Domů
Elektrárny ve světě
Ve Fukušimě zaznamenali po nedávném zemětřesení zvýšený únik vody z havarovaných reaktorů
Earthquake and Tsunami damage, Japan-March 16, 2011: This is a satellite image of Japan showing damage after an Earthquake and Tsunami at the Dai Ichi Power Plant, Japan. (credit: DigitalGlobe) www.digitalglobe.com

Ve Fukušimě zaznamenali po nedávném zemětřesení zvýšený únik vody z havarovaných reaktorů

Šest dní po letošním japonském zemětřesení byl zaznamenán zvýšený únik chladicí vody ve dvou blocích jaderné elektrárny Fukušima. Zřejmě se jedná o další poškození kontejnmentů elektrárny, která havarovala bezmála před 10 lety.

Zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno 13. února jednu hodinu před půlnocí přibližně 90 km od jaderné elektrárny Fukušima. Hypocentrum zemětřesení bylo 60 km pod zemským povrchem. Krátce po zemětřesení společnost TEPCO oznámila, že elektrárna nebyla tímto zemětřesením nijak poničena.

Od března 2011, kdy japonská jaderná elektrárna havarovala, pumpuje TEPCO vodu do kontejnmentu reaktorů prvního a třetího bloku. Hlavním účelem čerpání vody je udržení vody pro chlazení těchto bloků. Hlavní příčinou havárie elektrárny bylo silné zemětřesení, které vyvolalo následnou vlnu tsunami. Ta zaplavila jak výrobní bloky, tak také záložní diesel generátory, což znemožnilo efektivně chladit bloky.  Po nehodě byly provedeny činnosti pro zmírnění následků a zabránění šíření radioaktivních látek z reaktorů, například pomocí ledové stěny.

Jaderná elektrárna Fukushima Daiichi
Jaderná elektrárna Fukushima Daiichi Zdroj: TEPCO

V minulém týdnu společnost informovala, že hladina vody v prvním i třetím reaktoru klesá. Na prvním bloku poklesla hladina vody o 70 cm, zatímco na třetím bloku pouze o 30 cm. Zvýšený únik vody z kontejnmentů znamená také zvýšené množství vody, která je do budov čerpáno a s tím spojené větší množství radioaktivního odpadu. Celková kapacita, kterou je TEPCO schopno skladovat, je přibližně 1,37 milionů tun vody. Tato kapacita bude pravděpodobně vyčerpána v létě příštího roku.

Společnost prozatím nezaznamenala snížení hladiny vody na druhém výrobním bloku, jelikož byly detekční systémy odstraněny kvůli přípravě na vyjmutí roztaveného paliva.

Příčinou úniku vody může být dodatečné porušení částí kontejnmentu reaktorů vlivem zemětřesení. Budeme nadále sledovat veškeré parametry,“ informovala společnost TEPCO.

Nebyly pozorovány žádné významné změny tlaku ani teploty na dně nádob reaktorů. Nebyla zjištěna ani vyšší míra radioaktivity systému, zvýšená aktivita aerosolů v ovzduší, či zvýšená povrchová aktivita na stěnách budov. Zemětřesení nebude mít žádný dopad na další aktivity spojené s řešením následků nehody. Předpokládá se, že uniklá voda zůstává uvnitř reaktorových budov.

Prozatím nebyly potvrzeny žádné významnější výkyvy hladiny vody v budovách reaktorů, nicméně bude třeba provést důkladnější hodnocení. Sledování parametrů bude zajištěno i nadále,“ dodala společnost TEPCO.

Zdroj úvodní fotografie: DigitalGlobe

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
kolemjdoucí
25. únor 2021, 11:33

Epicentrum si, prosím, opravte na hypocentrum. Chyba podobné úrovně jako instalovaný výkon novináři často udávaný v MWh...

oEnergetice
25. únor 2021, 11:58

Díky za upozornění, opraveno.

Hezký den!

