: EIA

Odstávky jaderných elektráren ve Spojených státech bývají během léta a zimy nejnižší, protože v těchto obdobích je vysoká poptávka po elektřině kvůli vytápění a chlazení. Plánované odstávky obvykle korespondují s plánovanou údržbou a výměnou paliva. Prozatím byla letos průměrná délka odstávek 33 dní. V roce 2019 to bylo 32 dní. Tento meziroční nárůst byl způsobem především prodloužením odstávek ve dvou elektrárnách, Fermi Unit 2 a Grand Gulf, kde odstávky byly zpožděny na 131 a 89 dnů mj. i z důvodu zpoždění prací kvůli pandemii koronaviru.

Do neplánovaných odstávek spadá i předčasné uzavření elektrárny

Neplánované odstávky pak zahrnují přerušení výroby z důvodu počasí, selhání konkrétního zařízení, nebo provozní chyby. Do této kategorie ovšem spadá i předčasné uzavření elektrárny. V létě 2020 se toto týkalo elektrárny Duane Arnold s výkonem 601 MW, která byla z důvodu poničení chladicích věží silným větrem odstavena. Vzhledem k tomu, že zařízení mělo být dle plánů odstaveno 30. října 2020 a oprava by byla nákladná, elektrárna již nebyla uvedena zpět do provozu.

Podobně byl v dubnu 2020 odstaven druhý blok jaderné elektrárny Indian Point s výkonem 998 MW. Přestože měl reaktor licenci až do roku 2024, provoz byl ukončen kvůli zvýšeným provozním nákladům a nižším ziskům. Úplné odstavení třetího bloku této elektrárny je plánováno na duben 2021, čímž bude kompletně ukončen provoz této elektrárny.

Komentáře

(1)

energetik II

24. září 2020, 07:13

Ve světě jsou tak již letos uzavřeny 4 reaktory / 2 x Francie, 2 x USA/ o celkovém výkonu 3,3 GW /. Nově zahájená stavba byla jen u 2 ks /1 x Turecko, 1 x Čína/ o výkonu 2,1 GW. Před 6 lety, v srpnu 2014, bylo ve světě celkem 72 rozestavěných reaktorů, dnes je to jen 53 ks. Pokles o 19 ks během 6 let. Čísla jsou neúprosná. Roční počet reaktorů připojených na síť výrazně překračuje počet nově zahájených staveb. Pokud trend vydrží, tak už během několika příštích let zůstanou na trhu velkých reaktorů jediní dva světoví hráči a to Rosatom a Čína.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.