Domů
Elektřina
Bankovní účet pro obnovitelné zdroje?

Bankovní účet pro obnovitelné zdroje?

Projekt Strombank by mohl být novým směrem pro spojení klasické energetiky a obnovitelných zdrojů. Tento německý pilotní projekt se inspiroval bankami, které dnes mají roli pro hlídání oběhu peněz – vybírají peníze od vkladatelů a uloží je nebo peníze půjčují investorům. Na podobném principu funguje také popisovaný koncept.

Do projektu se zapojila společnost MVV Energie AG Mannheim v Německu a se svými partnery, výrobcem baterií ads-tec (Nürtingen, SRN), distribuční společností Netrion (Mannheim, Německo) a Institute of Photovoltaics (IPV) a Zirius institute, kde obě tyto instituce patří pod univerzitu ve Stuttgartu. Aktivita je sponzorována spolkovou zemí Baden-Württemberg v souvislosti s dotačním programem BWPlus-Programu.

Myšlenka místního úložiště

Měnící se energetika, ve které neustále roste podíl decentralizovaných výrobních zdrojů, čím dál více přináší potřebu začít skladovat a spotřebovávat energii v místě výroby těchto zdrojů, kterými jsou často intermitentní obnovitelné zdroje energie – větrné a solární elektráry. To má pomoci rozvodným sítím ke stabilizaci a v neposlední řadě také ke zmenšení ztrát při přenosu energie.

Uložení Vaší energie!

Jinak řečeno uskladnění místní vyrobené energie v trezoru jménem StormBank. Tento trezor se skládá z úložišť z Li-ion baterií, které jsou spojeny jak s distribuční sítí, tak s decentralizovaným výrobním zdrojem zákazníka. Jednoduše řečeno, decentralizované výrobní zdroje energie jsou vlastně spojeny se Strombank a vytváří jaký si pomyslný energetický mrak (Energy Cloud). Všechny administrativní procesy StromBanku se zpracovávají v rámci tohoto mraku. To znamená, že veškerá vyrobená elektřina ze zákazníkova zdroje a všechna energie, která je spotřebována v rámci dané domácnosti je měřena a přenášena prostřednictvím inteligentních měřicích přístrojů připojených v tomto mraku po celou dobu. Rozdíly mezi výrobou a spotřebou pro každou domácnost se pak převedou na pohyby na účtu pro jednotlivé zúčastněné zákazníky.

Všechny pohyby na účtu se vizualizují pomocí aplikace, která slouží jako nástroj pro řízení a sledování účtu ve Strombank. Funguje to podobně jako běžné domácí bankovní aplikace. Účastník má přehled o tom, kolik energie vyrobil, spotřeboval a jaký je jeho aktuální zůstatek energie na účtě.

Energetický mrak nepřetržitě sčítá všechny pohyby na účtech a určuje stav systému baterie. Systém reaguje na změny ve výrobě nebo spotřebě během několika vteřin. Tento nepřetržitý provozní proces zajišťuje místní rovnováhu spotřeby a výroby a vede ke zvýšení lokální spotřeby z místních zdrojů energie a dále ke stabilizaci místní rozvodné sítě.

Ukázka řešení StormBank
Ukázka řešení StromBank

V prosinci 2014 se návrh stal realitou

Tato koncepce byla zrealizována v okrese Rhei-Nau Süd v Mannheimu v Německu. Od prosince 2014 byl StormBank připojen k uzlu v rámci distribuční sítě v Rheinau Süd. Systém má kapacitu 100 kWh a nabíjecí a vybíjecí výkon 100 kW. Je zde připojeno 14 soukromých domů a čtyři komerční objekty s celkovým počtem 16 fotovoltaik a 3 kombinované výrobny elektřiny a tepla. Energetický mrak, který spojuje všechny objekty se Strombank, provozuje partner projektu ads-tec.

Pomocí PC, tabletů a telefonů, na kterém je nainstalována aplikace Strombank, systém informuje účastníky neustále o jejich výrobě elektrické energie, spotřeby a salda jejich účtu.

První výsledky

První výsledky provozovaného systému ukázaly, že během zimních měsíců je kombinovaná výroba tepla a elektrické energie z kogenerační jednotky dominující aktivita v systému. Během dne je velká část energie vyrobená z kogeneračních jednotek ihned spotřebována. Proto se během tohoto období uložená energie na účtu Strombank pohybuje téměř kolem nulové hodnoty. Během noci je většina elektrického výkonu produkováného kogeneračními jednotkami uložena a následně zcela využita další den.

Ukázka aplikace StromBank
Ukázka aplikace StromBank

V zimních slunečných dnech jsou účinky fotovoltaických elektráren znatelně viditelné. Mnoho z účastníků není během dne doma, a proto je v systému spotřebovávána pouze elektřina na úrovni základního zatížení. Většina vyrobené elektřiny je tedy ukládána na účet Stormbanku.

V závislosti na velikosti fotovoltaického systému a velikosti účtu je tato akumulovaná energie obvykle dostatečná na pokrytí ranních a večerní špiček v daných domácnostech. To znamená, že se míra vlastní spotřeby zúčastněných domácností a podniků díky Stormbank významně zvyšuje.

Ve srovnání se samostatnými domácími bateriemi vykazuje Strombank výrazně nižší požadovaný vybíjecí výkon. Tohoto výsledku bylo dosaženo analýzou příkonu připojených domácností a komerčních objektů. Měnič pro Strombank tedy nemusí mít tak velký výkon jako v případě sečtení měničů pro jednotlivé baterie, jež by byly nutné v případě oddělených systémů zásobování elektřinou jednotlivých spotřebitelů.

Kromě technické části byl provedený výzkum cílen také na sociální aspekty projektu Strombank. První průzkum mezi účastníky ukázal, že většina respondentů má za cíl být méně závislá na dodávkách energií z veřejné sítě. Část respondentů dále uvedlo, že v první řadě chtějí zvýšit míru vlastní spotřeby energie. Několik z nich také vnímá Strombank jako komunitní projekt, který nabízí možnost sdílet přebytky elektřiny v sousedství.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se