Strategické jednání USA a Indie: Podpora výstavby 6 bloků Westinghouse

DomůElektrárny ve světěStrategické jednání USA a Indie: Podpora výstavby 6 bloků Westinghouse

Na společném jednání zástupců USA a Indie byly podpořeny plány Indie na výstavbu 6 jaderných bloků AP 1000 americké společnosti Westinghouse. Spojené státy americké při této příležitosti potvrdily svou plnou podporu Indie v jejích snahách o členství v organizaci Skupina jaderných dodavatelů (Nuclear Supplier Group).

V tomto týdnu proběhlo v Novém Dillí již druhé kolo strategických a obchodních jednání mezi Spojenými státy americkými a Indií. V tiskové zprávě o tom informovalo americké ministerstvo zahraničí. Výsledkem bilaterálních jednání bylo mimo jiné uzavření spolupráce v oblasti jaderné energetiky.

Mimo jiné došlo k upevnění spolupráce mezi americkou společností Westinghouse a indickou Nuclear Power Corporation of India, které společně plánují výstavbu 6 nových jaderných bloků. Smlouva na jejich výstavbu měla být podepsána již začátkem letošního roku. Stále se však pracuje na dokončení detailů financování. Smlouva by měla dle aktuálně dostupných informací být podepsána v příštím roce.

Nových 6 jaderných bloků má být postaveno v oblasti Kovvada na východním pobřeží Indie. Původně zde měly být vystavěny bloky GE Hitachi ESBWR, v lednu tohoto roku však došlo ke změně projektu. Nově by tak zde mělo vzniknout 6 bloků AP 1000 americké společnosti Westinghouse.

Obě strany se dále zavázaly, že budou nadále usilovat o přijetí Indie do Skupiny jaderných dodavatelů.

Skupina jaderných dodavatelů

Skupina jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group)  je mezinárodní organizace založená v roce 1974 v reakci na indický jaderný test z května 1974. Ten ukázal, že i jaderný materiál určený pro mírové účely může být zneužit k výrobě zbraní. Členové tohoto uskupení se proto zavázali ke kontrole vývozu jaderného materiálu, aby nedocházelo k jeho zneužívání.

Původně sedmičlenná organizace se již mezi lety 1976 a 1977 rozrostla o dalších 8 členů, včetně tehdejšího Československa. Momentálně členská základna čítá již 48 států. Indie oficiálně o členství požádala v květnu letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: Peretzp