Domů
Elektřina
Bulharsko hledá soukromé investory pro výstavbu jaderné elektrárny Belene

Bulharsko hledá soukromé investory pro výstavbu jaderné elektrárny Belene

Bulharsko hledá soukromé investory pro výstavbu jaderné elektrárny u řeky Dunaj v lokalitě Belene, která byla před pěti lety zrušena. Podle zahraniční agentury Reuters to sdělil předseda vlády Bojko Borisov ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi během jejich čtvrtečního telefonátu.

Bulharsko znovu otvírá projekt výstavby jaderné elektrárny v lokalitě Belene na hranicích s Rumunskem, který byl zrušen v roce 2012 po neúspěchu v nalezení zahraničních investorů a pod nátlakem z Bruselu a Washingtonu, aby Bulharsko snížilo svou energetickou závislost na Rusku.

Ve snaze o diverzifikaci dodávek paliv Bulharsko od té doby uvedlo do provozu propojení plynárenské soustavy s Rumunskem a nyní pracuje na dalším propojení své plynárenské soustavy s Řeckem, Tureckem a Srbskem.

Agentura Reuters uvedla, že by Bulharsko nyní rádo privatizovalo projekt výstavby jaderné elektrárny v lokalitě Belene, která by podle dřívějšího vyjádření bulharské vlády mohla být postavena bez státních garancí.

„Předseda vlády Bojko Borisov řekl, že vláda hledá strategického investora pro dokončení projektu,“ uvedla tisková kancelář vlády.

O financování výstavby 2GW jaderné elektrárny v lokalitě Belene projevila podle agentury Reuters v prosinci zájem Průmyslová a komerční banka Číny (Industrial and Commercial Bank of China). O projekt se údajně zajímá také China National Nuclear Corporation (CNNC).

V Bulharsku jsou v současnosti v provozu dva jaderné reaktory v jaderné elektrárně Kozloduj, které byly uvedeny do provozu v roce 1987 a 1991. Jedná se o ruské reaktory VVER-1000 V320, které jsou provozovány také v české jaderné elektrárně Temelín.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Kozloduj. Zdroj: wikimapia.org

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.