Domů
Obnovitelné zdroje
V Británii se vyrobilo za posledního půlroku více elektřiny ze slunce než z uhlí

V Británii se vyrobilo za posledního půlroku více elektřiny ze slunce než z uhlí

Elektřina vyrobená solárními panely ve Velké Británii předstihla za posledních 6 měsíců výrobu stárnoucích uhelných elektráren. Jedná se o další cenné prvenství pro solární elektrárny v souboji s uhlím. Letos se ve Velké Británii zavřely tři velké uhelné elektrárny a v provozu jich tak nyní je pouze deset.

Deník The Guardian informoval, že dle nejnovějších dat se od dubna do září vyrobilo více elektřiny ze slunce než z uhlí. Jedná se tak o další historické prvenství na území Velké Británie v souboji solárních a uhelných elektráren. Solární elektrárny ve výrobě poprvé překonaly uhelné v některých dnech v dubnu.

Rok plný rekordů

V květnu slavily solární elektrárny další prvenství, když dohromady za celý měsíc vyrobily více elektřiny než uhelné. V květnu dokonce bylo několik dní, kdy se z uhlí nevyrobila žádná elektřina, což bylo vůbec poprvé od doby, kdy byla první elektrárna tohoto typu v Londýně postavena. Celkově se ze slunce vyrobilo za posledních 6 měsíců 6 964 GWh elektřiny a z uhlí 6 342 GWh. Vývoj produkce z obou zdrojů je za letošní rok uveden v následujícím grafu.

Nelze ovšem očekávat, že tento trend bude pokračovat i v zimě. Důvodem je sezonní specifická výroba solárních elektráren. Nicméně dosažené milníky jasně ukázaly, jak dramatický dopad má podpora solárních elektráren a na druhé straně omezování elektráren spalujících uhlí.

„Toto je drahocenný milník na cestě obnovitelných zdrojů k předstihnutí fosilních paliv. Je to důkaz, jak byl britský solární průmysl efektivní v instalování čistých a spolehlivých zdrojů a ve snižování nákladů,“ řekla mluvčí Solární obchodní asociace (Solar Trade Association).

Uhlí na odchodu

Zvýšení uhlíkové daně v minulém roce dovedlo tři hlavní uhelné elektrárny Longannet, Ferrybridge C a Rugeley k předčasnému uzavření začátkem letošního roku. To přišlo po uzavření několika uhelných elektráren v letech 2012 až 2014 o podobném výkonu. Tyto elektrárny by bývaly musely vylepšit svoje zařízení, aby splňovaly vyšší standardy kladené na znečisťování ovzduší, což bylo vyhodnoceno jako neekonomické.

U čtvrté velké uhelné elektrárny Eggborough se předpokládalo ukončení provozu v únoru letošního roku, ale elektrárna získala kontrakt na funkci záložního zdroje po dobu dvanácti měsíců. Co se stane s uhelnou elektrárnou potom, není jasné, majitelé však v současné době uvažují o vybudování plynové elektrárny na místě stávající uhelné.

Dle uskupení Energy UK zbývá ve Velké Británii v provozu 10 uhelných elektráren. Z toho jedna je v současné době uzavřena a předělává se na elektrárnu na biomasu, jedna je v provozu pouze v zimě a jedna je již zmíněná elektrárna Eggborough.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šéf Solární asociace: Roste zájem o fotovoltaiku, návratnost je pod 10 let
26. květen 2022, 13:33
Expert: Do roku 2050 může v ČR vzniknout dalších 15 gigawattů fotovoltaik
26. květen 2022, 12:54
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se