Domů
Elektřina
Bezdrátové nabíjení elektromobilů zase o krok blíže

Bezdrátové nabíjení elektromobilů zase o krok blíže

Qualcomm pokračuje v licencování své technologie induktivního nabíjení s názvem Halo.

Bezdrátové nabíjení může být průlomová technologie ve využívání elektrických vozidel, umožní nabíjet automobil pouhým zaparkováním na speciálním parkovacím místě. Jedním z průkopníků této technologie je společnost Qualcomm, která již využila princip indukčního nabíjení Halo v závodech elektrických formulí Formula E pro bezpečnostní vozidla tzv. safety cars a další testovací vozidla.

Dalším krokem je implementace této technologie na širším trhu. Qualcomm před dvěma dny ohlásil spolupráci se švýcarským výrobcem komponentů pro elektromobily – společností Brusa, tato spolupráce by měla přispět v rozšíření technologie do dalších společností. Brusa, podle svých slov, spolupracuje s několika předními automobilkami, aby mohla představit technologii bezdrátového nabíjení již v blízké budoucnosti.

„Bezdrátové nabíjení bude pro elektromobilitu znamenat obrovskou podporu. Jsme připraveni přivést bezdrátové nabíjení do běžného života.“
generální ředitel Josef Brusa

Není to první dohoda, kterou společnost Qualcomm uskutečnila v této oblasti, v květnu ohlásila strategickou spolupráci s vlastníkem Mercedes-Benz, společností Daimler, ohledně začlenění technologie Halo do jejích elektromobilů.

BMW i3 a i8 jako Safety Car v seriálu závodů elektrickcých formulí Formula E. Tato vozidla využívají technologie bezdrátového nabíjení Halo. Zdroj: FIA Formula E

 

Princip elektromagnetické indukce

Společnost Qualcomm využívá pro bezdrátové nabíjení elektromobilů tzv. elektromagnetickou indukci. Přenos energie je uskutečněn prostřednictvím dvou cívek, z nichž jedna je umístěna v povrchu parkovacího místa a druhá ve vozidle. Podle Qualcommu není nutné parkovat nijak přesně, stačí zaparkovat jako s běžným automobilem, tak jak jsou řidiči zvyklí.

Ačkoliv bezdrátové nabíjení není o nic rychlejší než nabíjení s využitím kabelů, společnosti doufají, že rozhodujícím faktorem pro nalákání dalších zákazníků bude pohodlí, se kterým budou moci dobít akumulátory svých elektromobilů.

Qualcomm je ve svých představách velice ambiciozní, v budoucnu nás podle nich čekají parkovací místa stejně všudypřítomná jako v dnešní době Wi-Fi hotspoty, a společnost se dokonce chlubí myšlenkou nabíjecích pruhů na dálnici, které budou schopny nabíjet automobily přímo za jízdy.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.