Blackout v Turecku

DomůElektřinaBlackout v Turecku

Turecko dnes postihl rozsáhlý blackout. První výpadky se začaly objevovat v 10:36 tamního času a postupně se přidávaly další oblasti. Jak ukazuje mapa níže, bez proudu se v Turecku ocitla většina velkých měst včetně hlavního města Ankary a nejlidnatějšího města Istanbulu. Turecký operátor přenosové soustavy TEIAS ve svém prohlášení uvedl, že příčinou blackoutu je prozatím neznámá nehoda v přenosové soustavě. V souvislosti s nastalou situací byl svolán také krizový štáb. ,,Zvažujeme všechny možné příčiny rozsáhlého blackoutu a vyloučen není ani teroristický útok,“ prohlásil ministerský předseda Ahmet Davutoglu. Ministr energetiky Taner Yildiz k výpadku elektřiny dodal, že se jedná o největší výpadek elektřiny v Turecku za posledních 15 let. Dle jeho slov by mohlo jít o kybernetický útok.

Města postižená blackoutem. Zdroj: Twitter

V Istanbulu není kvůli výpadku proudu v provozu metro ani tramvaje. Všichni cestující měli být ze souprav evakuováni. Nefungují semafory, což způsobuje dopravní kolaps. Blackout ovlivnil také jedno z tureckých průmyslových center Kocaeli, kde musela být zastavena výroba ve většině továren.

Jedná se tak o druhý blackout v Evropě, kam část postiženého území spadá, ve velmi krátké době. V pátek jsme Vás informovali o blackoutu v Holandsku, kvůli kterému zůstala rozsáhlá území bez elektřiny až na 5 hodin.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.huffingtonpost.com
Štítky: BlackoutTurecko