Domů
Elektřina
Evropská komise zahájila přezkoumání plánovaného systému kapacitní rezervy v Německu

Evropská komise zahájila přezkoumání plánovaného systému kapacitní rezervy v Německu

Evropská komise zahájila hloubkové šetření s cílem podrobně prozkoumat zda německý systém kapacitních rezerv je v souladu s pravidly státní podpory EU. Komise zkoumá německý přístup k výpočtu budoucího vývoje spotřeby a dodávky energie a tedy nutnost zavedení mechanismu.

Německo plánuje zavést kapacitní mechanismus ve formě strategické rezervy, v rámci které síťoví operátoři zajistí výkon 2 GW. Ten by byl držen v záloze mimo trh. Komise, která na podzim schválila kapacitní platby Francii, nyní prohlašuje, že má pochybnosti o potřebách Německa zavádět podobný mechanismus. Komise zároveň dodala, že se lépe snaží pochopit předpoklady a scénáře, ze kterých vycházejí německé výpočty pro vývoj spotřeby a dodávky energie v Německu pro příští roky. Tento přístup také umožní dalším zainteresovaným stranám vyjádřit se k situaci.

„Spolehlivé dodávky elektrické energie jsou klíčové pro fungování ekonomiky a Německo má legitimní právo si zajistit bezpečnou dodávku energie svým obyvatelům a průmyslu. Naší rolí je se ujistit, že společnosti dostávají státní podporu, pouze pokud to opravdu potřebují a v míře, která minimálně narušuje (hospodářskou) soutěž. Momentálně máme řadu pochybností ohledně nutnosti a provedení Německé strategické rezervy. To je důvod proč budeme dále situaci prozkoumávat a pozveme k procesu třetí strany, aby k tomu vyjádřily svůj postoj.“ Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager

Naši západní sousedé se neobávají o nedostatek instalovaného výkonu do budoucnosti, ale chtějí si tímto krokem vytvořit ochranu proti nepředvídatelným následkům prudkého vývoje OZE v rámci probíhajícího německého přechodu (Energiewende) na nízkouhlíkovou a udržitelnou dodávku energie. Komise se obává, že samotný mechanismus bude provozován i po té, co reformovaný trh s elektřinou bude plně funkční.  Němci podle svých plánů počítají se zavedením kapacitního mechanismu od zimy 2018/2019 na počáteční období v délce dvou let. Původní 2GW rezerva může být v dalších letech obnovena a rozšířena.

Rovněž bylo zjištěno, že kritéria pro poskytování kapacity nemusí být dostatečně otevřená pro mechanismus řízení strany poptávky (demand side response) a  že zahraniční poskytovatelé rezervního výkonu jsou z účasti vyloučeni.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se