Britský TSO National Grid žádá o změnu regulatorních pravidel, chce provozovat vlastní baterie

DomůElektřinaBritský TSO National Grid žádá o změnu regulatorních pravidel, chce provozovat vlastní baterie

National Grid, provozovatel přenosové soustavy ve Spojeném království, a britská distribuční společnost UK Power Networks žádají o změnu regulatorních pravidel takovým způsobem, aby bylo oběma společnostem umožněno vlastnit a provozovat úložiště elektrické energie. Proti jsou ostatní vlastníci systémů pro ukládání energie, kteří se obávají narušení hospodářské soutěže. Uvedl to britský deník Financial Times.

Jak provozovatel přenosové soustavy Spojeného království, National Grid, tak i UK Power Networks, vlastnící a provozující distribuční soustavu po celém Londýně, na jihovýchodě a východě Anglie, vidí v systémech pro ukládání energie možnost, jak zefektivnit provoz elektrických sítí.

Podle současných pravidel Evropské unie transponovaných na úroveň jednotlivých členských států je jak provozovatelům přenosové soustavy (TSO), tak i provozovatelům distribučních soustav (DSO) zakázáno vlastnit a provozovat zařízení pro skladování energie.

Podle ředitele sekce pro rozvoj podnikání v National Grid, Iana Gravese, stávající regulatorní omezení na vlastnictví zařízení pro skladování energie „poškozuje potenciální výhody pro spotřebitele, které by rovné podmínky mohly přinést“. S Gravesem souhlasí i samotný CEO National Grid, John Pettigrew.

„Ve Velké Británii existuje možnost využití skladování (energie) jako alternativy k přenosu a distribuci,“ řekl John Pettigrew.

Skladování by mohlo pomoci ušetřit peníze, protože provozovatelé sítí by nemuseli investovat tolik, aby se přizpůsobili změnám v elektrizační soustavě, tvrdí Suleman Alli, ředitel strategie v UK Power Networks.

„Využitím energie uložené v akumulačních systémech v měřítku soustav, by mohli provozovatelé sítí potenciálně snížit potřebu nákladných rozšiřování sítí s tím, jak se rozšiřují nové technologie, jako jsou vozidla s elektrickým pohonem,“ tvrdí Suleman Alli.

Opozice ze strany výrobců

Návrh National Grid a UK Power Networks čelí opozici od výrobců elektrické energie, kteří se domnívají, že by požadovaná změna regulatorních pravidel zasahovala do jejich podnikání.

„Spojeném království již má aktiva pro ukládání (energie) působící v rámci konkurenčního trhu, nevidíme žádný důvod, proč by nové systémy pro ukládání neměly pokračovat ve své činnosti v rámci téhož trhu,“ tvrdí Keith Anderson, vedoucí představitel společnosti ScottishPower, jedné z šestice největších energetických výrobců ve Spojeném království.

Britský energetický regulátor Ofgem již v minulosti prohlásil, že umožnění provozovatelům sítí vlastnit svá energetická úložiště by mohlo potlačit rozvoj hospodářské soutěže na trhu. Další z energetických výrobců prohlásil, že by síťoví provozovatelé měli působit jako neutrální subjekty, ne jako komerční poskytovatelé služeb.

Úvodní fotografie: John Pettigrew, CEO Nationald Grid, zdroj: National Grid