Oskarshamn: E.On plánuje uzavřít dva jaderné bloky ve Švédsku

DomůElektrárny ve světěOskarshamn: E.On plánuje uzavřít dva jaderné bloky ve Švédsku

Německá energetická společnost E.On plánuje uzavřít dva bloky jaderné elektrárny Oskarshamn ve Švédsku. Po rozhodnutí Vattenfallu o uzavření Ringhalských bloků se jedná o další ránu pro jadernou energetiku v této skandinávské zemi, kterou ničí vysoké odváděné poplatky do fondu jaderného odpadu.

Německá firma, která drží 54,5% podíl v OKG, chce oba bloky zavřít nejpozději do roku 2019. Zatímco druhý z bloků Oskarshamn-2 (instalovaný výkon 628 MW) má být dle názoru E.ONu uzavřen co nejdřív, blok první o výkonu 473 MW má být uzavřen mezi roky 2017 a 2019.

Rozhodnutí E.ONu je ovlivněno především plánem Švédska zvednout příspěvky do jaderného fondu od letošního srpna.

Společnost Fortum, která je partnerem společnosti E.On v projektu OKG s uzavřením nesouhlasí. Fortum preferuje, aby byly elektrárenské bloky provozovány až do vypršení plánované životnosti elektrárny.

Odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Oskarshamn je naplánováno na rok 2017 – 2019

Podle výkonného viceprezidenta společnosti Fortum není v současné době důvodné, aby byla elektrárna předčasně vyřazena z provozu, a nebude to téma ani v dalších letech. Jaderná elektrárna by podle něj měla pokračovat ve výrobě elektřiny i nadále na plném výkonu.
U Oskarshamn-2 byl při nedávné modernizaci zvýšen instalovaný výkon.
„Při zohlednění nedávné investice a silnému postavení Fortumu jako provozovatele jaderných elektráren je nutné zohlednit i další faktory, které nahrávají zajištění bezpečné a spolehlivé produkce v jaderné elektrárně Oskarshamn 2 do konce její životnosti,“ dodal výkonný viceprezident společnosti Fortum.