Domů
Trh s elektřinou
Vysoké ceny elektřiny během Dunkelflaute: Německý regulátor prověří možnou manipulaci s trhem
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Vysoké ceny elektřiny během Dunkelflaute: Německý regulátor prověří možnou manipulaci s trhem

Náhlý a prudký nárůst cen elektřiny v Německu během 12. prosince přiměl tamní regulační orgán k prošetření možné manipulace s trhem. Podle regulátora nebyly v době nízké výroby větrných a solárních elektráren konvenční elektrárny spuštěny v dostatečném rozsahu, což přispělo k nárůstu cen. Německá cena elektřiny ovlivnila cenu i na okolních trzích a vysloužila si kritiku například ze strany Švédska.

12. prosince zažilo Německo tzv. Dunkelflaute, neboli období bez dostatečného větru a slunečního svitu, a tedy s nízkou výrobou solárních a větrných elektráren. Velkoobchodní ceny elektřiny vlivem vysoké spotřeby, nízké výroby obnovitelných zdrojů energie a vysoké ceny plynu vzrostly krátce nad 900 EUR/MWh. Německý síťový regulátor (BNetzA) uvedl, že k nárůstu cen mohla přispět možná manipulace s trhem a že situaci prošetří.

Šéf BNetzA Klaus Müller v příspěvku na sociálních sítích uvedl, že síťový regulátor bere prudký nárůst cen velmi vážně. Podle Müllera by pro Německo byly klíčové investice do řiditelného výkonu a flexibility.

K manipulaci s trhem by mohlo docházet například tehdy, když společnosti zadržují technicky dostupný výkon elektráren, aby zvýšily ceny elektřiny. K cenovému skoku v Německu a dalších evropských zemích přispěla právě nedostupnost elektráren na fosilní paliva.

„Bezpečnost dodávek elektřiny nebyla v žádném okamžiku ohrožena,“ uvedl ve své analýze BNetzA.

Zatímco cenové špičky během Dunkelflaute se obecně dají očekávat, regulátor a provozovatelé energetických burz budou zkoumat, zda při zvýšení cen v polovině prosince nehrála roli tajná dohoda.

„Pokud se objeví související stopy, zahájíme další vyšetřování,“ uvedl BNetzA.

„Bezpečnost dodávek v Německu je velmi vysoká. Každý cenový skok je však indikátorem nedostatku [dostupného výkonu zdrojů] a těchto situací v současné době přibývá,“ uvedl Dirk Güsewell, člen představenstva pro systémovou kritickou infrastrukturu společnosti EnBW.

Švédská ministryně viní z prudkého nárůstu cen energetickou politiku Německa

K náhlému a prudkému zvýšení cen elektřiny došlo ve stejném období i ve Švédsku, což vedlo tamní ministryni energetiky Ebbu Buschovou k tomu, že za nárůst cen ve své zemi i na úrovni EU viní energetickou politiku Německa a jeho odklon od jaderné energie.

Buschová uvedla, že německá energetická politika má pro její zemi velmi vážné důsledky. Vzhledem k tomu, že evropský trh s elektřinou umožňuje Německu dovážet elektřinu ze Švédska v době nižší domácí výroby, ceny ve Švédsku kvůli vyšší poptávce rostly.

Německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu (BMWK) ve svém příspěvku na sociálních sítích uvedlo, že vnitřní trh s energií v EU byl navržen tak, aby se prostřednictvím dovozu a vývozu zvýšila celková efektivita v Evropě, z čehož by v konečném důsledku profitovali odběratelé elektrické energie v celém regionu.

„V určitých obdobích roku Švédsko využívá výkon našich větrných elektráren a nakupuje levnou německou energii z obnovitelných zdrojů. V obdobích, kdy je málo větru, dovážíme elektřinu ze švédských vodních elektráren s akumulací. Takto funguje obchodování s elektřinou,“ uvedlo ministerstvo.