Vladimír Wagner
25. únor 2021, 12:35

Pro ty, kteří mají zájem o konkrétní podrobnější informaci o poklesech hladiny vody v kontejnmentech 1. a 3. bloku, jsou zde: https://www.tepco.co.jp/en/hd/decommission/information/newsrelease/reference/pdf/2021/rf_20210219_03(_en).pdf .

energetik
25. únor 2021, 13:18

Vždyť je to z webu TEPCa provozovatele který to způsobil, vy těm lhářům ještě věříte?

hellokitty
25. únor 2021, 13:24

v tom pdf su iba udaje a grafy asi z nejakych cidiel, kde je vidiet ten pokles, myslim, ze je tam malo priestoru na lzi

je ale fascinujuce, ze za 10 rokov to tam stale strasi, to taky solarny panel by sa za 10 rokov stihol uz aj 10x zrecyklovat

Jan Veselý
25. únor 2021, 14:32

Však "sa pozrite" na likvidaci A1 v Jaslovských Bohunicích. Ten už se likviduje od roku 1977.

Vladimír Wagner
25. únor 2021, 15:17

Podrobný přehled toho, jak to je s likvidacemi vysloužilých či havarovaných jaderných elektráren, je zde: https://www.osel.cz/11052-kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny.html .

hellokitty
26. únor 2021, 20:40

v clanku o likvidaciach sa spomina, ze "radioaktivny material sa odveze" ... no ale kam? do podzemneho uloziska? ake mame kapacity na skladovanie tohoto materialu? predpokladam, ze to nikto nebude mat uskladnene len tak niekde na skladke, ze sa to musi strazit... po akej dobe je bezpecne odpad z uloziska vyviezt a nahradit novym?

energetik
25. únor 2021, 13:03

Oni to ještě po 10 letech nedokázali uklidit? Vždyť je to taková supr čistá, bezpečná a bezemisní technologie. Měl jsem za to, že už je tam plodící pole s úrodnou půdou.

Tu "přečistěnou" vodu už jednou vypouštěli do moře a v létě příštího roku má být zase kapacita vyčerpána?

Chemik
25. únor 2021, 14:10

Když se opomenou menší závady, které jsou součástí každého složitého technologického komplexu, kterými VJE bezesporu jsou, tak jaký bude mít asi dopad další podobná potencionální velká havárie (nikdo si to nepřál a ani do budoucna nebude, krom těch možných pomatenců) na provozování a výstavbu dalších obdobných velkých zdrojů. Ne nadarmo je známé ověřené tři krát a dost.

Antonín Mikeš
25. únor 2021, 14:19

"Tu "přečistěnou" vodu už jednou vypouštěli do moře"

To jsem nezaznamenal, loni se dost mluvilo o tom že by to Japonská vláda a úřad měl schválit, máte informace o tom že opravdu něco vypustili, nebo lžete vy?

energetik
25. únor 2021, 14:29

Už v roce 2011 psali:

"Do pátku vypumpují do moře 11,5 tuny kontaminované vody z třetího, čtvrtého, pátého a šestého bloku elektrárny. Potřebují totiž uvolnit místo pro výrazně nebezpečnější vodu z budovy reaktoru číslo dvě.

Odčerpáním z ostatních bloků by se měla snížit hladina vody v turbínové budově druhého reaktoru. Ta stoupla natolik, že prasklinou v betonové šachtě uniká přímo do oceánu.

Voda z "dvojky" přitom překračuje bezpečné limity 500krát.

Vládní "pardon"

Japonská vláda se za vypouštění radioaktivní vody do životního prostředí omluvila a příslíbila, že se nic podobného už nebude opakovat. Zároveň ale dodala, že není jiná možnost. "

Mimochodem co dělaní s tím filtračním koláčem? Toho už budou také tuny když tu vodu tak "dobře" čistí.

Vladimír Wagner
25. únor 2021, 14:54

To mě tedy nenapadlo, že se Energetik bude odvolávat na vypuštění 11,5 tuny vody z přelomu března a dubna, kdy ještě neuběhl ani měsíc od zemětřesení a havárie. Trochu jsem si tu dobu připomenul z článku, který jsem napsal přesně v té době. Je tam zmiňována i ta nutnost odpuštění menšího objemu méně radioaktivní vody, aby se získalo místo pro tu více radioaktivní: https://www.osel.cz/5640-jak-se-vyviji-radiacni-situace-ve-fukusime-a-okoli.html .

Vladimír Wagner
25. únor 2021, 14:33

Voda s tritiem se nevypouštěla a Energetik pouze jako vždy trollí. Podrobněji je současná situace ve Fukšimě i okolo té tritiové vody popsána v článku z konce loňského léta zde: https://www.osel.cz/11341-fukusima-i-v-dobe-koronaviru.html .

