Domů
Elektrárny ve světě
Plynové turbíny společnosti GE se potýkají s výrobními problémy. Minimálně 18 elektráren musí být odstaveno
Plynová turbína typu HA společnosti GE. Zdroj: GE Power

Plynové turbíny společnosti GE se potýkají s výrobními problémy. Minimálně 18 elektráren musí být odstaveno

Minimálně 18 elektrárenských bloků s nejnovějšími plynovými turbínami od společnosti General Electric (GE) musí být odstaveno pro opravu výrobní vady. Problém se týká elektráren ve Francii, Asii a USA.

Provozovatelé elektráren v Japonsku, na Tchaj-wanu, ve Francii a na několika místech v USA odstavili, nebo plánují odstavit minimálně 18 z 55 elektrárenských bloků s plynovými turbínami typu HA od společnosti GE.

GE v září potvrdilo, že čtyři turbíny typu 7HA v Texasu vyžadují výměnu lopatek. Na problém se přišlo poté, co oxidace způsobila selhání lopatky na jedné z turbín.

Agentura Reuters uvedla, že snímky turbíny z texaské elektrárny ukazují desítky poškozených lopatek. Všechny turbíny jsou nyní po dvou měsících opravy opět v provozu, uvedl provozovatel elektráren, společnost Exelon.

Po problémech v Texasu byla nucena také francouzská státní energetická společnost Electricite de France (EDF) odstavit svoji elektrárnu v severním francouzském městě Bouchain. Odstávka, jejímž předmětem byla rovněž výměna lopatek turbíny, trvala od konce září po dobu jednoho měsíce. Bouchain byla první elektrárnou na světě s plynovou turbínou GE typu 9HA.

GE agentuře Reuters uvedla, že identifikovala problém s oxidací v roce 2015 a ještě před selháním v Texasu zavedla u nových turbín opatření,  která mají problému zamezovat. Jedná se o použití starší metody odlévání, která byla použita u jiných modelů turbín.

Tři provozovatelé elektráren, kteří používají zařízení GE a byli nuceni elektrárny pro opravy lopatek odstavit, Invenergy, Exelon a Tennessee Valley Authority, uvedli, že GE byla transparentní a promptně reagovala s instalací nových lopatek, která proběhla pod zárukou a zdarma. Agentura Reuters však neuvedla, zda GE poskytla společnostem odškodnění za neplánované odstávky elektráren.

Scott Strazik, nový generální ředitel společnosti GE Gas Power, uvedl v rozhovoru, že zákazníci jsou spokojeni s reakcí společnosti GE na problematiku lopatek a společnost GE nemá v úmyslu měnit, jak se zabývá otázkami zákazníků nebo jak testuje turbíny. Dodal, že GE má největší a nejkomplexnější testovací zařízení turbín na světě.

„HA je naše nejrychleji prodávaná plynová turbína a zákazníci mají nadále silnou touhu po HA,“ řekl Strazik.

GE se v prodejích turbín propadla na 3. místo

Zatímco zařízení vyrobené společností GE Power disponují instalovaným výkonem pro výrobu více než třetiny světové elektřiny, společnost GE za první tři měsíce roku 2018 klesla z prvního na třetí místo v nově instalovaném výkonu plynových turbín za Mitsubishi a Siemens.

GE uvedla, že v prvních devíti měsících letošního roku získala sedm objednávek na turbíny HA, což je polovina oproti stejnému období loňského roku.

Poptávka po velkých plynových turbínách je nejnižší za posledních 23 let, což nutí společnost GE a její konkurenty tvrdě bojovat. Těžiště nově instalovaných elektráren se stále více přesouvá k větrným a solárním systémům, které jsou významně podporovány.

Úvodní fotografie: Plynová turbína typu HA společnosti GE. Zdroj: GE Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
hariprasad
10. prosinec 2018, 09:43

GE se potýká s finančními problémy dlouhodobě. Nejprve se zbavil bankovního sektoru, aby si zjednodušil administrativu, ale podle těchto zpráv si nejsem tak jistý, že by to stačilo.

Petr
10. prosinec 2018, 11:43

Dále, výše, více, rychleji k rozpadu :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se