Domů
Elektřina
Evropská komise zahájila přezkoumání plánovaného systému kapacitní rezervy v Německu

Evropská komise zahájila přezkoumání plánovaného systému kapacitní rezervy v Německu

Evropská komise zahájila hloubkové šetření s cílem podrobně prozkoumat zda německý systém kapacitních rezerv je v souladu s pravidly státní podpory EU. Komise zkoumá německý přístup k výpočtu budoucího vývoje spotřeby a dodávky energie a tedy nutnost zavedení mechanismu.

Německo plánuje zavést kapacitní mechanismus ve formě strategické rezervy, v rámci které síťoví operátoři zajistí výkon 2 GW. Ten by byl držen v záloze mimo trh. Komise, která na podzim schválila kapacitní platby Francii, nyní prohlašuje, že má pochybnosti o potřebách Německa zavádět podobný mechanismus. Komise zároveň dodala, že se lépe snaží pochopit předpoklady a scénáře, ze kterých vycházejí německé výpočty pro vývoj spotřeby a dodávky energie v Německu pro příští roky. Tento přístup také umožní dalším zainteresovaným stranám vyjádřit se k situaci.

„Spolehlivé dodávky elektrické energie jsou klíčové pro fungování ekonomiky a Německo má legitimní právo si zajistit bezpečnou dodávku energie svým obyvatelům a průmyslu. Naší rolí je se ujistit, že společnosti dostávají státní podporu, pouze pokud to opravdu potřebují a v míře, která minimálně narušuje (hospodářskou) soutěž. Momentálně máme řadu pochybností ohledně nutnosti a provedení Německé strategické rezervy. To je důvod proč budeme dále situaci prozkoumávat a pozveme k procesu třetí strany, aby k tomu vyjádřily svůj postoj.“ Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager

Naši západní sousedé se neobávají o nedostatek instalovaného výkonu do budoucnosti, ale chtějí si tímto krokem vytvořit ochranu proti nepředvídatelným následkům prudkého vývoje OZE v rámci probíhajícího německého přechodu (Energiewende) na nízkouhlíkovou a udržitelnou dodávku energie. Komise se obává, že samotný mechanismus bude provozován i po té, co reformovaný trh s elektřinou bude plně funkční.  Němci podle svých plánů počítají se zavedením kapacitního mechanismu od zimy 2018/2019 na počáteční období v délce dvou let. Původní 2GW rezerva může být v dalších letech obnovena a rozšířena.

Rovněž bylo zjištěno, že kritéria pro poskytování kapacity nemusí být dostatečně otevřená pro mechanismus řízení strany poptávky (demand side response) a  že zahraniční poskytovatelé rezervního výkonu jsou z účasti vyloučeni.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.