Domů
Elektřina
Domácnosti díky mikrosítím pomalu začínají obchodovat s nevyužitou elektřinou

Domácnosti díky mikrosítím pomalu začínají obchodovat s nevyužitou elektřinou

S rozvojem decentralizované výroby a bateriových akumulačních systémů se postupně začínají objevovat různé platformy, které umožňují malovýrobcům prodávat jejich přebytky elektrické energie. V sousedním Německu se do podobného systému zapojily již desetitisíce domácností.

Transformace energetického sektoru a nástup decentralizovaných zdrojů postupně mění dosavadní principy, kdy odběratelé elektrické energie nemusí nakupovat veškerou elektřinu od svého dodavatele, ale mohou se zapojit do obchodování přímo s malovýrobci.

V Německu takovéto obchodování umožňuje například platforma společnosti Sonnen, ve které drží podíl i skupina ČEZ. Do obchodní platformy se během zhruba dvou let jejího fungování podle serveru Financial Times zapojilo již přibližně 20 tisíc domácností.

Komunita společnosti Sonnen, tzv. „SonnenCommunity“, spojuje producenty a spotřebitele elektrické energie a umožňuje jim navzájem poskytovat si obnovitelnou energii. Do komunitní platformy se přitom po hrazení členského poplatku mohou zapojit i domácnosti bez fotovoltaických elektráren či akumulačních systémů.

Podobným obchodní platformám otevírá cestu i postupný pokles cen bateriových systémů – zatímco v roce 2010, kdy společnost vstoupila na trh, Sonnen prodávala své bateriové packy za 25 tisíc euro, nyní se jejich cena pohybuje na úrovni 5 tisíc eur.

Podobnou mikrosíť nyní testuje i start-up LO3 Energy, který umožňuje nakupovat a prodávat elektřinu odběratelům v New Yorské čtvrti Brooklyn. Podle Franka Rijsbermana, ředitele institutu Global Green Growth Institute v Soulu, mají podobné nápady potenciál změnit lidem život stejně jako například mobilní telefony.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.