Německo navyšuje cenové stropy v inovativních aukcích pro OZE, poslední kolo skončilo fiaskem
Německý síťový regulátor oznámil zvýšení maximálních soutěžních cen pro další kategorii aukcí pro výstavbu obnovitelných zdrojů. Poté, co regulátor již dříve navýšil o 25 % cenové stropy pro aukce pro fotovoltaiky a větrné elektrárny, přichází na řadu i inovativní aukce, ve kterých o podporu soutěží zdroje kombinované s akumulací. V případě inovativních aukcí došlo na konci roku ke změně podmínek, což vyústilo v propad přihlášených projektů, kdy do poslední aukce byla podána pouhá jediná nabídka.
Německo dlouhodobě trápí nedostatek projektů v aukcích pro obnovitelné zdroje, které v posledním roce dále prohloubil růst cen komponent potřebných pro jejích výstavbu, což se negativně podepisuje na cenách, za které jsou schopny vyrábět elektřinu. Německý síťový regulátor tak po úpravě legislativy již ke konci minulého roku navýšil cenové stropy pro aukce pro onshore větrné elektrárny a střešní fotovoltaiky o 25 %. V lednu poté došlo ke stejnému navýšení cenových stropů i v případě aukcí pro pozemní fotovoltaické elektrárny.
Letos v Německu již proběhla první kola aukcí pro tyto zdroje. V případě aukcí pro větrné elektrárny či aukcí pro střešní fotovoltaiky nicméně ani navýšení maximálních cen o 25 % nepomohlo. Zatímco vysoutěžené ceny prudce vzrostly spolu s cenovým stropem, první letošní aukci pro větrné elektrárny se nepodařilo zaplnit ani z poloviny, v případě aukcí pro solární elektrárny budované na střechách či protihlukových bariérách se vzhledem k nízkému objemu aukce vysoutěžilo zhruba 90 % jejího objemu.
V německých aukcích se přitom nesoutěží o fixní výkupní cenu, ale o garantovanou minimální výkupní cenu, která je výrobcům v případě prodeje na trhu za nižší cenu kompenzována variabilním bonusem. Naopak v případě prodeje vyrobené elektřiny na trhu za vyšší cenu, než jakou si zajistili v aukci, výrobcům zisk zůstává. Developeři zdrojů tak mohou být motivováni k účasti v aukci i za situace, kdy tržní ceny převyšují cenové stropy v jednotlivých aukcích.
Po loňském fiasku se zvyšují ceny i pro inovativní aukce
Na začátku tohoto týdne německý síťový regulátor Bundesnetzagentur oznámil zvýšení maximálních nabídkových cen o 25 % také pro inovativní aukce. Nyní tak developeři budou moct do aukce podávat nabídky s cenou až 91,8 EUR/MWh. Výrazným zvýšením cenových stropů chce Německo řešit akutní nedostatek projektů.
Zatím poslední inovativní aukce z loňského prosince totiž dopadla nevalně, kdy byla do aukce podána pouze jediná nabídka, a německý regulátor tak ani nemohl s ohledem na ochranu obchodního tajemství zveřejnit vysoutěženou cenu. Za prudkým propadem zájmu stála zřejmě především změna podmínek aukce, kdy se v předchozích kolech soutěžilo o fixní bonus, zatímco v poslední aukci byl aplikován podobný model jako v ostatních aukcích, tedy soutěžení minimální garantované ceny, kdy výše případné prémie závisí na prodejní ceně realizované na trhu.
„Navýšením maximálních cen pro inovativní aukce zlepšujeme podmínky v tomto segmentu tak, aby účastníci aukce mohli získat adekvátní podporu. Chceme využívat inovativní aukce za účelem lepšího využití síťové infrastruktury a také k zajištění stabilnější dodávky elektřiny v případě, kdy jsou obnovitelné zdroje kombinované s akumulací,“ uvedl Klaus Müller, prezident německého síťového regulátora.
Mohlo by vás zajímat:
Takto končí pohádky o levných obnovitelných zdrojích....
Pohádka o levné JE skončila už dávno,.
Babičko, a teď ještě tu o elektromobilitě nebo o samovýrobcích, žadonily děti.
a na zaver pridat tu o vodiku
Ne ta skončí 15. dubna kdy Němci zavřou zbytek svých jaderných elektráren , které dávali energii za méně než 1kč /kWh.
Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NSR chybu.
Kde je ten chytrolín, co tu pravidelně básní o tom, jak nás rychle zaplaví ty GW obnovitelného výkonu? A kolik se toho neurekom letos zprovozní....
Zaplaví nás leda prd, za posledních pár týdnů jsem posbíral dalších pár indicií o tom, že reálný zájem investorů do OZE silně uvadá. Projekty váznou, i ty na střechách (neukončují se sice, ale prostě prokrastinují, čeká se na zázrak). Všichni v zásadě takticky vyčkávají, nechtějí do toho tlačit momentálně peníze. No já bych do toho taky prachy netlačil, když vidím, že na OTE se hodiny se slunečním svitem prodávaj už pod 2 Kč/kWh, a to je zatím březen, prd to vyrábí a ještě se topí. Samozřejmě se bavíme o silovce.
Do budoucna se výkon vyřeší pomocí stavebních předpisů. Prostě pokud nebudou soláry a energetická soběstačnost, tak nebude stavební povolení, popřípadě povolení na rekonstrukci střechy.
91,8 EUR/MWh je super cena, stále ještě pod JE a navíc je to skutečně čistá a bezemisní energie.
Dva nové reaktory staví francouzská firma EDF, jež má garantovánu výkupní cenu 92,5 libry za megawatthodinu (105,04 EUR/MWh) na 35 let.
To musíte uvádět kde ta cena je. Jde s tím dělat obrovská kouzla. Například na patě JE je to čistá cena do sítě a nevyžaduje další náklady. Ale na patě vrtule nebo FVE to neobsahuje žádné vícenáklady na posílení sítí, na akumulaci a baterie , na kompenzace parazitních jevů v síti atd.
No jistě, v ČEPSu ale o zálohovaní Temelína píšou úplně jinak, de facto tam nedělají nic jiného než shánějí dodavatele který by byl ochotný zálohovat Temelín.
Viz. dokument:
Odůvodnění žádosti o výjimku podle čl. 6 odst. 9
nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU)
2019/943 ze dne 5. června 2019 o vnitřním trhu
s elektřinou (dále jen „Nařízení)
Verze s vyznačeným obchodním tajemstvím
s textem:
"V současné době nakupuje ČEPS regulační zálohu v celkovém souhrnném objemu cca 1645 MW (jedná se o součet kladné i záporné regulační zálohy). Hodnota 1645 MW je dána zejména povinností ČEPS pokrýt největší potenciální incident, ke kterému může v elektrizační soustavě ČR dojít. Tímto incidentem je výpadek bloku jaderné elektrárny Temelín s výkonem cca 1080 MW. Pokud by k takovému výpadku došlo, je nezbytné jej okamžitě nahradit kladnou regulační zálohou."
Ovšem vy se živíte FVE. Vás zajímá výkupní cena na patě.
takze nic ine, len pokrytectvo
na zaciatku energiewende nemecky minister tvrdil, ze prechod na OZE, nebude stat viacej ako kopcek zmrzliny na hlavu.
A vy víte jak velký kopeček zmrzliny myslel? Určitě by nelhal.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se