Jan Veselý
25. únor 2021, 15:53

Děkuji, vás souhlas mě těší. Cituji: "Vyřazování elektrárny je vlivem havárie a kontaminace náročnější. Jeho projekt se připravil v osmdesátých a devadesátých letech a realizuje jej společnost JAVYS (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a. s.). Obsahuje pět etap a měl by trvat do roku 2035."

energetik
25. únor 2021, 19:04

Tak to mají naplánováno tak akorát na přesun do Dukovan a na dalších 60 let budou mít vystaráno.

Eda
26. únor 2021, 06:53

V odkazovanem článku je jen potvrzení toho co píše energetik. Jediným řešením tě vody je její vypouštění do moře a nebo odpareni. Takže opět trollite vy pane Wagnere.

Vladimír Wagner
26. únor 2021, 09:37

Pane Edo, v článku je opravdu napsáno, že realistické jsou u tritiové vody dvě možnosti, vypuštění do moře nebo vypaření. Je tam také, že už je rozhodnuto, že se realizovat bude vypouštění do moře. A je také vysvětleno, že se tritium v přírodě produkuje kosmickým zářením, a proč to vypouštění vody s tritiem neznamená enviromentální problém. A také je tam, že dosud se tato voda, která se skladuje v nádržích, nebyla vypouštěna, což je nesmysl, na který jsem u Energetika reagoval. Víte ve svých příspěvcích tady jsem odkázal na konkrétní informace o daném problému. Kdo má zájem o informace skutečnosti, tak může získat znalosti a přemýšlet a tvořit si názory sám. Kdo chce pouze trollovat, jako třeba Vy a Energetik, tak se vybíjí v tomto směru. Já se opravdu do Vašich trollích rejů nemíním zapojovat.

Eda
26. únor 2021, 10:48

Takže spor je pouze zda už se začalo vypouštět a nebo se teprve začne. Že je to jediná cesta o tom spor není.

Otázka je, zda likvidaci v podobě ředění a vypouštění lze opravdu nazvat likvidací. Takto se lze zbavit v podstatě každého znečištění.

Emil
26. únor 2021, 21:27

Když to trochu přeženu, tak je to podobné jako s oxidem uhličitým. Ten je také v nízkých koncentracích běžnou součástí životního prostředí, ve vysoké koncentraci je zdraví je však zdraví škodlivý až smrtelný. Jistě nebudete protestovat proti tomu když si doma vyvětrám, čímž zrovna tak zředím to "znečištění". Podobné je to i s vodou s obsahem tritia vypuštěnou do oceánu. Když nejsou překročeny hygienické limity, které jsou navíc stanoveny extrémně konzervativně, tak to nepředstavuje žádný zásadní problém.

Eda
25. únor 2021, 14:44

Zvláštní, skoro všichni propagátori jádra jsou v jiné diskusi o větrných elektrárnách.

Je někde přehled kolik tahle havárie už stálá?

Milan Vaněček
27. únor 2021, 10:36

Edo, na internetu jsou oficielní informace Japonska i odhady, viz třeba

nedávný:

cleantechnica.com/2019/04/16/fukushimas-final-costs-will-approach-one-trillion-dollars-just-for-nuclear-disaster/

To je těžko představitelná suma, na koruny je to 20 tisíc miliard CZK,

Japonci jsou třetí největší světová ekonomika, ti to přežijí,

Francii by to skoro položilo, kdyby se u nich něco podobného stalo, ČR by zanikla, je to několikanásobek jejího HDP.

Teď musíme doufat, že Francie nepoleví ve svých kontrolách, údržbě a úpravách JE, v odstavování svých nejstarších JE i přes občasný nedostatek elektřiny v zimě.

EU by to těžce zasáhlo a pak už by v EU zbyla jen jediná ekonomická velmoc=Německo. EU by byla pod stoprocentním vlivem Německa.

Emil
26. únor 2021, 11:26

Tady ještě pěkné video ukazující aktuální stav prací ze začátku letošního roku:

https://www4.tepco.co.jp/en/news/library/archive-e.html?video_uuid=ntv9i42c&catid=69631

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se