GE ukončí provoz teprve 10 let staré paroplynové elektrárny v Kalifornii

DomůElektrárny ve světěGE ukončí provoz teprve 10 let staré paroplynové elektrárny v Kalifornii

General Electric v pátek oznámila, že ukončí provoz své kalifornské paroplynové elektrárny teprve ve třetině její životnosti. Podle společnosti není provoz elektrárny se zastaralou technologií v konkurenci větrných a solárních elektráren ekonomicky rentabilní.

Paroplynová elektrárna, známá pod názvem Inland Empire Energy Center, používá dvě turbíny GE třídy H, vyvinuté teprve v minulé dekádě, před tím, než společnost představila svou vlajkovou třídu HA, která využívá jiné technologie.

Uzavření elektrárny ilustruje silnou konkurenci na deregulovaném energetickém trhu v Kalifornii, kde levné větrné a solární zdroje vytlačují zdroje fosilní. Paroplynové elektrárny se přitom obecně, díky svojí flexibilitě, řadí ke zdrojům vhodným jako doplněk intermitentních obnovitelných zdrojů.

Třída turbín H však trpí několika neduhy, které v konkurenci ostatních plynových elektráren mají za následek její nižší využití. Dle expertů najetí tohoto typu turbíny z horkého stavu trvá několik hodin a technologie navíc trpěla technickými neduhy.

„Rozhodli jsme se ukončit provoz elektrárny Inland Empire, která je již několik let provozována s nižším využitím, s účinností na konci roku 2019. Elektrárna je vybavena zastaralou technologií…a její další podpora není hospodárná,“ uvedla GE agentuře Reuters.

GE uvedla, že elektrárna není vhodná pro potřeby vyvíjejícího se trhu v Kalifornii, který vyžaduje schopnosti rychlého startu k uspokojení špičky poptávky v tamní elektrizační soustavě.

Novější typ turbín od GE, třída HA, najede z horkého stavu do půl hodiny, a je tak schopen reagovat na měnící se stav soustavy. Trh pro turbínu H se nevyvinul takovým způsobem, jaký GE očekávala, což vyústilo v minimální poptávku po tomto typu turbín.

GE dodala, že již nebude podporovat nebo vyrábět náhradní díly pro turbíny třídy H. Pouze jedna další elektrárna využívá tento typ turbíny, elektrárna Baglan Bay ve Walesu.

Elektrárna byla v provozu pouhých 10 let

750MW elektrárna Inland Empire Energy Center se nachází v Riverside County asi 120 km východně od Los Angeles. První blok byl uveden do provozu v roce 2008, druhý potom o rok později. Náklady na její výstavbu se odhadují na 1 miliardu dolarů.

Životnost tohoto typu plynových elektráren s kombinovaným cyklem dosahuje minimálně 30 let, elektrárna tak bude uzavřena teprve po završení třetiny své životnosti. První blok elektrárny byl uzavřen již v roce 2017, což snížilo výkon elektrárny na současných přibližně 376 megawattů.

GE má v úmyslu prodat areál elektrárny společnosti vyrábějící akumulátory, ta by tak mohla využít stávajícího připojení k elektrizační soustavě.

Úvodní fotografie: Paroplynová elektrárna Inland Empire Energy Center spolenosti GE. Autor: Oohlongjohnson, Wikimedia Commons