Domů
Elektřina
Nový materiál slibuje prodloužení životnosti jaderných reaktorů až na 120 let

Nový materiál slibuje prodloužení životnosti jaderných reaktorů až na 120 let

Tlaková nádoba reaktoru je jedna z mála hlavních součástí, kterou nelze v průběhu životnosti elektrárny nahradit. Navíc jsou na tuto součást umístěnou v srdci elektrárny kladeny nejvyšší nároky, co se týče odolnosti vůči teplotě, tlaku a záření.

Jaderná společnost Rosatom, kontrolovaná a vlastněná ruským státem, vyvinula nové tlakové nádoby pro své nadcházející tlakovodní reaktory VVER-TOI, podle slov společnosti mají tyto nádoby životnost 120 let. To je pětinový nárůst oproti současným nejmodernějším reaktorům Rosatomu VVER-1200 s životností 100 let, jejichž první dva prototypy jsou momentálně ve výstavbě v elektrárnách Novovoroněž (na úvodní fotografii) II a Leningrad II a další bloky jsou plánovány v mnoha dalších lokalitách.

Řada pokročilých moderních reaktorů se vyznačuje standardní dobou provozu 60 let a běžně se očekává, že bude prodloužena na 80 až 100 let. To představuje podstatné navýšení oproti současným reaktorům druhé generace s maximální životností 50-60 let, které byly při výstavbě ve většině případů plánovány na provoz po 30-40 let.

První z nových nádob Rosatomu o výšce 6 metrů a průměru 4,5 metru byla odlita z 450 tunového ingotu a vytvarována do své finální podoby bez provedení jediného sváru. O jejich výrobu se postarala společnost OMZ Specstal za podpory ruského Centrálního výzkumného institutu pro strojírenství.

Nicméně ještě nebylo učiněno rozhodnutí, kde bude tato pilotní tlaková nádoba využita. V úvahu připadají elektrárny v Akkuyu v Turecku nebo v Kudankulamu v Indii. Další reaktory VVER-TOI jsou plánovány pro rok 2020 v Kursku II a Smolensku II.

Úvodní fotografie: Daniel Tost

Komentáře

(1)

Jiri Cermak

24. červenec 2015, 16:03

Ahoj, co je na úvodní fotce? Ty chladící věže vypadají zajímavě!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.