Domů
Obnovitelné zdroje
Novela LEX OZE III: Flexibilita spotřebitelů a nové příležitosti pro fotovoltaiku a baterie
Společnost Bluenet NTS nabízí fotovoltaické elektrárny pro bytové domy. Foto: poskytnuto společností Bluenet NTS
Zdroj: Bluenet NTS

Novela LEX OZE III: Flexibilita spotřebitelů a nové příležitosti pro fotovoltaiku a baterie

Novela energetického zákona LEX OZE III umožní zapojení koncových spotřebitelů do poskytování služeb výkonové rovnováhy přes agregátory flexibility, což může například zlepšit návratnost investic do solárních elektráren s baterií. Pilotní projekt EDF v Londýně ukázal, že příjmy z těchto služeb mohou převýšit úspory z vlastní spotřeby. Flexibilita distribuovaných zdrojů navíc může pomoci omezit potřebu fyzického posilování distribučních sítí.

Novela energetického zákona LEX OZE III, která má být schválena do konce roku 2024, by měla umožnit koncovým spotřebitelům elektřiny poskytovat služby výkonové rovnováhy (SVR), skrze agregátory flexibility. Flexibilitu by měli poskytovat jak malí odběratelé, například domácnosti provozující fotovoltaické elektrárny (FVE), baterie a řiditelné spotřebiče, tak velcí odběratelé jako například obchodní domy, datová centra a nebo taky průmysl. Za poskytování těchto služeb bude odběratelům placeno.

Pilotní studie Francouzské EDF a jejích partnerů v rámci projektu Urban Energy Club (UEC) ukázala, že využívání rezidenčních FVE s bateriovým úložištěm k poskytování SVR může mít významný dopad na návratnost investice do těchto zdrojů.

Jedním ze závěrů projektu je, že příjem z poskytování systémových služeb byl ve všech případech vyšší, než úspora plynoucí z využití baterie pro vlastní spotřebu. Je nutno podotknout, že výše příjmů za poskytování systémových služeb se může lišit mezi jednotlivými zeměmi anebo regiony. Výsledky projektu UEC však ukazují, že využívání FVE a baterií pro systémové služby může mít významný dopad na návratnost investic do těchto zdrojů i v Česku.

Celkové měsíční ůspory domácností zapojených v projektu UEC

Možnost poskytování systémových služeb může být dodatečnou motivací k instalaci FVE a baterií z několika důvodů. Krom možné vyšší návratnosti může motivovat potenciální investory do FVE a akumulace to, že systém může majiteli přinést vyšší úspory i v době kdy elektřinu z FVE a baterie využívá jen částečně, nebo vůbec. Tato motivace by mohla vést ke zvýšení poptávky po instalaci systémů FVE, což může představovat jak příležitost, tak úskalí.

Vysoký zájem o instalaci FVE si již v mnoha místech vyžádal rychlejší rozvoj distribučních sítí. Vyšší nároky na distribuční sítě v budoucnu bude pravděpodobně klást i elektrifikace vytápění a dopravy. Právě flexibilita z menších distribuovaných zdrojů však může být využita pro snížení maximálního zatížení distribuční sítě, což může nahradit investice do infrastruktury distribuční soustavy, jako tomu bylo v případě Brooklyn Queens DSM programme.

Agregace a využití flexibility menších spotřebitelů elektrické energie, kterou má umožnit novela energetického zákona LEX OZE III, tak může snížit cenu regulované složky energie nejen skrze poskytování SVR pro ČEPS, ale i poskytováním služeb na úrovni distribučních soustav.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Štěpán Major
5. listopad 2024, 19:42

Flexibilita spotřebitelů? a co flexibilita dodavatelů? ta by byla lepší, ne?

Představme si provoz v nějakém závodě, na splnění zakázky potřebuji 30 strojů jež využívají 3 směny po osmy hodinách a nyní budeme na solárech pracovat flexibilně.

předpokládejm že slunko svítí takže budeme moci ve dne pracovat. Na splnění té samé zakázky během 30 dnů budu potřebovat jiiž 90 strojů! budeme muset totiž plán splnit během jedné denní směny. Pokud budu muset ztrojnásobit počet strojů budu muset mít také trojnásobnou plochu dílen a budu muset předělat logistiku. Bude má firma alespon trochu konkurence schopná? Průmysl potřebuje efektivní kvalitní zdroje a ne OZE!!!

