Producenti uranu věří v oživení trhu

DomůElektrárny ve světěProducenti uranu věří v oživení trhu

Jedním z hlavních témat mezinárodní konference producentů uranu World Nuclear Fuel Cycle, která proběhla na konci dubna v kanadském Torontu, byly dlouhodobě nízké ceny uranu a jak se přizpůsobit tomuto fenoménu. Producenti nicméně předpokládají, že v brzké době dojde opět k oživení trhu uranu, a tedy ke vzrůstu cen této komodity.

Krátce po březnu roku 2011, kdy došlo k havárii v jaderné elektrárně Fukušima, bylo odstaveno velké množství jaderných elektráren po celém světě. Tím, jak klesala poptávka po jaderném palivu, započal pokles cen uranu na světových trzích.

Dle prezidenta společnoti Cameco Jamese Dobchuka však producenti uranu na nastalou situaci reagovali velmi pomalu. To bylo způsobeno několika faktory: mnoho producentů mělo uzavřeno mnoholeté kontrakty za příznivé ceny. Některé země těžily z devalvace jejich měny, která nastala v té době. Tímto došlo k izolaci mnoha firem od aktuální reálné situaci na trhu.

„Spotové ceny uranu v minulém roce klesly na polovinu. Je nutné si uvědomit, že jsme to my, kdo je zodpovědný za nadprodukci a pokles ceny,“ zdůraznil ve své řeči Jacques Peythieu, zástupce těžební divize společnosti Areva.

Omezování těžby a očekávaný růst poptávky

„Dlouhodobé kontrakty brzy vyprší. A pro zachování rentability businessu je nutné omezit produkci uranu,“ upozornil ve své řeči Peythieu. Současně popsal plánované snížení těžby uranu alespoň o 13 % v nigerijských dolech patřících společnosti Areva.

Již na začátku tohoto roku oznámil omezení těžby uranu i největší světový producent, kazašská společnost Kazatomprom.

Do budoucna se předpokládá oživení trhu. Aktuálně je totiž ve výstavbě 57 nových jaderných bloků, je také velmi pravděpodobné alespoň částečné obnovení jaderné energetiky v Japonsku. Pro mnoho zemí je jaderná energie cestou, jak snížit svojí uhlíkovou stopu.

„Posledních 6 let bylo velmi náročných; dle mého názoru neudržitelné ceny uranu, zavírání dolů, sledování toho, jak přátelé, ale i konkurence zápolí s nastalou situací. Nicméně jsme neztratili důvěru a stále věříme v lepší budoucnost,“ pronesl v úvodní řeči konference Tim Gitzel, ředitel společnosti Cameco.

zdroj úvodní fotografie: cameco.com