Domů
Elektřina
CEO 50Hertz: Pro akceptaci Energiewende je nutné udržet náklady co nejníže
Ředitel přenosové soustavy 50Hertz
Zdroj: 50Hertz.de

CEO 50Hertz: Pro akceptaci Energiewende je nutné udržet náklady co nejníže

Německá spolková vláda a vlády spolkových zemí musí zajistit, že náklady na Energiewende jsou na co nejnižší úrovni, aby veřejnost tento proces akceptovala. Zároveň je potřeba odvádět lepší práci při boji s odporem veřejnosti k výstavbě nových přenosových vedení. Včera to prohlásil Boris Schucht, generální ředitel 50Hertz, jednoho ze čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy. Schucht zároveň vítá rozdělení německo-rakouské obchodní zóny.

„Pokud budeme vyrábět energii, kterou nemůžeme využít a nemůžeme přenést, budeme dostávat otázky veřejnosti o tom, zda je to nejlepší způsob, jak jít kupředu.“
Boris Schucht, CEO 50Hertz

Schucht řekl, že jeden z argumentů, který politici mohou použít pro přesvědčení veřejnosti, že přechod na obnovitelné zdroje energie je ta správná volba, je nízká cena elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Je působivé, jak nízko ceny klesly. Ještě před několika lety by si to nikdo nemyslel.“
Boris Schucht, CEO 50Hertz

Schucht vítá rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

V současnosti funguje v Německu a Rakousku společná nabídková zóna, která nepodléhá koordinovanému systému výpočtu přeshraničních kapacit regionu střední a východní Evropy. Podle Schuchta pomůže její plánované rozdělení v červenci 2018 udržet nízko náklady na přenos německé větrné energie a bude znamenat menší technické problémy při přeshraničním přenosu velkých objemů elektřiny z Německa.

50Hertz provozuje přenosovou soustavu na severovýchodě Německa, kde je země propojena s Polskem a částí české přenosové soustavy. Podle Schuchta je větší úsilí potřeba k rozvoji přeshraničních vztahů v Evropě. CEO 50Hertz dodal, že je zapotřebí technické vylepšení české a polské přenosové soustavy pro omezení přetoků z německých větrných elektráren na severu, které destabilizují tyto soustavy.

V Polsku, České republice i na straně 50 Hertz jsou z tohoto důvodu budovány transformátory s řízeným posuvem fáze (Phase Shifting Transformers – PST).

Nicméně je nutné podotknout, že hlavním problémem přetoků jsou zejména nedostatečně rozvinuté přenosové kapacity ze severu na jih Německa. Elektřina produkovaná ve velkém množství větrných elektráren koncentrovaných na severu z tohoto důvodu putuje na průmyslový jih, případně dále do Rakouska, přes polskou a českou přenosovou soustavu.

Úvodní fotografie: CEO 50Hertz, Boris Schucht. Zdroj: 50Hertz

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Někdejší ministr průmyslu za ODS Kuba volá po zestátnění výroby elektřiny
4. prosinec 2022, 20:40
Teď omezte spotřebu. Úřad oznámil, kdy bude nutné šetřit s elektřinou
2. prosinec 2022, 17:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
24. březen 2017, 14:23

Konečně budou ti rakouskoněmečtí arogantní nazelenalí hajzli donuceni po létech zlodějin a ignorantského zneužívání až znásilňování naší sítě donuceni za ni platit.

A ty poplatky by to chtělo pěkně mastné, těsně pod úrovní té jimi teď stavěné superdrahé a stále zdražující vnitřní německé linky.

Jinak jim pro nelegální přetoky uzavřeme hranici, a oni si s tou svou Energiewende budou zaslouženě užívat jeden blackout za druhým.

Jiří
9. březen 2021, 10:40

Je klasika, že Německo chce po ČR a Polsku, aby na vlastní náklady.. rozuměj za peníze tuzemských spotřebitelů a daňových poplatníků... Vylepšovali a posilovali přenosové soustavy, kvůli přetokům silové elektřiny vyvolaných právě politikou OZE v těchto zemích. Jinými slovy my máme zaplatit s zlepšovat neco, co potřebuje někdo jiný. A ještě si o ty ohromné investice nestydatě říkají.. Jen ať to zaplatí oni. Další skryté náklady na kterých se má podílet celá Evropa...??

Carlos
9. březen 2021, 12:03

Možná by stálo za to si přestat hrát na národních písečcích a zajistit aby se společnosti dohodly na nějakém rozvojovém plánu. Přece jenom je tu třeba síť 220kV, která byla ČEPSem, pokud se pamatuji, určena k postupnému útlumu jako zbytná (nebo tak jsme to pochopil), využití jejich koridorů a převedení buď na 400kV, nebo HVDC by mohlo být součástí řešení, stejně jako převod linky 110kV Boguszów Neznášov na HVDC s více terminály.

Bohužel se nepodařilo Rakousko přesvědčit aby se provedla celková rekonstrukce vedení do Sokolnice na 400kV, takže bude nová trafostanice v Rakousku :(. Přitom by pak mohlo 400kV vedení nahradit to současné 220kV až do Polska a tím zvýšit kapacitu pro obchod a možná částečně řešit problémy Ostravska.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516