Chápu, že tu spousta "energetiků" ráda blábolí o chytré síti ale na tovarnu opravdu nelze aplikovat zkušenosti zdehších propagátorů OZE s domácí myčkou na nádobí.

Karel Valenta
5. listopad 2024, 20:41

O tom OZE III je, spojit FVE a baterie, vyrovnat den-noc. To je rozumné, když už musíme z nařízení EU to OZE budovat.

V parlamentu nyní probíhá bitva o dotace, množství pozměňovacích návrhu je obrovské. Jsem zvědav, zda projde nějaká provozní podpora FVE.

Roman Kosařík
6. listopad 2024, 10:44

Nabízí se otázka proč bychom neměli začít k transpozicím evropských směrnic přistupovat poněkud jinak než doposud. Uvedu to na příkladu posuzování EIA, ktéré do našich zákonů taktéž "proniklo" na základě transpozice evropských směrnic. V PSP ČR nám oproti původní směrnici naprosto neskutečně nabobtnalo a výsledkem je, že je to v lepším případě proces na dlouhé roky s nejistým výsledkem. Oproti tomu, Poláci převzali do svých zákonů EIA tak, jak je v evropských směrnicích bez jakékoliv omáčky navíc, takže posouzení včetně případných odvolaček tam trvá pár měsíců.

Jarda
6. listopad 2024, 06:57

@Štěpán Major 5. listopad 2024, 19:42

Továrny nejsou jediní spotřebitelé elektřiny a stejně tak OZE není jediný zdroj elektřiny.

Takže jsou i možnosti mezi tím, třeba pro ty domácnosti a firmy, které nemají energeticky náročnou výrobu.

Štěpán Major
6. listopad 2024, 07:55

Problémem je že se na ty OZE zase promrhají gigantické peníze aviz solární tunel.

Další problém je, že majitelé OZE zdrojů stejně jako ti co je instalují zase rozjedou ohromný lobing aby za každou cenu zabránili výstavbě JE!!! Kdyby se s OZE zacházelo racionálně neměl bych pro ti nim nic, ale tak to není. Přívrženci OZE dělají vše proto aby energetika byla nefunkční!

Jarda
6. listopad 2024, 09:40

@Štěpán Major 6. listopad 2024, 07:55

A někdo má názor, že se promrhají gigantické peníze za JE, to si nevyberete.

To se jim lobing proti JE moc nepovedl, když jede tendr na dva nové bloky.

Právě flexibilita spotřebitelů a agregace pomůže ke stabilizaci elektrické sítě.

Bob
6. listopad 2024, 10:10

Flexibilita spotřebitelů, stejně jako výroba v FVE a VtE je i s akumulátory velmi omezená. Navíc, pokud by akumulace měla být dostatečná pro překlenutí doby, kdy nesvítí a nefouká (i v kombinaci), byla by příšerně drahá. Dokonce i v létě, o zimě nemluvě. Násobně dražší, než elektřina z JE.

Takže flexibilita v únosné míře ano, ale stejně to JE nenahradí.

Rozhodně nedávat provozní podporu zdrojům, které vyrábí převážně v době, kdy je elektřiny nadbytek a pak chtějí, aby náklady na potřebnou akumulaci, případně flexibilitu výroby a spotřeby zaplatil někdo jiný.

Ani malé firmy nemohou existovat za podmínek: "Franto, zítra budeme pracovat od 11:00 do 15:00, má svítit a na zítřek se uvidí". I domácnostem těžko vysvětlíte, že můžou topit v létě, ale v zimě elektřina nebude (případně bude násobně drahá). Dokonce budou nespokojeni i v případě, že si někdy nebudou maci pustit počítač a pomocí umělé inteligence nechat generovat "roztomilá koťátka", nebo používat populární "svlékací" aplikace.

Jarda
6. listopad 2024, 10:37

@Bob 6. listopad 2024, 10:10

Zákon se teprve schvaluje, takže ani nevíme, v jaké formě projde, natož jeho reálný dopad.

A vaše využívání umělé inteligence ani nemá cenu komentovat.

Bob
6. listopad 2024, 11:24

AI bude brzo jedním z největších spotřebitelů energie. A využívá se zhusta i na to, co jsem psal (berte to jako ironii, ale je to fakt). Už od starého Říma platí: pro plebs je potřeba zajistit chléb a hry. Ostatně pro AI se plánuje masivní nasazení JE.

Rostislav Žídek
7. listopad 2024, 18:09

Vy budete asi mladý. Takže nevíte.

