Domácnosti díky mikrosítím pomalu začínají obchodovat s nevyužitou elektřinou
S rozvojem decentralizované výroby a bateriových akumulačních systémů se postupně začínají objevovat různé platformy, které umožňují malovýrobcům prodávat jejich přebytky elektrické energie. V sousedním Německu se do podobného systému zapojily již desetitisíce domácností.
Transformace energetického sektoru a nástup decentralizovaných zdrojů postupně mění dosavadní principy, kdy odběratelé elektrické energie nemusí nakupovat veškerou elektřinu od svého dodavatele, ale mohou se zapojit do obchodování přímo s malovýrobci.
V Německu takovéto obchodování umožňuje například platforma společnosti Sonnen, ve které drží podíl i skupina ČEZ. Do obchodní platformy se během zhruba dvou let jejího fungování podle serveru Financial Times zapojilo již přibližně 20 tisíc domácností.
Komunita společnosti Sonnen, tzv. „SonnenCommunity“, spojuje producenty a spotřebitele elektrické energie a umožňuje jim navzájem poskytovat si obnovitelnou energii. Do komunitní platformy se přitom po hrazení členského poplatku mohou zapojit i domácnosti bez fotovoltaických elektráren či akumulačních systémů.
Podobným obchodní platformám otevírá cestu i postupný pokles cen bateriových systémů – zatímco v roce 2010, kdy společnost vstoupila na trh, Sonnen prodávala své bateriové packy za 25 tisíc euro, nyní se jejich cena pohybuje na úrovni 5 tisíc eur.
Podobnou mikrosíť nyní testuje i start-up LO3 Energy, který umožňuje nakupovat a prodávat elektřinu odběratelům v New Yorské čtvrti Brooklyn. Podle Franka Rijsbermana, ředitele institutu Global Green Growth Institute v Soulu, mají podobné nápady potenciál změnit lidem život stejně jako například mobilní telefony.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se