Domů
Ropa
Americká vláda umožnila Shellu těžbu ropy u pobřeží Aljašky

Americká vláda umožnila Shellu těžbu ropy u pobřeží Aljašky

Americká vláda udělila ropné společnosti Royal Dutch Shell povolení k podmořským vrtům za účelem těžby ropy a plynu ve vodách Severního ledového oceánu u pobřeží Aljašky. Společnost tak bude moci vrtat hluboko pod hladinou po více než 20 letech, informuje agentura AP.

Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí udělili Shellu povolení k provedení vrtů poté, co společnost na místo dopravila požadované zařízení, které má zabránit možné havárii. „Aktivity u pobřeží Aljašky jsou prováděny při dodržování nejvyšší bezpečnosti, ochrany životního prostředí a užití opatření pro řešení krizových situací,“ uvedl Brian Salerno, ředitel úřadu. „Nadále budeme monitorovat jejich činnosti, abychom zajistili maximální bezpečnost a ochranu životního prostředí,“ dodal.

Zhruba devítimetrový ventil má být v případě náhlého úniku ropy z vrtu spuštěn na dno a zabránit dalšímu úniku ropy do oceánu. Americká vláda po společnost požaduje, aby byla schopna případný únik zastavit do 24 hodin.

Shell již dříve obdržel povolení vrtat, to se však vztahovalo pouze na část Čukotského moře. Díky novému bezpečnostnímu zařízení tak může vrtat i do hloubky zhruba 2 400 metrů metrů pod mořským dnem.

Aljašské vody ukrývají miliardy barelů černého zlata

Americká geologická služba (USGS) odhaduje, že se v arktických vodách náležících Spojeným státům může nacházet až 26 miliard barelů vytěžitelné ropy. Za právo těžby v Čukotském moři zaplatila společnost Shell v roce 2008 americké vládě 2,1 miliardy dolarů, přičemž průzkumné práce v této oblasti a Beaufortově moři, ležícím severně od pobřeží Aljašky, ji přišly již na 7 miliard dolarů.

S tímto rozhodnutím samozřejmě nesouhlasí řada aktivistických skupin, které bojují proti těžbě ropy v arktických vodách. Ochránci tvrdí, že těžební společnosti nejsou připraveny vypořádat se s únikem ropy v moři pokrytém ledem.

Zdroj úvodní fotografie: Shell

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň
23. květen 2022, 08:00
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se