Energetické společnosti ve Velké Británii bojují za zachování minimální ceny uhlíkové daně na tři roky staré úrovni 18 liber za tunu. V dopise skupina společností, včetně SSE a Drax, která vlastní největší elektrárnu ve Velké Británii, naléhá na současného britského kancléře Phillipa Hammonda na nezvyšování výše uhlíkové daně nejméně do roku 2025.

Předchozí kancléř, George Osborne, v březnu prohlásil, že uhlíková daň, která má do britské státní kasy letos přinést 1 miliardu liber (31 miliard korun), zůstane v současné podobě do konce desetiletí s tím, že o jejím dalším osudu bude rozhodnuto na podzimním prohlášení vlády, které proběhne 23. listopadu.

Britská uhlíková daň má fungovat jako nápravné opatření pro nefungující evropský trh s emisními povolenkami (EU ETS) a pomoci Velké Británii se snižováním emisí. Většina společností bojujících za zachování současné výše daně spaluje uhlí, ale včetně Drax využívají dále také plyn a obnovitelné zdroje, k čemuž je uhlíková daň pobízí. Největší britská uhelná elektrárna Drax od roku 2013 postupně přechází na biomasu, v prvním pololetí letošního roku byl její podíl 70 %.

Cena evropských emisních povolenek (EUA) klesla po krizi z let 2008-2009 na úroveň, která nevybízí k investicím do nízkouhlíkových technologií. V roce 2013 se proto Británie stala první zemí Evropské unie zavádějící minimální cenu 18 liber za každou tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry – to je více než čtyřnásobek současné ceny EUA.

Osborne se v roce 2014 rozhodl výši uhlíkové daně zmrazit, namísto jejího postupného zvyšování na 30 liber za tunu v roce 2020.

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Drax, autor: Shirokazan

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *