Domů
Rychlé zprávy
Dubaj chce do roku 2030 až zdvojnásobit svou energetickou efektivitu
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Downtown_Dubai_by_Emaar_Properties.JPG
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Downtown_Dubai_by_Emaar_Properties.JPG

Dubaj chce do roku 2030 až zdvojnásobit svou energetickou efektivitu

Hlavní město Spojených arabských emirátů Dubaj se připojilo k iniciativě OSN, tzv. Building Efficiency Accelerator (BEA), která si klade za cíl zvyšování energetické účinnosti. Zavedením energetický úsporných opatření pro stávající i nové budovy by mohla Dubaj snížit svou energetickou náročnost o 25 až 50 %.

Opatření BEA zahrnují aktualizace předpisů pro provoz a výstavbu budov, rozvoj nových metod zvyšování energetické účinnosti a revitalizaci stávajících staveb, jakými jsou například nemocnice, školy a vládní budovy.

„Připojením se k BEA Dubaj získal přístup ke 30 obchodním či vládním organizacím a technickým expertům, kteří se specializují na zvyšování energetické účinnosti budov.“

Saeed Mohammed Al Tayer, místopředseda Vrchní rady pro energetiku Dubaje (DSCE)

Dle nedávné zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) dosáhly roční globální investice do oblasti managementu poptávky po energii celkem 385 miliard dolarů. Podle Al Tayera tato částka může vzrůst do roku 2030 na 5,8 bilionů dolarů, přičemž do konce současného desetiletí dosáhnou investice do sektoru budov 125 miliard dolarů, jelikož tento sektor se podílí na globální spotřebě energie z celé třetiny.

Al Tayer dále dodává, že každý dolar investovaný do zvyšování energetické účinnosti budov přinese úsporu dvou dolarů na nákladech na výrobu a distribuci elektrické energie.

Nezanedbatelnou roli bude hrát i modernizace systémů osvětlení, kdy úřad pro silnice a dopravu (RTA) plánuje výměnu konvenčního systému veřejného osvětlení za moderní a úsporné LED osvětlení, což by mělo přinést roční úsporu uhlíkových emisí v rozsahu 3000 tun.

Autor úvodní fotografie: LConstantino

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jakub Hladký
7. září 2016, 14:37

Vždy má smysl pracovat na tom, v době zvyšujícího se počtu elektrických zařízení pracovat na efektivitě. LED osvětlení je nyní moderní, ale nesmí se to sním přehánět. Protože když se to sečte, tak i to dokáže navýšit spotřebu. Když se instaluje i tam kde ve skutečnosti není třeba.

Jan Veselý
7. září 2016, 15:31

Jasně, klasikou jsou intenzivně osvětlované krabice ve skladu (kde by stačilo pár orientačních bodovek) nebo do noci svítící patro open space kanceláře, protože jeden člověk pracuje přes čas nebo veřejné osvětlení, které místo ulic osvětluje lidem ložnice a noční oblohu.

Martin Hájek
7. září 2016, 23:01

Openspace kanceláře do noci často svítí, i když tam vůbec nikdo nepracuje, protože to prostě dobře vypadá a marketingově to na lidi dobře působí. Potemnělá budova se svítícím logem majitele nevypadá dobře, respektive to působí tak, že má vysoko do žlabu a musí šetřit, tj. nedaří se mu a pryč od něj. Takto podvědomě uvažuje většina lidí a jen menšina vnímá, že tu elektřinu nakonec zaplatí oni, až si od té firmy koupí výrobek nebo službu.

Ale prostě i z prostých ekonomických zákonů vyplývá, že čím je zdroj světla efektivnější, tím je služba osvětlení levnější a tím více se s ní plýtvá. Odborně se tomu říká "rebound effect". Dnes máme například podstatně efektivnější motory v autech, než před 15 lety, ale ta auta jsou mnohdy podstatně větší a těžší, takže se spotřebou paliva jsme výsledně tam, kde jsme byli před těmi 15 lety.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se