Americká vláda umožnila Shellu těžbu ropy u pobřeží Aljašky

DomůRopaAmerická vláda umožnila Shellu těžbu ropy u pobřeží Aljašky

Americká vláda udělila ropné společnosti Royal Dutch Shell povolení k podmořským vrtům za účelem těžby ropy a plynu ve vodách Severního ledového oceánu u pobřeží Aljašky. Společnost tak bude moci vrtat hluboko pod hladinou po více než 20 letech, informuje agentura AP.

Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí udělili Shellu povolení k provedení vrtů poté, co společnost na místo dopravila požadované zařízení, které má zabránit možné havárii. „Aktivity u pobřeží Aljašky jsou prováděny při dodržování nejvyšší bezpečnosti, ochrany životního prostředí a užití opatření pro řešení krizových situací,“ uvedl Brian Salerno, ředitel úřadu. „Nadále budeme monitorovat jejich činnosti, abychom zajistili maximální bezpečnost a ochranu životního prostředí,“ dodal.

Zhruba devítimetrový ventil má být v případě náhlého úniku ropy z vrtu spuštěn na dno a zabránit dalšímu úniku ropy do oceánu. Americká vláda po společnost požaduje, aby byla schopna případný únik zastavit do 24 hodin.

Shell již dříve obdržel povolení vrtat, to se však vztahovalo pouze na část Čukotského moře. Díky novému bezpečnostnímu zařízení tak může vrtat i do hloubky zhruba 2 400 metrů metrů pod mořským dnem.

Aljašské vody ukrývají miliardy barelů černého zlata

Americká geologická služba (USGS) odhaduje, že se v arktických vodách náležících Spojeným státům může nacházet až 26 miliard barelů vytěžitelné ropy. Za právo těžby v Čukotském moři zaplatila společnost Shell v roce 2008 americké vládě 2,1 miliardy dolarů, přičemž průzkumné práce v této oblasti a Beaufortově moři, ležícím severně od pobřeží Aljašky, ji přišly již na 7 miliard dolarů.

S tímto rozhodnutím samozřejmě nesouhlasí řada aktivistických skupin, které bojují proti těžbě ropy v arktických vodách. Ochránci tvrdí, že těžební společnosti nejsou připraveny vypořádat se s únikem ropy v moři pokrytém ledem.

Zdroj úvodní fotografie: Shell