Ale pokud ne :)

Tak připomenu Bursíka a jeho partu zelených u nás.

A to je důvod proč má Temelín stále jen 2 bloky.

Kolik miliard se díky tomu ušetřilo?

Kolik CO2 emisí se ušetřilo?

Jarda
7. listopad 2024, 20:43

@Rostislav Žídek 7. listopad 2024, 18:09

M. Bursík byl naposledy ve vládě před cca 15 lety, takže to dávno mohl někdo "napravit".

minduton
6. listopad 2024, 09:01

Všechno je to otázka motivace a nucení. Já si dokážu klidně představit návrat do středověku byť novodobého. Co nevyrostlo, se tehdá nespálilo. A pokud neteklo ani nefoukalo, tak se prostě nemlelo. Tak prosté to bylo a nějak to i fungovalo. Tím neŕíkám, že to podporuji, ale pokud to povedou takoví kokotíci jako Hladík a spol. a budou moci nadále kázat green deal, tak to tak prostě dopadne. Bude to mít samozřejmě své specifické důsledky, které si rito zelení kazatelé neuvědomují (např. individuální doprava bude luxus, rodiny budou bydlet s prarodiči atd.). Ale to je z jejich pohledů jen malá daň za zelenání.

Bob
6. listopad 2024, 10:23

Kdyby jen to (individuální doprava a bydlení).

Hlavně by se lidstvo ani neuživilo a nemohli bychom si pořídit tu spoustu "důležitých" i těch opravdu nenahraditelných věcí.

Kdybychom pracovali převážně jen, když svítí a fouká, nejen že bychom dostali menší výplatu. Ono by také bylo méně té mouky na chleba a všeho ostatního. Navíc, když by toho bylo málo, tak by to zdražilo.

Ostatně s rostoucím podílem hlavně FVE v mixu a mírně řečeno pokulhávající jak krátkodobé, tak hlavně dlouhodobé akumulace můžeme v zimě čekat nedostatek a drahou elektřinu. V létě sice bude levná, ale i průměrná roční cena půjde nahoru. Nejvíc se totiž spotřebuje v zimě.

Ostatně flexibilita na straně spotřeby je eufemismus k regulačním stupňům a vypínání (nejdříve) vybraných odběratelů. Co to udělá s podniky, které už tak mají problém s drahými energiemi si snad dovedete představit.

Roman Kosařík
6. listopad 2024, 13:19

Já si celkem dobře dokážu představit, že pár desítek tisíc domácností sdružených k jednomu agregátorovi už dokáže celkem slušně zahýbat zatížením sítě jedním i druhým směrem dle potřeby úplně stejně jako velká fabrika. V tomhle ohledu bych zas tak moc sílu agregace nepodceňoval.

Bob
6. listopad 2024, 13:56

Já bych to zase tak nepřeceňoval. Něco to pomůže, ale zázraky nečekejte. I domácnosti musejí v zimě topit téměř stále (přerušení možné jen max. na několik hodin), ale pak spotřebují o to více. Podívejte se na vedlejší článek, kolik nyní v regionu schází elektřiny, respektive jak stoupla cena. A to ještě v poledne poměrně dost vyrábějí FVE a topná sezóna ještě ani pořádně nezačala.

minduton
6. listopad 2024, 14:41

Bobe, uzdu lze přitahovat prakticky do nekonečna. Klidně lze topit jen v jedné cimře, ne v celým baráku. Zámky a hrady se taky nevytápěly (celé).

Rostislav Žídek
7. listopad 2024, 18:18

Nemusíme klesat na mysli. S globálním oteplováním stejně víme, že hlavní spotřebič bude celoročně klimatizace.

Tedy FVE se s tou klimatizací celkem dobře doplňuje.

Vytápět budeme brzy jako ve Španělsku. Tedy, že domy ani nebudeme osazovat topným systémem, postačí rozvod a příprava TUV.

Bob
7. listopad 2024, 18:22

Znáte tu bajku o oslovi, kterému stále snižovali dávku krmiva? Zrovna, když už ho skoro odnaučili žrát, tak jim chcípl.

Bob
7. listopad 2024, 18:28

To Žídek: globální oteplování (navíc v jednotkách stupňů) neznamená, že u nás nebude mrznout.

Nehledě na to, že jestli se kvůli globálním změnám zcela zastaví golfský proud, můžeme i u nás čekat "sibiřské mrazy". I když více se to projeví v přímořských státech., jako Portugalsko, Velká Británie, Irsko, Norsko, Finsko atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se