Domů
Elektrárny ve světě
Před 10 lety byla zprovozněna největší elektrárna světa Tři soutěsky

Před 10 lety byla zprovozněna největší elektrárna světa Tři soutěsky

Základní fakta o čínské vodní přehradě s elektrárnou Tři soutěsky (San-sia), největší elektrárně světa, která byla před 10 lety, 4. července 2012, plně zprovozněna:

– Přehrada Tři soutěsky zadržuje řeku Čchang-ťiang (Dlouhá řeka, na dolním toku zvaná Jang-c‘-ťiang) u města I-čchang v provincii Chu-pej.

– Přehradní hráz je 185 metrů vysoká a 2309 metrů dlouhá. Vzniklý vodní rezervoár je dlouhý 660 kilometrů, široký průměrně 1,1 kilometru a hluboký kolem 180 metrů. Zaplavil plochu 1084 kilometrů čtverečních a může pojmout až 39 miliard krychlových metrů vody (asi 54 objemů největší české přehrady Orlíku).

– Přehrada se začala stavět v prosinci 1994, v roce 2003 se začala napouštět vodou a hráz byla dostavěna o tři roky později. Zcela dokončena byla v roce 2008. Poslední z 32 generátorů hydroelektrárny byl uveden do provozu 4. července 2012. Elektrárna má po spuštění posledních generátorů výkon 22.500 megawattů, což je jedenáctkrát víc než maximální výkon jaderné elektrárny Temelín.

Stavba Čínu vyšla na 22 miliard dolarů (asi 517 miliard Kč) a je považována za zázrak moderní doby. Když stavbu v roce 1992 oficiálně schválil čínský parlament, odhadovaly se náklady v přepočtu na 8,35 miliardy dolarů.

– Na stavbu se spotřebovalo 27,15 milionu krychlových metrů betonu a 281.000 tun kovu. Vykopáno bylo 102,6 milionu kubických metrů kamene a zeminy. Použito bylo 29,3 milionu kubických metrů kamene a 354.000 tun betonářské oceli.

– Na stavbě se podílelo na 250.000 dělníků. Na výstavbě se podílely kromě domácích firem společnosti z Japonska, Kanady, Německa, Francie, Ruska, Švýcarska, Ukrajiny a Norska.

– Hydroelektrárna Tři soutěsky má podle Číny ulevit životnímu prostředí. Podle původních odhadů měla pokrýt asi desetinu spotřeby elektřiny země, ale vlivem růstu energetických potřeb je to jen okolo čtyř procent. Jedním z cílů stavby bylo podle Pekingu také skoncování s katastrofálními záplavami.

– Projekt od počátku čelil kritice ze strany ekologů a způsobil masivní odsun lidí z oblasti. Podle hydrologů přehrada narušuje vzácný ekosystém v oblasti a totálně mění lokální klima, což by se mohlo dotknout zemědělců v okolních oblastech i řady ohrožených živočichů. Jen pomyslet se všichni obávají na případné protržení tak velké přehrady zemětřesením.

– Pod vodou z přehrady zmizelo 13 velkoměst a 140 měst, přes 1300 vesnic a tisíce archeologických památek. Asi 1,4 milionu lidí bylo přestěhováno většinou do etnicky odlišných a méně úrodných oblastí, kde si podle zprávy ministerstva půdy zvykají jen těžko. Protože kolem obřího díla neustále hrozí sesuvy půdy a zřícení břehů, je pravděpodobné, další stěhování lidí z oblasti.

– S dosud největší hladinou vody zápasila přehrada při ničivých povodních v září 2020, kdy voda dosáhla výše 165,6 metru.

– Výstavbu přehrady u Tří soutěsek navrhl již v roce 1919 zakladatel novodobé Číny Sunjatsen; stavbě zabránila občanská válka. Později byly práce několikrát zahájeny a opět zastaveny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ladislav Novák
2. červenec 2022, 09:31

Neuvěřitelné, jaké oslavné ódy na bolševickou devastaci přírody pěje šílená "veřejnoprávní" ČTK. Před pár lety tahle parta dezinformátorů psala o Dr. Grygarovi jako o ASTROLOGOVI (!), teď se nám snaží podsouvat, že v komunistické totalitní ČÍNĚ existuje něco jako PARLAMENT (!!) :-D

"... Když stavbu v roce 1992 oficiálně schválil čínský parlament, ..."

Soudruhy z ČTK i z tohoto serveru, který podobné bludy šíří, si dovolim upozornit, že ČÍNA NENÍ PARLAMENTNÍ DEMOKRACIE a při podobných "stavbách socializmu" je klidně schopna občany bránící se vystěhování ze zaplavovaných území vystřílet.

