Domů
Elektrárny ve světě
Trhu s větrnou energií dominují 4 giganti
Německo spoléhá na větrné turbíny hlavně na severu země. Jedna z moderních turbín firmy Siemens, které přesahují výšku 100 m (zdroj Siemens).
Zdroj: Siemens

Trhu s větrnou energií dominují 4 giganti

Trhu s turbínami pro větrné elektrárny podle zprávy Bloomberg New Energy Finance dominují čtyři velké společnosti. V roce 2017 tito čtyři velcí giganti tvořili 54 % všech prodejů. Jedná se o společnosti Siemens Gamesa, Vestas, Goldwind a General Electric.

Díky instalacím větrných elektráren na moři španělská společnost Siemens Gamesa předehnala dánskou firmu Vestas Wind Systems A/S, a stala se tak největším výrobcem turbín pro větrné elektrárny. V případě společnosti Vestas ale nejsou zahrnuty elektrárny postavené ve spolupráci s Mitsubishi Heavy Industries Ltd. V oblasti instalace větrných elektráren na pevnině si ale Vestas prvenství udržuje. Vloni přidal 7,71 GW instalovaného výkonu.

Největší výrobci větrných elektráren na pevnině i na moři v roce 2017. Zdroj: Bloomberg

Vývoj trhu větrných elektráren

Čínská firma Xinjiang Goldwind Science & Technology Co. a General Electric Co. z amerického Bostonu dotvářejí celou čtyřku gigantů. Celkem tyto čtyři společnosti v loňském roce přidaly 27,72 GW instalovaného výkonu větrných elektráren z celkových 56 GW. V roce 2016 byl přírůstek instalovaného výkonu o něco nižší, 54 GW. V roce 2015 byl naopak zaznamenán prozatímní rekord 63 GW. Bloomberg New Energy Finance očekává, že přírůstky instalovaného výkonu porostou a v roce 2018 dosáhnou 59 GW, v roce 2019 rekordních 67 GW.

Očekává se, že trh s energií z větrných elektráren na moři poroste do roku 2030 o 16 % ročně. Důvodem je zejména to, že se tato oblast energetiky začne rozvíjet kromě Německa, Velké Británie, Nizozemska a Číny také v USA a na Tchaj-wanu. Čtyři americké pobřežní státy plánují přidat zhruba 8 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách na moři do roku 2030. Rozvoj větrných elektráren v USA by mohl přimět výrobce elektráren, aby své továrny přesunuly také do USA. Prozatím je většina turbín a lopatek vyráběna v Evropě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
6. březen 2018, 12:28

Tak samozřejmě, že až dotace v EU skončí (stačilo by i jen srovnání dotační hladiny v dalších velkých státech světa), tak výroba obřích na dopravu náročných větrníků začne okamžitě z předražené Evropy zdrhat.

Naproti tomu snadno přepravované solární panely vyráběné v technologicky náročných továrnách levnější Číny, tam dlouhodobě zůstanou a budou dále prosperovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se