Světově největší producent větrných elektráren - Vestas? Ne, Goldwind
V roce 2015 sesadil čínský Goldwind z trůnu největšího výrobce větrných turbín, dánský Vestas. Společnost Goldwind těžila především z rozmachu větrných instalací v domácí Číně. Oproti svým pronásledovatelům ovšem značně strádá v mezinárodním měřítku.
Čína v roce 2015 přidala téměř polovinu z 63 GW nově instalovaného výkonu větrných elektráren po celém světě. Tento rozmach pomohl největšímu čínskému výrobci větrných elektráren, společnosti Goldwind, vyhoupnout se zároveň na pozici světového lídra v tomto sektoru.
Jakousi přehlídkou technologií této společnosti je větrná farma v Dabachnegu (na úvodním obrázku), lokalitě s jedněmi z nejpříznivějších větrných podmínek na světě. Vítr zde proudí úzkým koridorem mezi pánví Junggar a pouští Taklamakan s takovou silou, že převrací nákladní automobily a doprava musí být v této lokalitě často zastavována. V současné době je v této lokalitě instalováno více než 300 větrných turbín. Jedná se o inženýrský ráj, posetý turbínami téměř každé generace jak čínské, tak zahraniční výroby.
Čínští výrobci větrných turbín na vzestupu
Goldwind není jediným čínským výrobcem větrných turbín na vzestupu. Podle FTI Consulting je 5 z 10 největších výrobců čínských. Čínské společnosti těží především z ochrany domácího trhu, který lokální pravidla efektivně chrání před výrobci ze zahraničí.
Nasycení domácího trhu v současné době znamená, že pokud si čínské společnosti budou chtít ve světovém měřítku zachovat svou pozici, budou muset expandovat do zahraničí. Tlak ze strany čínských společností na mezinárodní trh je jedním z důvodů plánovaného spojení Siemensu a Gamesy.
Provincie Sin-ťiang (Xinjiang), která je domácím trhem Goldwind, zdvojnásobila v roce 2015 svůj instalovaný výkon ve větrných elektrárnách na 26 % celkového instalovaného výkonu. Poddimenzovaná přenosová soustava regionu ovšem znamenala, že téměř polovina energie z větrných turbín zůstala nevyužita.
„Xinjiang je do značné míry na maximu z hlediska instalovaného výkonu větru,“ říká Sebastian Meyer, ředitel pro průzkum poradenské energie z obnovitelných zdrojů Azure International.
Pro zachování své pozice světového lídra bude muset Goldwind zvýšit svůj vliv i v ostatních čínských provinciích, kde bude muset soupeřit s lokálními rivaly v podobě Guodian, Ming Yang and CSIC. Také v ostatních provinciích roste míra nevyužitého výkonu se snahou dosáhnout vytyčených cílů v podílu obnovitelných zdrojů energie.
V mezinárodním měřítku Goldwind ztrácí
Být silný v Číně neznamená to samé v mezinárodním měřítku, upozorňuje zakladatel a předseda Goldwind Wu Gand. Goldwind se s touto situací snaží bojovat a najímá obchodní společnosti a montážní firmy v zahraničí a také financuje již provozované větrné farmy.
„Jsme číslo jedna na světě, pokud jde o podíl na trhu, ale jsme si dobře vědomi toho, že stále zaostáváme za nadnárodními společnostmi, jako jsou Siemens, GE a Vestas. Například Vestas. Jejich produkty se prodávají ve více než 30 zemích. Naše jsou prodávány pouze v 17 zemích. To je velký odstup,“ tvrdí zakladatel a předseda Goldwind Wu Gand.
Úvodní fotografie: Mike Locke, Flickr
Mohlo by vás zajímat:
A bude hůř... Jakmile v Číně skončí nynější expanze (a dříve nebo později to nastat musí, protože ani v Číně nejde do nekonečna stavět 30 GW větrných elektráren ročně), tak se začne Goldwind rychle ohlížet po zahraničních trzích a pak se ukáže, že Evropští výrobci vůbec na souši nejsou schopní mu konkurovat. Ještě nějakou dobu bude mít Evropa know-how pro mořské parky, ale i to Čína časem převezme.
No bodejt když číský dělník děla za misku rýže deně.
To v případě kvalifikovaných dělníků dávno není pravda, ale samozřejmě ve srovnání s Němcem nebo Dánem stále pracuje za zlomek nákladů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se