ČÍNA JE STÁLE TOTALITNÍ KOMUNISTICKÝ STÁT se vším, co k tomu patří, včetně vlády jediné (komunistické) strany, kterou je obsazen i jejich rudými hadry a hvězdami vyzdobený sněm, kterému tady někjaký trouba říká "parlament"...

Neuvěřitelné!

Richard Vacek
2. červenec 2022, 12:18

Obdobné stavby se realizovaly i jinde na světě - dokonce i v parlamentních demokraciích. Dnes už by to nebylo možné. Někdo si myslí, že to je proto, že západ udělal krok kupředu, jiný si ale myslí, že to ukazuje na to, že současný západ má už jen málo společného s tím minulým.

A Čína? No o každém režimu nakonec rozhodují občané a jak jsou spokojeni. Což souvisí s tím, jestli se jejich životní úroveň zlepšuje. A v Číně se zlepšuje celkem dost.

hellokitty
2. červenec 2022, 13:30

cinania su stastim celi bez seba, inak by si pokazili socialny kredit a nemohli by napr. ani vycestovat mimo svoje mesto na navstevu

Ladislav Novák
2. červenec 2022, 14:05

V Číně nerozhodují občané, ale čínská totalitní komunistická strana. Občané ji chodí oslavovat a vyjadřovat podporu tak, jak bylo zvykem ve všech komunistických totalitách včetně Československa. Povinná účast na prvomájových oslavách, ta mi CHYBÍ :-) dodnes... :-P

Ladislav Novák
2. červenec 2022, 18:48

"...Čínská vláda přiznala devastující účinky vodního díla na ekologii krajiny a život lidí. Vyčlenila miliardové investice na eliminaci ekologických škod vodního díla. ..." (Wikipedia)

V roce 2020 při povodňovém stavu a záplavách byly velké obavy, aby se hráz přehrady neprotrhla a obrovské množství vody nezpůsobilo ještě mnohem větší škody, než samotné záplavy vyvolané silnými dešti...

Maly Jarda
2. červenec 2022, 09:33

Já si pamatuji jak tehdy všechny americké zelené organizace vedly proti tomuto projektu masivní celosvětovou kampaň , už si nepamatuji pod jakou záminkou .. ale cíl byl evidentní pro každého myslícího člověka : uškodit Číně jak nejvíc to jde

Ladislav Novák
2. červenec 2022, 10:01

Zase jeden, co o problematice nic neví, hlavně že prezentuje svůj "protiamerický postoj".

Pošlete čínským bolševikům tisíc děkovných podpisů!

Peter Zachara
2. červenec 2022, 10:49

prezentujes stret dvoch trolov?

Miloslav Černý
2. červenec 2022, 10:54

Nic netrvá věčně, jednou je to stejně spláchne, za X let a z těžko představitelných třeba i neznámých důvodů. Takové velké množství vody preventivně v krátké době těžko bez následků lze vypustit. Kaskáda podobné té např. vltavské by byla prozíravější.

Peter Zachara
2. červenec 2022, 14:32

to sa nejakej starej babe prisnilo?

Miloslav Černý
2. červenec 2022, 17:30

I nepředstavitelně tězko očekávatelné události lidstvo dokážou doprovázet, takže bych to dopředu nevylučoval. O to nedozírnější škody to následně dokáže způsobí.

petr
2. červenec 2022, 21:02

Prosil bych laskavě autora článku aby laskavě v rámci obdivu k ČLR nepsal nepravdy.

Největší vodní elektrárnou na světě z pohledu výroby obnovitelné energie je stále přehrada Itaipů.

Na rozdíl od té obdivované bylo přesídleno pouze asi 40 000 lidí, kteří se podíleli na výstavbě a dnes tento indiánský kmen zahání zlé duchy od přehrady (a je za to vládami Brazílie a Praguaye odměňován).

Výroba se pohybuje od 94,3-98,2 mld. kWh

Byl jsem zde na návštěvě 2 krát a celou elektrárnu jsem mohl s technickým ředitelem prolézt a mohu říci, že jde o impozantní dílo, mám z toho i vlastní video... nádhera v reálu...

Jirka
2. červenec 2022, 21:56

Nemáte pravdu. V roce 2020 byla celková výroba Tří soutěsek 112 TWh. Ale jinak musím dát za pravdu, že i Itaipů je impozantní stavba a kéž bysme měli něco podobného v Evropě.

Ladislav Novák
3. červenec 2022, 14:02

Jestli to v roce 2020 nebyl jen extrém způsobený zcela mimořádným průtokem záplavového množství vody touto vodní nádrží, kdy musely být v provozu všechny výpustě, aby se omezilo přetékání záplavové "vlny" přes hráz přehrady... (?)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se