Domů
Elektrárny ve světě
Indie stále počítá s reaktory od Westinghousu

Indie stále počítá s reaktory od Westinghousu

Indie i přes předpokládaný útlum jaderné divize japonské společnosti Toshiba, plánuje koupi šesti jaderných reaktorů od firmy Westinghouse, která pod Toshibu spadá.

Toshiba minulý týden odepsala 6,3 mld USD a dle japonských médií se očekává ukončení výstavby nových atomových elektráren.

Indie vede jednání o možnosti výstavby šesti reaktorů typu AP1000 v jižní části země, konkrétně ve státu Ándhra Pradéš, tentokrát s cílem snížit podíl fosilních paliv jako je uhlí na energetickém mixu. Indie všeobecně potřebuje velký objem nových zdrojů energie, a tudíž investuje v oblasti energetiky značné částky, ať už se jedná o cíle OZE či o zvýšení těžby uhlí.

Indický premiér Narendra Modi a bývalý americký prezident Barack Obama založili na jaderné spolupráci své přátelství a loni na summitu ohlásili, že dohoda s Westinghousem by měla být dokončena letos v červnu.

„Pokud jde o technickou realizaci projektu, nevidím mnoho problémů.“ Uvedl Sekhar Basu, tajemník ústavu pro jadernou energii, která spadá přímo pod gesci premiéra Modiho.

Basu dále uvedl, že technické a obchodní jednání dosáhly již pokročilého stádia a že Indie jedná s Westinghousem, nikoli s Toshibou, a proces tedy není ovlivněn kroky japonské firmy.

Průmysloví experti uvádějí, že pokud má být projekt nadále proveditelný, bude muset být pozměněn logistický řetězec výběrem jiného stavitele, protože Westinghouse by pouze dodal reaktory.

Indie doposud nepodepsala žádnou smlouvu s Westinghousem, ani nezaplatila žádné zálohy. To znamená, že v případě odstoupení amerického dodavatele reaktorů nevzniknou Indii žádné finanční ztráty. Ohrožen by ovšem byl indický cíl ztrojnásobit velikost instalovaného výkonu v jádře do roku 2024.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.