BMWK dodalo, že Švédsko a Německo jsou navíc propojeny jen jedním propojovacím vedením o přenosové kapacitě 600 MW. Obchodní zóna na jihu Švédska, která je s Německem přímo propojena, má sama o sobě jen velmi malý instalovaný výkon elektráren.

"Ceny elektřiny ve Švédsku jsou určovány především lokálními faktory, jako např. místní výrobou, poptávkou a infrastrukturou, ale také faktory vyšší úrovně, jako jsou ceny plynuemisních povolenek," dodalo BMWK.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Martin Prokš
23. prosinec 2024, 16:54

Jasně, budou zkoumat jestli nějaká tajná osoba neprovádí machinace.

Po únoru, až se toto pravděpodobně zopakuje a přidá se ještě nějaký ten mrazík navrch, tak už budou mít jasno. Zavěštím si: Za všechno můžou ti hnusní buržousti! Ti bezcitní kapitalisté bezohledně vykořisťují proletariát tím, že nerozběhli více elektráren a nedodávali více a tím vyšroubovali cenu nahoru. Za to je bude potřeba potrestat a nejlépe jim zatnout tipec. O tyto majetky je připravit vyvlastněním, aby příště nemohli vykořisťovat. Takto kritické výrobní prostředky nepatří do rukou nějakých soukromých bezohledných kapitalistů, ty patří Státu/straně/vůdci/Němcům nebo co je teď v kurzu. Heil Karl Marx!

Ale že by těm lumenům došlo, že když si odstavily tolik řiditelných zdrojů že nemají teď kde brát když nefouká a nesvítí, že po několika desítkách hodin se vyčerpají veškeré naakumulované zásoby i když se s nimi šetří co to jde a zdroje které byly určené k několikahodinovému špičkování ten nepřetržitý několikadenní provoz neustojí a je potřeba je vypnout a servisovat, že zakonzervované zdroje držené ve studené rezervě rozběhnout není jen tak a narazí se třeba na takové drobnosti jako nedostatek personálu pro rozběhnutí několika elektráren na ráz, to jsou jen výmluvy. A že to technici říkáme už drahně let? Techniky nikdo neposlouchá, to jsou zaměstnanci kteří buďto udělají co se jim řekne, nebo se vyhodí, ale poslouchat nějakého technika? Fuj!

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Miloslav Černý
23. prosinec 2024, 18:34

Takové argumenty co předkládáte patří hodně do minulého století. Počasí lze na víc s pomocí umělé inteligence stanovit s přehledem pro potřebnou dobu najetí v krajnosti i ze studeného stavu a co se týká počtu zaměstnanců ve větších závodech je netřeba ani nějak navyšovat. Vím o čem píši z vlastní profesní dlouhodobé zkušenosti. Dochází jenom k většímu využití jejich pracovní doby a pro zaměstnance argumentace pro zvýšení mzdy.

Karel Valenta
23. prosinec 2024, 20:12

A přesto nastal s se slavnou AI problém. Čím to tedy bylo ?

Bob
23. prosinec 2024, 20:19

K těm předpovědím počasí:

Je to asi měsíc, co byla pro náš region (přímo naši obec) vyhlášen stav nebezpečí na příští den- silný vítr. Když jsem pak šel ten druhý den, jako vždy, na procházku se psem, tak se doslova nepohnul ani lístek. A že na okolních stromech ještě nějaké suché byly. VtE v dohledu se ani nepohnuly. Vítr přišel až o den později a to slabý. Tolik ke spolehlivosti předpovědí.

Je potřeba si uvědomit, že uhelné elektrárně zakonzervované v záloze trvá příprava na spuštění 10 dní. Samotný náběh výkonu z 0 na 100% pak další celý den.

I naší největší paroplynce to trvá 1-2 dny.

Vladimír Krteček
23. prosinec 2024, 20:38

Co se predpovedi tyče, stoji uplne za dve veci. K tomu 10 aplikaci a kazda ukazuje neco jineho.

Jeste ze mame tolik meteorologu s paradni vyplatou. A pocitace za miliardy k tomu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se