Cena australského energetického uhlí se přibližuje 100 dolarům za tunu

19. říjen 2016, 14:51
DomůElektřinaCena australského energetického uhlí se přibližuje 100 dolarům za tunu

Cena australského černého energetického uhlí, považovaného za asijský benchmark, se poprvé od dubna 2012 přiblížila k hodnotě 100 USD/t. Ještě v lednu letošního roku bylo přitom toto uhlí obchodováno za cenu kolem 42 USD/t, což znamená nárůst o více než 130 %.

Cena černého uhlí na světových trzích nepřestává růst. Po několikaletém poklesu ceny až na desetiletá minima, na které uhlí spadlo v lednu letošního roku, zaznamenává letos tato komodita jeden z nejrychlejších růstů cen napříč všemi komoditami.

To vše přibližně rok poté, co investičně bankovní společnost Goldman Sachs a Mezinárodní energetická agentura (IEA) podle zahraniční agentury Reuters předpovídaly nezvratný úpadek uhelného průmyslu.

Cena australského energetického uhlí se včera přiblížila dokonce hranici 100 USD/t, když se futures kontrakty obchodovaly za 98 USD/t. Na podobné úrovni se podle Reuters toto uhlí obchodovalo naposledy v dubnu 2012.

Vývoj ceny futures australského energetického uhlí v USD/t. Zdroj: www.theice.com

Za hlavní příčinu růstu ceny australského energetického uhlí je považován útlum těžby černého uhlí v Číně, který přinutil provozovatele tamních uhelných elektráren a firmy z hutního průmyslu nakupovat palivo ze zahraničí.

„Těžaři uhlí jsou překvapeni jako nikdo jiný, jak dobře se nyní uhlí daří. Omezené zásoby kvalitního energetického uhlí by měly udržet uhlí v dobré kondici i přes konec roku. Následně bude záležet na odezvě těžařů,“ řekl James Wilson, analytik v Argonaut Securities.