Domů
Energetika v zahraničí
Od Číny přes Ázerbájdžán až po Mexiko, tam všude bude EIB financovat energetické projekty
peníze euroAutor: Peter Linde na flickr.com

Od Číny přes Ázerbájdžán až po Mexiko, tam všude bude EIB financovat energetické projekty

Evropská investiční banka (EIB) podpoří projekty v oblasti OZE jak v Evropě, tak na opačné straně Atlantiku. Schváleno bylo také financování plynovodu TANAP, který je součástí evropské strategie diverzifikace dodavatelů primárních paliv. Čínské město Baotou se pak díky EIB dočká zlepšeného ovzduší díky modernizaci uhelných kotlů.

EIB schválila investice v celkové výši 8 miliard euro (více než 200 miliard Kč) do vzdělání, telekomunikací i energetických projektů. V oblasti energetiky v Evropě EIB podpoří výstavbu dvou nových větrných parků v Řecku a také repowering nejvýše položené větrné elektrárny na starém kontinentu Tauren Wind.

Rakouský větrný park Tauren Wind se nachází v nadmořské výšce 1900 metrů a i díky EIB bude jeho výkon navýšen z původních 22 MW na 31 MW. Mezi dalšími projekty z oblasti OZE podpořených EIB je například výstavba tří solárních elektráren v Mexiku.

Ázerbájdžánský plyn má od roku 2020 konkurovat ruskému

Z evropského pohledu je také významné schválení financování ve výši 932 milionů euro pro 1850 km dlouhý plynovod TANAP. Transanatolský plynovod má do roku 2020 přivést až 16 miliard m3 ázerbájdžánského zemního plynu k hranicím EU.

Ázerbájdžánské ložisko zemního plynu Šach Deniz II, ze kterého má plyn proudit skrz transadriatický plynovod (TAP) do Evropy, patří k jednomu z největších na světě. Financování plynovodu TANAP již bylo potvrzeno také EBRD nebo Světovou bankou.

EIB podpoří také omezování emisí uhlíku

Financováním 100 milionů eur bude ze strany EIB podpořena výstavba domů s téměř nulovou spotřebou energie tzv. nulových domů v Německu. Nulové domy mají vést k významné úspoře fosilních paliv i nákladů na vytápění domácností.

První letošní půjčka směřující do Číny v hodnotě 100 milionů euro pomůže omezit emise uhlíku a také sníží emise škodlivých látek. EIB totiž zafinancuje výměnu dosluhujících uhelných kotlů ve dvou a půl milionovém čínském městě Baotou ležícím na hranicích s Mongolskem.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.