Domů
Trh s elektřinou
Analytik Montelu: Rozdělení německé obchodní zóny přetížení tamní sítě nevyřeší
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Analytik Montelu: Rozdělení německé obchodní zóny přetížení tamní sítě nevyřeší

Rozdělení jednotné německé obchodní zóny v rámci trhu s elektřinou na dvě nebo více obchodních zón nevyřeší problémy s přetížením sítě, uvedl analytik společnosti Montel Analytics. Tento výrok je v rozporu s posudkem předních energetických ekonomů ze začátku tohoto měsíce.

Evropský energetický regulátor ACER navrhl rozdělení německé obchodní zóny, největšího jednotného trhu s elektřinou v Evropě. Důvodem jsou úzká místa v německé přenosové soustavě, která by bez nákladných zásahů provozovatelů přenosových soustav vedla k přetížení vedení.

Alternativní konfigurace obchodních zón pro Německo. Zdroj: TenneT

Konfigurace obchodních zón v Evropě jsou pravidelně analyzovány v porovnání s možnými alternativami. Alternativou pro jednotnou německou obchodní zónu je v právě probíhající analýze její rozdělení na dvě, tři či čtyři menší obchodní zóny.

Evropští provozovatelé přenosových soustav mají probíhající analýzu nabídkových zón dokončit ke konci roku. Poté budou mít národní regulační orgány šest měsíců na rozhodnutí o případných změnách.

Tobias Federico, výkonný ředitel společnosti Montel Analytics, však uvedl, že vyšší náklady na stabilizaci soustavy kvůli nutnosti redispečinku nezpůsobuje jediná cenová zóna, ale spíše úzká místa v síti. Uvedl, že k vyřešení tohoto problému je zapotřebí více investic do rozšíření sítě a vytvoření dalších nabídkových zón by tyto investice nemotivovalo.

"Cenové zóny v praxi nemotivují ke správným investicím, a to ani do infrastruktury sítě, ani do správných lokalit pro výrobny elektřiny. Cenové signály v zónách nebo cenové rozdíly mezi nimi jsou buď příliš malé, nebo především příliš volatilní na to, aby bylo možné rozhodovat o investicích pouze na tomto základě," uvedl Federico.

Dvanáct ekonomů začátkem tohoto měsíce v otevřeném dopise uvedlo, že rozdělení zón by lépe odráželo realitu na trhu a zvýšilo by flexibilitu více než jedna cenová zóna. Analytici loni odhadli, že rozdělení cenových zón by mohlo vést k tomu, že ceny na severu Německa by byly přibližně o 10 EUR/MWh nižší než ceny na jihu.

"Nevýhody společné cenové zóny se masivně zvýší ve světě, v němž flexibilita již v podstatě nepochází z elektráren," uvedl o víkendu na sociální síti X Christoph Maurer, výkonný ředitel energetické poradenské společnosti Consentec.

Dodal, že k vytvoření větší flexibility na straně poptávky a zvýšení skladovacích kapacit jsou zapotřebí cenové signály. Podle Federica však chybí pobídky k investicím do rozšiřování sítě i do technologií zvyšujících flexibilitu.

Průmysl je proti rozdělení německé obchodní zóny

Pomalý rozvoj německé přenosové soustavy je opakovaně zmiňovaným důvodem pro rozdělení jednotné cenové zóny. Severní spolkové země s vysokou výrobou větrné energie jsou pro, zatímco průmyslové oblasti na jihu a západě země jsou z obav o nárůst ceny elektřiny proti této myšlence.

V pondělí vydalo 11 průmyslových sdružení včetně VIK, BDEW, VKU a Efet prohlášení, ve kterém se vyslovila pro zachování jednotné obchodní zóny, neboť podle nich zajišťuje transparentní dlouhodobé ceny na velkoobchodním trhu s elektřinou. Sdružení uvedla, že menší nabídkové zóny vytvářejí silnější cenové výkyvy, což zvyšuje nejistotu investorů a povede k poklesu investic do sítě a obnovitelných zdrojů energie.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jiří Barcal
25. červenec 2024, 21:06

A co ví ti ekonomové o Kirchhoffových zákonech a regulaci elektrizační soustavy? Nic, a to je hnedle poznat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se